CHRPA MODRÁ - Centaurea cyanus L.

21.01.2022

Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl - hvězdicovité

Chrpa modrá, nazývána také modrák, původně pochází z jihovýchodní Evropy. Jedná se o jednoletou nebo ozimou bylinu, dorůstající do výšky až 80 cm. K nám byla zavlečena už ve starověku, pravděpodobně s obilím. Dříve byla chrpa polní obtížným plevelem na polích, dnes u nás roste roztroušeně. Najdeme ji především na úhorech nebo na polích, nejčastěji obilných. Kvete od června do srpna.

Mimo jiné jsou chrpa modrá a jiné druhy, i jiné kultivary, součástí letničkových směsí pro přímý výsev. Všechny chrpy jsou výborné nektarodárné a pylodárné rostliny. Chrpa modrá není chráněným druhem, ale je zapsána v Červeném seznamu ohrožených rostlin ČR jako druh zasluhující další pozornost.


Historie

V antice znali jižní druch chrpy - Centurea centaurium, tzv. "velký kentaureion". (Tzv. "malý kentairion" byla zeměžluč - Centaurium erythraraea Rafn syn. Centaurium umbellatum Gillib.).


"Chrpa je přirozenosti studené a suché na druhém stupni... Jak mnozí tvrdí, odpírá chrpa zimnicím, a proto v lékárnách přidává se do syrupu de Cichoriocum Rhabarbaro (z čekanky a reveně)... Odvar květu a semene chrpového ve víně jest dobře píti proti jedu pavouků a štírů. Možno, že odpírá i jiným jedům. Prášek z květu a semene jest mocného účinku proti žloutence..."

Pietro Andrea Gregorio Mattioli, Herbář neboli bylinář


"Upotřebení: Sušené a rozdrobené květy přidávají se do různých vykuřovadel, však jen pro barvu, neboť vůně a účinnosti jim nedodávají. Z květů připravuje se také pivný odvar, který má dobré účinky při žloutence; vodového odvaru upotřebuje se jako vodičky na oči."

Prof. F Dlouhý, Herbář (okolo 1900)


Sběr

Předmětem sběru je květ - Flos cyani, přesněji se sbírají koruny okrajových paprskujících květů - Flos cyani sine calyce. Sbíráme v červnu a červenci, za suchého počasí. Nejlepší termín pro sběr je kolem 8 hodiny ranní. Dříve se sbíral výhradně květ bez kalichu, dnes je možná sbírat i s kalichem - Flos cyani cum calyce. Droga bez kalichu je méně kvalitní. Dobře usušená droga si uchová svoji barvu, nevoní a má nasládlou, ale stahující chuť.


Obsahové látky

Droga obsahuje glykosidy, významný je především cyanin (modré barvivo, odpovědné za barvu květů), anthokyany (např. centaurocyanin), flavonoidy (apigenin, campherol, quercetol, quercetin, luteolin, rutin), kumariny (umberliferon, skopoletin), hořčiny, cytosteroly (beta-sitosterol), kyseliny (octová, p-kumarová, polygalakturonová, benzoová, ferulová, syringová, trans-kávová, vanillová, kávovásinapová, sylicylová), polyeny, polyacetyleny, saponiny, sliz, třísloviny, minerální látky (např. Mg), proteiny, sacharidy, tuky, a vitamíny (např. vitamín C).


Využití

Dříve se drogy využívalo jako přípravku močopudného, žlučopudného a krev čistícího. V dnešní době se od něho upouští hlavně kvůli zvyšující se ceně drogy (časová náročnost sběru). Dnes je nejvíce využívaná v očním lékařství, léčí zánětlivé a hnisající oční choroby, při únavě očí nebo při přecitlivosti na světlo. Druhým častým využitím je jako barevné korigens čajových směsí. Dalšími účinky jsou protizánětlivé, detoxikační, proti zácpě, užívá se při nepravidelné menstruaci, jako podpora chuti k jídlu a zlepšení trávení.

Zevně je možné ji využít při ekzémech, otocích, na špatně se hojící rány a vředy. V kosmetice najde uplatnění jako přípravek proti vráskám, na unavenou a nepružnou pokožku. Chrpu modrou lze využít také jako kloktadlo při zánětu dásní a dutiny ústní.

Z drogy se připravuje nejčastěji nálev, pro zevní užití vyrobíme nálev koncentrovanější. Samostatně se chrpa používá jen v očním lékařství, častěji se přidává do směsí . Droga je neutrální, můžeme ji použít do jakékoliv směsi.


Oční čaj podle bylináře Thurzy (z herbáře Janči a Zentricha):

Z uvedených surovin vyrobíme odvar, dobře scedíme a používáme jej pro oční výplachy při všech očních zánětech.


Nálev na slzící oči:

  • 1 polévková lžíce sušených květů chrpy
  • 10 květů heřmánku
  • 200 ml vody

Smíchanou směs trochu navlhčíme, přelejeme vařící vodou a necháme luhovat 10 - 15 minut. Poté scedíme, do nálevu namočíme obklad a ten vlhký přiložíme na víčka. Necháme působit, proceduru několikrát zopakujeme.


Vedlejší účinky a kontraindikace

Nejsou známé žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Nejsou známé ani vedlejší účinky vlivem předávkování, můžeme tedy drogu bez obav užívat i dlouhodobě a přidávat libovolně do směsí.