Bazalka pravá - Ocimum basilicum L.

20.02.2024

Čeleď: Lamiaceae Lindl. – hluchavkovité

Jednoletá, teplomilná, až 40 cm vysoká bylina, její původ je pravděpodobně v přední Indii. Pěstována je od pravěku, v Evropě potom od středověku. U nás je pouze pěstována, nezplaňuje. Kvete od června do září. Nesnáší mrazíky, přemokření a vyžaduje dostatek světla.

Ve světě se využívají i jiné druhy, třeba O. sanctum L., O. gratissimum L.

Historie

Bazalka byla pěstována už ve starověkém Egyptě, dokladem toho jsou věnce z bazalky v pyramidách. Do Evropy se dostala během středověku.


"Bazalky jsou přirozenosti horké na druhém stupni; avšak mají při sobě zbytečnou vlhkost. Cosi zvláštního jest u této byliny, že totiž nedá se zalévati a kropiti na noc a k večeru, nýbrž pouze v polednách, kdy je slunce nejpalčivější. Dále pak, když ji dáme do vody, dlouhý čas zůstává v ní zelená jako v zemi a také kvete, ba někdy přinese i semeno."

P. A. Mattioli, Herbář neboli bylinář


"Semene baziliky nejvíce v lékařství pro posilnění srdce požíváme, vůně mozek suší. A mudrci o ní více zlého vypravují. Já jich následuje o ní psáti šířeji nemíním, nebo někteří velmi ji hanějí, že se z ní štírové rodí, že zrak zamračuje, zbláznění uvodí et cetera. Jiní poněkud chválí, zvláště semeno, potom bylinu."

Jan Černý, Knieha lékarska, kteráž slove herbář aneb zelinář


"Bazalky upotřebuje se jako koření do polévky a do omáček k masu, zvěřině a rybám. Z čerstvých rostlin vymačkaná šťáva kape se do uší a pomáhá při zánětech ušních.Rozmačkané a pak sušené listy vložené do nosu zapuzují rýmu..."

Dr. F. Dlouhý, Herbář (cca 1900)


Sběr

Předmětem sběru je kvetoucí nať - Herba basilici, nebo Basilici herba. Nejkvalitnější droga je sbíraná v červnu. Běžně rostlina poskytuje několik sklizní za vegetaci, nejvíce 3 sklizně kvetoucí natě.


Obsahové látky

Obsahuje silice (eugenol, linalol, metylchavikol, ocimen, bazalkový kafr, tanin, cineol a další), třísloviny, kyselý saponin, flavonoidy a glykosidy. V čerstvé nati najdeme zdroje vitaminu A (především beta-karotenu), hořčík, železo, vápník, draslík a vitamin C.


Využití

Karminativum, spasmolytikum, stomachikum, galaktagogum aromatikum.

Bazalka pravá obsahuje silice, jejichž hlavní složkou je methylchavikol a linalol, které zvyšují tvorbu žaludečních šťáv, snižují nadýmání a podporují chuť k jídlu.

Třísloviny se uplatňují jako adstringens, svíravým, protiprůjmovým účinkem.

Silice působí také močopudně, má také antiseptický, desinfekční účinek a uplatní se tak při některých chorobách dolních cest močových. V tomto případě může být prospěšná v kombinaci s listem břízy, medvědice, kořeny jehlice trnité, libečkem, petrželí, s natí přesličky nebo violky trojbarevné.

Lze ji uplatnit také jako prostředek změkčující, ztekuťující vazký hlen, usnadňující vykašlávání, díky obsahu saponinů. V tomto případě se uplatní ve směsích s kořenem proskurníku, lékořice, s květy divizny, slézu, s listy jitrocele, podbělu, s natí mateřídoušky apod.

Protizánětlivé účinky jsou přisuzovány jedné ze složek těkavých silic, eugenolu.

Janča a Zentrich o bazalce tvrdí, že je mimořádně univerzální bylinou. Pomáhá vykašlávat, podporuje práci srdečního svalu, mírně zklidňuje. Jako doplněk léčby poslouží i při průduškovém astmatu. Užívá se při nespavosti a migrénách, nebo při psychogenně podmíněným závratím. Umí tlumit křečové bolesti, zlepšuje trávení, pomáhá harmonizovat peristaltiku, působí proti nadýmání, má protizánětlivé a mírně antibiotické účinky. Lze užívat na utlumení bílého výtoku. Používá se při horečce a na zesílení tvorby mateřského mléka.

Inhalace se doporučuje pro mírné snížení krevního tlaku, při nachlazení, únavě a při celkovém vypětí sil.

Zevně je vhodné bazalku využít proti kožním zánětům a zánětům v ústní dutině.

Z drogy připravujeme nálev, kde ji můžeme kombinovat s dobromyslí, meduňkou, puškvorcem, řebříčkem, heřmánkem, řepíkem, tymiánem, kořenem lopuchu nebo s benediktem. Samotnou ji podáváme jako inhalaci nebo jako koupel.


Bazalkové víno při stavech únavy, depresích a ochablosti, podle Janči a Zentricha:

Nasypeme 35 g bazalky do bílého vína a necháme 7 dní luhovat při pokojové teplotě. Poté přefiltrujeme, listy vylisujeme a vzniklý nápoj uchováváme dál v chladu. Pokud vám nevyhovuje chuť, lze přidat med. Užíváme 1/2 skleničky po jídle, po dobu 10 dní. Popíjíme pomalu.


Čajová směs pro podpůrnou léčbu akutního zánětu močového měchýře:

- 20 g natě kořene petržele

- 20 g kořene libečku

- 20 g kořene jehlice trnité

- 20 přesličky

- 20 g bazalky

Na jeden šálek jednu polévkovou lžíci směsi. Přelijeme vařící vodou a necháme 10 minut luhovat a poté scedíme. Pijeme denně tři šálky a ke každému šálku minimálně jednu sklenici vody.


Vedlejší účinky a kontraindikace

Vyšší dávky bazalky způsobují předráždění, nevolnosti dávení a bolesti hlavy. Není to vhodná rostlina pro dlouhodobé podávání.