ČEKANKA OBECNÁ - Cichorium intybus L.

29.07.2020

Čeleď: Asteraceae Bercht. At J. Presl - hvězdicovité

Jedná se o vytrvalou bylinu. U nás se pěstují ještě dva taxony: Cichorium intybus subsp. sativum - čekanka obecná setá, tzv. cikorka (z kořene se vyrábí náhražka kávy - pražené pomleté kořeny sloužily jako náhražka zrnkové kávy od dob Napoleonských válek) a Cichorium endivia - šterbák zahradní.

Historie

Dioscorides i Plinius píší, že Egypťané čekanku, označovanou "cichorie", užíval, pro posílení žaludku. Východní mágové z čekanky udělali kouzelnou rostlinu - kdo se pomazal šťávou z čekanky smíšenou s olejem nabyl krásy a obliby u každého, vše se mu podařilo a dosáhl na vše, co si zamanul. Sám Dioscorides ji popisoval jako bylinu chladící, stahující a posilující trávení. I štěrbák byl u Řeků oblíbenou zeleninou, obzvláště jej chválí Plinius, který jej považuje za dobrý prostředek pro žaludek.

Ve středověku se čekance věnuje abatyše Hildegarda z Bingenu, která ji předepisuje na chrapot a dobré trávení. Nazývala ji Sunnenwirbel. Spisy Hildegardy z Bingenu vycházely často nejen z antických klasiků ale také z ústní lidové znalosti. Dodává tedy do své literatury také magické aspekty léčivých rostlin. Podle ní - kdo u sebe nosí čekanku, usiluje o vládu a přivolává na sebe nenávist druhých lidí. V době Karla Velikého byla čekanka nazývána "solsequium" - tj. bylina sledující slunce. Konrád z Megenbergu ji nazval Sonnenwende. Všechny její názvy naznačují, že se jedná o rostlinu, která se otáčí za sluncem.

Přes den se její květy rozvíjí jen na krátkou dobu a její blankytně modré zbarvení není stálou barvou. Můžeme nalézt také květy zbarvené do světle fialové růžové barvy. Bílé květy se vyskytují zřídka, častěji dříve opadnou, než úplně ztratí svoji barvu. Pozorování této rostliny v historii přimělo lidi uvažovat o čekance jako o magické rostlině. Bílé čekankové květy měly přinést štěstí.

Lidé nazývali čekanku také kořením sv. Petra, protože v den, které je zasvěcen tomuto apoštolu, se čekanka vykopávala ze země. Ovšem při vykopávání byla potřeba znát kouzelná zaříkávání a nesměla se sbírat holou rukou, jinak by ztratila svoji kouzelnou moc. Sbírá se tedy rukou obalenou bílým šátkem. Takto nasbíraná čekanka přináší lásku, náklonnost a přátelství.

V Německu se kopala čekanka na sv. Jakuba. Vykopávala se kovovým penízem a nesmělo se při tomto úkonu mluvit. Taková rostlina chránila majitele před bodným nebo sečným znamením. Majitel takové čekanky se také mohl stán neviditelný, aby unikl střelné zbrani.

Čekanka vykopaná na den sv. apoštolů Petra a Pavla, přesně čtvrt hodiny před polednem, zase zaručovala majiteli to, že nebude spoután řetězy. Pokud by takový člověk byl vsazen do vězení, okamžitě by spadly všechny okovy a zámky a vězněný by mohl v klidu odejít.

Dle literatury je někdy čekanku v historii těžké vystopovat, protože měla různá jména, která se používala i pro jiné rostliny. Čekanka měla tedy stejné názvy například s měsíčkem lékařským. Na počátku novověku byla považována za dobrou zeleninu a byla ceněna především pro své dobré působení na trávení a posílení jater. Kladné účinky měla mít i na cévy, proti hemeroidům a při zevním užití na pokožku.


"Sponsa solis, nevěsta slunce nebo Cichoria:

Jest chladná a vlhká ve druhém stupni, čerstvá má největší sílu, že jedům odolává. Proto lasička a jiná zvířata některým jedovatým zvířetem zraněná třou rány své o tuto rostlinu a brzy se uzdraví. Proti kousnutí jedovatých zvířat polož na ránu rozetřenou nať a pij šťávu. Jíst vařenou nať nebo pít šťávu jest dobré proti ucpání sleziny a jater z horké příčiny."

Lipská nauka citovaná v knize Bylinky z klášterní zahrady


Sběr a zpracování

Sbíranou částí je kořen - Radix cichorii nebo Radix intybi. Sbírá se od září do listopadu, nebo na jaře. Sbíráme kořen jen planě rostoucích rostlin. Kořen omyjeme, nakrájíme na kousky velikosti 15 cm. Kořeny se lépe suší s použitím umělého tepla do 50°C. Můžeme umělým teplem jen předsušit a dosušit ve stínu na větraném místě.

Můžeme sbírat také nať - Herba cichorii. Ojediněle se sbírá list, před rozkvětem a květ - Flos cichorii, využitý v očním lékařství, hned na začátku rozkvětu - červenec. Květ při sušení může ztratit barvu až do bíla. Stonky silnější než 5 mm odstraníme, stejně jako všechny špatně nasušené či jinak zbarvené části - snižují kvalitu výsledné drogy.

Pro léčebné účinky se sbírá výhradně planě rostoucí druh!

Čekanku užíváme jako nálev, odvar, bylinářský čaj nebo bylinný balzám. Zevně obklady a čerstvá šťáva.

Obsahové látky

Kořen obsahuje především inulin (pěstovaná až 60 %), glykosid intybin, třísloviny, cholin, pryskyřice, slizy, minerální látky, hořčiny - seskviterpenové laktony atd. Složení listů je podobné a podle Janči a Zentricha je možné je považovat za rovnocennou drogu. Mladé listy obsahují vitamín C.


"Trpí-li někdo chřadnutím, nalož si listy a květy čekankové do čistého líhu a potírej po několika dnech tímto líhem dvakrát denně chřadnoucí údy."

Kneipův herbář, J. Ježek


Léčivé účinky

List i kořen podporují látkovou výměnu a funkci jater. Příznivě ovlivňuje tvorbu a vylučování žluči. Podporuje chuť k jídlu, trávení a působí protizánětlivě v trávicím ústrojí. Podporuje také funkci srdce.

V lidovém léčitelství se běžně užívá odvar - dvě čajové lžičky drceného kořene na šálek, pijeme 2x denně. Odvar čistí krev, pomáhá při zácpě, jaterních chorobách a žlučníkových kaméncích.

Z mladých listů můžeme připravit salát. Pojídají se také pro povzbuzení chuti k jídlu. Mladé listové výhonky - čekankové puky - jsou výbornou zeleninou.

Zevně se používá na bolavé klouby a při exémech. Čerstvá šťáva z kořene se vtírá do vlasové pokožky a podporuje růst vlasů. Květy se používají k očním výplachům při zánětu spojivek


Obklad z čekanky k tonizaci - posílení pokožky a prevence vzniku vrásek:

Dvě polévkové lžíce čekanky natě a drceného kořene přelijeme dvěma sklenicemi studené vody. Vše společně povaříme na mírném ohni 15 min. Odstavíme. Necháme ještě 15 minut louhovat a scedíme. Přikládáme 2x denně.


Čekanka je vhodná i k dlouhodobému užívání, nemá žádné zjištěné kontraindikace ani vedlejší účinky.