HARPAGOFYT LEŽATÝ - Harpagophytum procumbens (Burch.) DC. Ex Menisn.

05.11.2020

Čertův spár (doslovně přeloženo ďáblův dráp)

Čeleď: Pedjaliacea Re. Br. - sezamovité

Jedná se o vytrvalou rostlinu aridních (suchých) oblastí Jižní Afriky a Madagaskaru. Najdeme jej hlavně ve východní a jihovýchodní části Namibie, v jižní Botswaně, v oblasti Kalahari a Kapské provincii.

Čertův spár - za tato pojmenování rostlina vděčí svým plodům, které mají zvláštní tvar, připomínají něco jako pařát. Plodem je dřevnatá tobolka s mohutnými harpunovitými výběžky zakončenými háčky.

Sběr

Lékopisnou drogou jsou ztlustlé sekundární kořeny - Harpagophyti radix, které mohou dosahovat velikosti až 25 x 6 cm a váhy až kolem 500 g. Používají se jen sekundární zásobní kořeny, primární kořen drogu znehodnocuje. Čerstvě sesbíraný a očištěný kořen se rozřeže na drobné části a suší se. Prodává se nařezaný sušený kořen nebo prášek.

Mateřskou rostlinou je druh Harpagophytum procumbens (Burch.) DC. ex Meisn. nebo Harpagophytum zeyheri Decne. Do evropské oficiální medicíny se dostal v 70. letech minulého století. Dnes je zapsán v Evropském lékopise (ten vyžaduje nejméně 1,2 % harpagosidu v usušené droze). U nás je součástí běžně dostupných doplňků stravy.

Obsahové látky

Rostlina obsahuje glykosylované fytosteroly a pentacyklické triterpeny (ursany a oeanany) a iridoidní glykosidy - harpagosid. Dále obsahuje mono- a oligosacharidy s převahou stachyózy, aminokyseliny, fenolové kyseliny a fenolové glykosidy (verbascosid a isoacteosid), stopy harpagaochinonů. Biologická aktivita se zpočátku připisovala především obsahu iridoidních glykosidů.

Účinky

Tradičně je droga ve své domovině přidávána do hojivých mastí, určených k léčbě poranění nebo zánětů kůže. Sušený kořen se používá pro zmírnění bolestí, při artritidě, alergiích, dně, bolestech svalůústřelu, zánětu šlach, bolestech hlavy, i při migrénách, při horečkáchmetabolických poruchách, kožních potížíchnemocích zažívacího traktu a používá se také jako stimulans chuti k jídlu. Dále jej využívají při nemocech ledvin, močového měchýře, žlučníku a jater. Užívá se také jako digestivum a užívají jej i těhotné ženy.

Od doby, kdy se Čertův spár dostal do Evropy, je využíván jako protizánětlivý a analgetický prostředek, používá se hlavně při degenerativních onemocněních kloubů, tendinitidy, bolestí zad, hlavy a při menstruačních bolestechJako u většiny tradičních lidových léčiv i tady probíhá sledování farmakognostickými a farmakologickými metodami včetně klinického testování.

Jako lékovou formu používáme nálev, odvar, tinkturu nebo extrakt.


"Budeme-li důvěřovat etnofarmakologickým údajům, pak musíme připustit, že přes značné úsilí prokázat moderními metodami experimentální a klinické farmakologie jimi deklarované efekty, zůstávají mnohé z nich stále neověřené a diskutabilní."

Citovaný text ze článku: Poskytne kořen harpagofytu dobře zavedené léčivo?Luděk Jahodář; Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové, Katedra farmaceutické botaniky a ekologie; 2013;


Vedlejší účinky a kontraindikace

U harpagofytu byl prokázán vliv na kardiovaskulární systém. Užívání není doporučené pacientům  s vysokým, či nízkým krevním tlakem a kardiakům. Diabetici by se o užívání měli poradit se svým lékařem, pravděpodobně by užívání drogy potřebovalo upravit dávkování některých léků - inzulin, antidiabetika. Díky zvyšování sekrece kyseliny chlorovodíkové v žaludku může droga nepříznivě ovlivňovat dvanáctníkové a žaludeční vředy. Tyto kontraindikace však nejsou podloženy studiemi.


Zajímavé odkazy: