JEDLE BĚLOKORÁ - Abies alba Mill.

10.12.2020

Čeleď: Pinaceae Lindl. - borovicovité

Jedle bělokorá je velký strom dorůstající výšky 30 - 60 m, průměr kmene může dosáhnout až 2 m. Jedle má na rozdíl od borovice a smrku rozpadavé šišky. Dožívá se 300 - 600 let. Jedle je tady dlouholetá, a také by se dalo říci, že je "trpělivá". Dokáže přežít nějakou dobu i v zastínění. Mladé stromy totiž dokáží pozdržet svůj růst a vegetují i 100 let třeba ve výšce jen 2 metry.

Najdeme ji v rozmezí 140 - 2100 m. n. m. Nevyhovují ji tuhé a horské zimy ani suchá horská léta. Je citlivá na pozdní mrazy. Jedle bělokorá patří mezi vzácnější druhy vyžadující další pozornost! Mezi další důvody, proč je třeba ji chránit, patří činnost člověka - těžba dřeva, celkové oteplování, klimatické extrémy, vysušování krajiny, odvodňování porostů, škůdci - hmyz, houby, zvěř, ale patří sem i fylogenetické a genetické příčiny. Více zde.

Historie

Jedli bělokorou nazývali staří Řekové "elaté" a latinsky "abies". Používali ji především jako měkké stavební dřevo. Plinius píše, že nejlepší roste v Alpách, ve Vosegách v Apeninách a jiných horách, protože v Řecku jsou jedle příliš rozvětvené, pokřivené a pro stavby nevhodné. Pravděpodobně píše o jedlích, které rostou na jihu Evropy, například jedle řecká (kefalonská) - Abies cephalonica Loudon. Cato doporučoval brát na stavbu jen spodní část bez suků.

Mathioli popisuje smrk a jedli dohromady. Jako léčivý prostředek proti bradavicím doporučuje šátek máčený v odvaru ze šišek. Pryskyřice, které pijeme 5 "kventíků" má čistit ledviny a spolu s polním cypřišem (černýšem) pomáhá proti dně a při kyčelních bolestech. Pryskyřici doporučuje také na rány, při "vyhánění písku" - písek v moči, na křečové žíly na nohou (viz smrk). Mathioli považuje jedlovou pryskyřici za účinnější než smrkovou.

František Dlouhý ve svém Herbáři uvádí, že využití jedle je podobné využití borovice (viz borovice), ale že jedle má ze všech jehličin nejméně pryskyřice. Její čerstvé a rozpadlé šišky se nakládají do lihu, a tento líh se po scezení používá jako mazání při dně a revmatismu.

Sběr

Sbírat můžeme pupeny, mladé výhonky, jehličky, šišky, kůru i pryskyřici. Dáváme však pozor při sběru, abychom stromky nepoškodili. Doporučuji jedli sbírat na vlastních pozemcích, vzhledem k jejímu zařazení mezi vzácnější druhy vyžadující další pozornost!

Sušení a další zpracování je stejné jako u smrku a borovice.

Obsahové látky

Jedle bělokorá obsahuje terpeny - pineny, limonen, kamfen atd. jsou součástí silice.

Produkty jedle bělokoré nemají přímé využití ve farmacii. Tam používá se jedle sibiřská - Abies sibirica Ledeb., jejíž jehlice obsahují až 35 % bornylacetátu, dále α-pinen, karen, camphen a jiné terpenové složky. Další je jedle balzamodárná - Abies balsamea (L.) Mill., která obsahuje 16 % bornylacetátu a oleopraskyřici - tzv. "kanadský balsám".

Účinky

Má účinky antibakteriální, antimykotické a antivirové. Jedlový olej získaný z mladých výhonků pomáhá při nachlazeníchřipce, angíně, zánětech průdušek, zahlenění a potlačuje zápach z úst.

Zevně se používá na akné, vrásky, mykózy, popáleniny, omrzliny, proleženiny, nebo také proti zápachu nohou Pomáhá  také při zhojení a zatažení jizev.

Jako čaj nebo tinktura odstraňuje ledvinové kameny, upravuje metabolismus, posiluje a detoxikuje, pomáhá při vyšším stresu a nespavosti. Jedle pomáhá také při zánětech nervů, neuralgiích, artritidě a revmatismu - podporuje mineralizaci kloubů.

Inhalace pryskyřice má nezastupitelnou zklidňující úlohu v aromaterapii.

Produktů z jedle může využívat stejně jako produktů ze smrku a z borovice - při snížené imunitě organismu, zánětech močového měchýře a močových cest, při plynatosti a potížích s trávením, podporuje chuť k jídlu, při léčbě nízkého tlaku, nespavosti, podrážděnosti a některé zdroje uvádí, že je možné jedly využít i jako afrodisiakum.

Příjemně prohřívá a pomáhá v boji s celulitidou. Jako kloktadlo pomáhá při zápachu z úst, při zánětech dásní a bolesti zubů

Vedlejší účinky a kontraindikace

Jsou podobné jako u smrku - silice je kontraindikována dávivým kašlem a bronchiálním astma. Při přílišné nebo chybném dávkování silice mohou být podrážděny sliznice, pokožka a může se zesilovat bronchiální spasmata. Dále se nedoporučuje používat koupele při akutních kožních onemocněních, při infekcích, nedostatečnosti srdce a při zvýšeném krevním tlaku.