ČESNEK MEDVĚDÍ - Allium ursinum L.

18.06.2020

Čeleď: amyrylkovité (Amaryllidaceae Jaume St.-Hil.)

Jedná se o vytrvalou bylinu. A. u. subsp. ursinum je nominátním poddruhem, který je zařazen mezi vzácné druhy vyžadující pozornost. Jeho sběr v CHKO je nezákonný. Rostlinu je možné pěstovat.

Je nazýván "divokým česnekem". Daří se mu na stinném a vlhkém stanovišti. Rostlina obsahuje až 12x více alantoinu než česnek kuchyňský. Používanou drogou je list Folium allii ursini, zřídka kořen Radix allii ursini. Sbírá se časně na jaře, před květem, březen - duben.  Slouží medvědům jako první potrava po probuzení. Dodává jim vitamíny a minerální látky, desinfikuje trávicí trakt a podporuje jejich chuť k jídlu. Po odplození nadzemní část odumře. V létě medvědí česnek nenajdeme.

Staří Slované jej hojně pěstovali. Tvoří rozsáhlé porosty v listnatých suťových a lužních lesích, ve stinných bučinách a podél potoků, často v místech staroslovanského osídlení.

Rostlina obsahuje glykosid, sírany a polysírany vinylové, merkaptan, hořčinu, atd. Hlavním účinkem je účinek antibiotický, dále pak mírně projímavý, močopudný, výrazně snižuje krevní tlak, pomáhá prokrvování a čištění krve (vylepšuje krevní obraz). V lidovém léčitelství je využíván i proti hlístům. Snižuje hladinu krevního cukru, působí proti plísním a posiluje imunitu. Podporuje funkci žlučníku a jater, může pomoci při chudokrevnosti. Dále se v lidovém léčitelství používá při nadýmání, citlivém žaludku a proti kornatění cév.

Jako nežádoucí účinky, při pozření velkého množství, jsou uvedeny zvracení až po možný zánět ledvin. Často je uváděna prudká alergická reakce, která se projeví dýchacími potížemi a otokem. Šťáva může vyvolat reakci i na pokožce od zarudnutí k puchýřům. Janča a Zentrich doporučují k léčení česnek medvědí užívat výhradně jako tinkturu nebo homeopatikum. Medvědí česnek během sušení ztrácí velkou část obsahových látek. 

Záměna

I přes jeho typickou česnekovou vůní může dojít k záměně, a to především ze konvalinku (Convallaria majalis L.), kýchavici (Veratrum album L.) nebo za ocún (Colchicum autumnale L.). Všechny tři rostliny jsou pro člověka smrtelně jedovaté a nalézají se často v  místě výskytu právě česneku medvědího.