JESTŘABINA LÉKAŘSKÁ - Galega officinalis L.

16.01.2022

Čeleď: Fabaceae Lindl. - bobovité

Jestřabina lékařská je vytrvalá bylina. Dorůstá výšky od 40 do 100 cm. Původně pochází z jižní a jihovýchodní Evropy. Dnes ji nalezneme od Španělska přes Francii, střední Evropu do středního Ruska, z jihovýchodní Evropy, Malé Asie do Iráku, Iránu a na Kavkaz. Kvete od července do září.

U nás je považována za archeofyt* a vyskytuje se téměř na celém území. Původně zde byla pěstována jako pícnina a okrasná rostlina, později zdomácněla. Roste na loukách, rumištích u okraje cest nebo na březích vod. Najdeme ji uvedenou v Červeném seznamu jako vzácnější druh vyžadující pozornostVíce zde.

* archeofyt - rostlina zavlečená na současné území rozšíření v době před začátkem novověku (tj. do konce 15. století)


Historie


"Kozí routa jest jeden z výborných léků proti moru. Sám jsem to vyzkoušel, že mnozí uchovali se před morem a jeho nákazou, když jedli tuto rostlinu, anebo pili z ní šťávu. A když již někdo by se rozstonal na tento neduh, má se mu rychle uvařiti tato bylina v octě, z toho nalíti plná sklenička, půl kventíku dobrého dryáku, a v tom rozpustiti stejné množství Boli Armeni, tj. hlíny arménské; to má se vypít teplé a nemocný v teplých šatech má se podrobiti vypocení..."

Pietro Andrea Gregorio Mattioli, Herbář neboli bylinář


Sběr

Předmětem sběru je kvetoucí nať - Herba galegae. Sbíráme ji během léta, nejlépe však na počátku kvetení, i opakovaně. Nejlepší doba je po poledni, kolem druhé hodiny. Sušíme na teplém, dobře větraném místě v jednoduché vrstvě. Maximální teplota sušení je 50 C°. Během sušení neobracíme, aby se droga nezačala drolit. Snadno znovu přijímá vlhkost a může plesnivět, proto je třeba ji dobře skladovat.

 V srpnu se sbírají zralé plody.


Obsahové látky

V nati nalezneme galegin, guanidin, arginin, galuteolin, aminokyseliny, saponiny, sacharidy, hořčiny, třísloviny a další biologicky účinné látky.

V semenech nalezneme hlavně galegin, alkaloid peganin, kanavanin, cyklitol pinitol a jedovaté aminy galegin a hydroxygalegin.


Využití

Naťová droga bývá často součástí antidiabetických čajových směsí, snižuje hladinu krevního cukru, využívá se v léčbě prediabetu a diabetu II. typu. Dále se používá jako podpůrný prostředek pro zvýšení tvorby mateřského mléka, působí močopudně a zmírňuje otoky dolních končetin. Můžeme ji využít i jako prostředek proti kašli. Dříve byla využívána jako lék na epilepsii nebo na schizofrenii. Zdroje uvádějí také potopudný účinek, podpora látkové výměny a pozitivní vliv při snižování hmotnosti.

Zevně ji lze použít na některé druhy exému, používá se ve formě prášku ze semen i natě. Čerstvé nadrcené listy se přikládaly jako obklad na vředy, furunkly a nehojící se rány.

Běžně se užívá ve formě nálevu. Samostatně podávaná droga má slabý účinek, proto se užívá nejčastěji ve směsích. Jako podpůrný prostředek pro zvýšení tvorby mateřského mléka se přidává do směsí s fenyklem, kmínem anebo s anýzem. Ve směsích užívaných při cukrovce se kombinuje s listem borůvky, s natí truskavce, s fazolovými lusky, s kořenem omanu, s listem jasanu, s listem nebo kořenem pampelišek, s listem kopřivy, s natí pelyňku brotanu anebo s kořenem lopuchu.


Vedlejší účinky a kontraindikace

Nať jestřabiny lékařské nemá vedlejší účinky ani kontraindikace, semena jsou však jedovatá, používají se pouze zevně.