JATERNÍK PODLÉŠKA - Hepatica nobilis Schreb.

13.03.2021

Čeleď: Ranunculaceae Juss. - pryskyřníkovité

Jaterník je jarní bylina, pro kterou jsou typické trojlaločné listy na dlouhém řapíku, které vyrůstají z přízemní růžice až po odkvětu a přezimují. Jaterník najdete na počátku vegetace snadno v lesích, kde výrazně modře kvete. Druh je rozšířen po celé Evropě, na Balkán, do Ruska, Číny i Japonska. Jaterník má rád slabě vlhké až vysychavé půdy, zásadité i vápenaté. Je dosti variabilní a můžeme najít odlišnou barvu květu nebo plnokvěté odchylky. Najdeme ho v prosvětlených listnatých a smíšených lesích, často na kamenitém a hlinitém podkladu. Kvete od března do dubna.

Historie

Mattioli ve svém díle píše o jaterníku trojlistém a jako první zmiňuje nápadnou podobu listů jaterníku a kopytníku. Přirozenosti je dle Mattioliho horké na prvním stupni a suché na třetím. Doporučuje jej užívat vnitřně i zevně. Zevně jej doporučoval na otoky, k potlačení bolesti, přikládat na rány a vředy.


"Pití spanilé této rosltiny jaterníkové otvírá zacpaná játra, vypuzuje moč a písek, vyčišťuje ledviny a měchýř. Jest velmi léčivý při zranění prsou, střev i jiných všelikých úrazů, neboť je svaluje a hojí. Stejný účinnek má i voda z něho pálená..."

Pietro Andrea Gregorio Mattioli, Herbář neboli bylinář


"Dříve bylo zvláště odvaru listů oslazeného hojně užíváno, jako léku žaludek posilujícího při nemocech jater a ledvin, při chrlení krve a krvavém močení. Spařených listů upotřebováno na obklady při kýle (průtrži)."

Prof. František Dlouhý, Herbář (cca 1900)


"Vřazen do naší knihy jen z té příčiny, že zasluhuje jakési zmínky pro svoji slavnou, leč nezaslouženou minulost. Podobaje se obrysem listů játrům, obdržel odtud své jméno a byl při onemocněních toho ústrojí předpisován. Je však bez účinků, ač jej lid tu a onde ještě béře v nemocech jmenovaných."

Mag. Pharm. B. Morávek, Léčiva rostlinná, Praha cca 1900


Sběr

Předmětem sběru jsou mladé listy bez řapíků - Folium hepaticae. Sbíráme je hned po odkvětu, v termínu duben - květen. Sušíme ve stínu zvolna v dobře větraných prostorách. Sušená droga bude tmavě zelená až nahnědlá se slabým zápachem a mírně štiplavou vůní.

Čerstvé listy se využívají v homeopatii (zástava krvácení).

Dříve se užívala nať - Herba hepaticae a květ - Flos hepaticae.


Obsahové látky

Jaterník obsahuje malé množství látky protoanemonin, která je pro člověka jedovatá, ale prakticky ihned se rozkládá na anemonin. Přesto je rostlina řazena v mírně toxických rostlinách naší květeny. Větším nebezpečím je možná záměna s kopytníkem evropským, který má abortivní účinky - může vyvolat potrat.


Využití

Využívá se při léčbě jater, žlučníku, při močových kamenech a jako močopudný prostředek. Byl předepisován při slabé funkci a rozpadu jater, hepatitidách, zvětšení jater, jaterních cirhózách. (V dnešní době byla role jaterníku nahrazena ostropestřcem.)

Nálev pomáhá při vykašlávání a pomáhá při léčbě kataru horních cest dýchacích, při bronchitidě nebo jako kloktadlo při zánětech.


Čajová směs při jaterních potížích:

  • 10 dkg listů jaterníku
  • 10 dkg natě řepíku
  • 10 dkg kořene pampelišky
  • 10 dkg kořene čekanky
  • 10 dkg natě benediktu
  • 8 dkg natě třezalky
  • 8 dkg květu heřmánku
  • 8 dkg natě rozrazilu

Dvě lžíce směsi na 0,5 l vody. Nálev necháme cca 20 minut luhovat pod pokličkou, scedíme a pijeme až 3x denně před jídlem.


Kontraindikace a vedlejší účinky

U jaterníku nebyly nalezeny žádné vedlejší účinky. V případě léčby nebo užívání léků se poraďte o vhodnosti podání. Nedoporučuji užívat těhotným, kojícím matkám a malým dětem. Je třeba dodržovat dávkování!