JETEL LUČNÍ - Trifolium pratense L.

25.07.2021

Čeleď: Fabaceae Lindl. - bobovité

Jetel luční je vytrvalá rostlina, dorůstající výšky až 50 cm. Na našem území se vyskytuje hojně. Najdeme ji na loukách, v trávnících, pastvinách nebo v lesních lemech. Kvete od května do října. Na našem území roste mnoho druhů jetele, ale všechny nemají terapeutické účinky. Zdroje uvádí jako léčivou rostlinu i jetel plazivý - Trifolium repens L.


Historie

Jetel byl od pradávna považován za magickou rostlinu. Využíval se proti zlým duchům a kouzlům. Dodnes je mnoho lidí pověrčivých a věří síle čtyřlístku, který nosí štěstí. Čtyřlístek údajně představoval kříž a čtyři složky štěstí - zdraví, bohatství, slávu a věrnost.

Rostlina je jednou z nejstarších zemědělsky pěstovaných rostlin. Pro svou důležitou roli v zemědělství se stal i náboženským symbolem. V úctě jej měli Řekové, Římané nebo i Keltové. Ranní křesťané jej symbolicky spojovali se svatou trojicí.


"Pití odvaru květu i semene v medové vodě nebo ve víně, anebo klystýr z něho do života, obměkčuje tuhý a tvrdý šlem ve střevech a léčí zranění a koliky ve střevech... Někteří praví, že pojídání nebo pití jetele s červeným květem zastavuje ženský výtok, ktežto druhý s bílým květem prý jej vyvolává."

Pietro Andrea Gregorio Mattioli, Herbář neboli bylinář


Američtí eklektici v 19. století si jetele vážili jako účinného prostředku proti černému kašli a tuberkulóze. Také tvrdili, že má jetel výrazný účinek na zmenšování karcinomů.

Vědci začali zkoumat účinek jetele na rakovinu v době, když J. Hartwell vydal monografii v časopise Journal of Natural Products, kde poukázal na to, že na 33 různých národů z různých částí světa používají jetel jako lék na rakovinu. Později byly skutečně izolovány 4 složky s protinádorovým účinkem, mezi něž patří daidzein a genistein, které patří současně mezi tzv. rostlinné estrogeny (fytoestrogeny).


Sběr

Předmětem sběru jsou květy - květní hlávky - Flos trifolii pratensi. V praxi využíváme raději jetel luční s červenými hlávkami. Sbíráme celé, nerozpadlé, nepřekvetlé a nepoškozené hlávky. Zelené podpůrné palisty se odstraňují. Květy necháme zavadnout na slunci a pak je dosušíme mimo sluneční svit v dobře větrané místnosti. Teplota sušení by neměla přesáhnout 35 °C. Hlávky by se neměly po usušení rozpadnout a měli by si zachovat zbarvení.


Obsahové látky

Jetel obsahuje třísloviny, glykosidy, flavonoidy, fytoestrogeny, barviva, fenolické látky, pryskyřice, tanin, organické kyseliny, flavonové substance pratol a pratensol, tokoferol, silice a toxické kyanogenní glykosidy.


Využití

Droga nachází využití při průjmech, bronchitidě, revmatismu, celkově posiluje organismus při rekonvalescenci, čistí krev a zlepšuje činnost jater, pomáhá při cukrovce a při oteklých lymfatických žlázách.

Jetel je také ženskou bylinou, kdy pomáhá při nepravidelné periodě, gynekologických zánětech a klimakterických potížích, například snižuje návaly horka, zpomaluje řídnutí kostí a zlepšuje pružnost arterií, je dobrou prevencí srdečních onemocnění.

Zevně jej můžeme využít jako desinfekci, při kožním onemocnění a k revmatickým koupelím.

Nejběžnější užívanou formou je nálev. Využít jej můžeme i v podobě tinktury, sirupu nebo jako výplach očí při zánětu spojivek.

Využít ho můžeme také ve směsích. Například ve směsi na vykašlávání spolu s mátou, fenyklem, mateřídouškou nebo tymiánem. Jako metabolikum můžeme jetel kombinovat s kořenem nebo listem pampelišky.


Vedlejší účinky a kontraindikace

Jetel nemá žádné vážnější nežádoucí účinky ani kontraindikace. Vzhledem k obsahu glykosidů nedoporučuji využití terapeutických dávek v těhotenství, kojení a u malých dětí. Před užíváním jetele se poraďte se svým lékařem o možných kontraindikacích.