BADYÁNÍK PRAVÝ - Illicium verum Hook. f., 1888

16.11.2020

badyán - hvězdový anýz, čínský anýz

Čeleď: Schisandraceae - klanopraškovité, (syn. Illiciaceae - badyáníkovité)

Badyáník je stálezelený listnatý strom, dosahující výšky až 18 m. Původem je rostlina z Číny, Indie, Filipín a Vietnamu, dnes roste v tropických a subtropických oblastech, například i v Severní Americe.

Historie

Jako koření i jako lék byl badyáník v Číně znám už před 3000 lety. Do Evropy byl badyán přivezen z Filipín na konci 16. století anglickým mořeplavcem sirem Thomasem Cavendishem. Kolem roku 1700 byl znám v Moskvě a koncem 18. století se dostalo koření do Německa.

Sběr

Předmětem sběru je zdřevnatělé souplodí měchýřků - měchýřky jsou uspořádané ve tvaru osmicípé hvězdy, známé jako koření s názvem badyán. Plodenství se ručně odtrhává nebo se sráží bambusovými tyčemi. Sklízené souplodí musí být dostatečně vyzrálé, aby se dobře sušilo. Strom po výsadbě začíná plodit až v 5. roce, největší výnosy poskytuje kolem 16. roku a může nám poskytovat úrodu až 100 let! Z jednoho stromu je možné sklidit až 35 kg badyánu (počítáno v sušeném stavu).

Jeho chuť se nápadně podobá anýzu, chuť je kořenitá a nasládlá. Semena jsou olejnatá a lehce nakyslá. Nejkvalitnější jsou ta plodenství, která nejsou rozlámaná.

Existuje také badyáník anýzový (také posvátný nebo šikimi) - Illicium anisatum syn. I. religiosum. Na rozdíl od badyáníku pravého je šikimi prudce jedovatý - obsahuje glykosid sikimin a kyselinu sikiminovou. V Japonsku je považován za posvátný, roste v blízkosti buddhistických svatyň, a využívá se jako vykuřovadlo.

Obsahové látky

Droga obsahuje až 4 - 7 % silice, převažující složkou silice je anethol (84 - 93 %), dále terpineol, estragol, linalool, cineol, β-bisabolen, β-farnesen, caryophyllen, begamopten, cadinen, phellandren a safrol. Zastoupena je i kyselina olejová, palmová, stearová, dále obsahuje 3 - 4 % tříslovin. Silice se získává destilací.

Účinky

Nejčastěji je u nás využíván jako koření (perníčky, svařené víno, ...), ale využívá se také v parfumerii, při výrobě likérů a samozřejmě v léčitelství.

Badyán se používá jako prostředek proti revmatismu, nadýmání, při zažívacích potížích, po jídle pro zlepšení trávení, při průjmech a kolikách. Je také dobrým utišujícím a posilujícím prostředkem. Často je využíván do směsí proti kašli.

Podle studií vykazuje také aktivitu vůči některým typům rakoviny (například rakoviny plic).

Tradiční čínská medicína nazývá drogu "bajiao huixiang". Využívá se k léčbě kašle, revmatismu, bolestí břicha, zvracení, nadýmání, zácpy, kýly a kožních chorob. Má účinky močopudné, pomáhá vykašlávat - ředí hleny, podporuje chuť k jídlu, léčí žaludek, nespavost, ischias a svalové křeče

Užívá se ve formě odvaru (4 - 8 g suché drogy), tinktury nebo jako bonbóny.

Zajímavost:

Badyán šikimi (Illicium anisatum) vykazuje značnou antivirovou povahu, je také zdrojem pro výrobu Tamiflu* - lék snižující závažnost chřipkových projevů.

Semena badyánu jsou zdrojem kyseliny shikimové, nebo také šikimové, ta se považuje za zásadní složku tohoto léku. Kyselina shikimová se extrahuje ze semen, pak se konvertuje na epoxid, následně na azid a konečně na krystalickou látku označovanou jako oseltamivir - aktivní složka přípravku Tamiflu. V současnosti se však účinné látky vyrábí syntetickou cestou.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Nedoporučuje se podávat malým dětem ve větší dávce, může způsobit nevolnosti.