KAKOST - Geranium L.

24.08.2020

Čeleď: Geraniaceae Juss. - kakostovité


Kakost luční

Geranium pratense L.

Kakost luční je vytrvalá bylina. Její květy jsou světle až tmavě fialově modré, někdy i narůžovělé nebo bílé - Geranium pratense f. albiflorum. U nás roste na většině území, ale může chybět ve vyšších polohách, v jižních nebo západních Čechách. Lidově se mu také říká čapí nůsek nebo potoční koření. Řekové jej nazývali "geranion" od slova "geranos - zobatý pták jeřáb.

Sběr a obsahové látky

Podle lidového léčitelství se sbírá kvetoucí nať. Obsahuje především polyfenoly - katechinové třísloviny, kyseliny a silici.

Účinky

Kakost luční působí jako adstringens - má svíravý účinek, proto se uplatňuje při průjmech, střevních a žaludečních katarech, a při trávicích potížích. Rozdrcená nať se přikládá na pokožku na místa postižená exémy, zarudnutím, nebo na hnisající rány. Namísto rozdrcené natě můžeme použít také čerstvou šťávu.

Herbář Františka Dlouhého (kolem roku 1900) uvádí odvar nati a kořene při běhavce (průjmu) a úplavici.

Obyčejně se připravuje macerát - 2 lžíce sušené drogy na 250 ml vody, macerujeme 8 hodin, popíjíme po doušcích přes celý den. Na omývání ran a jiných poranění/poškození kůže povaříme drogu ve vodě asi 6 minut.

Podobné účinky má také kakost krvavý (Geranium sanguineum L.) obrázek zde, kakost hnědočervený (Geranium phaeum L.) a kakost smrdutý (Geranium robertianum L.) viz níže.


Kakost smrdutý

Geranium robertianum L.

Kakost smrdutý je jednoletá nebo ozimá bylina. Květy jsou zbarveny do růžova, uvádí se "s karmínovým nádechem". U nás roste hojně mimo zemědělsky obdělávané pozemky. Najdeme jej ve stinných nebo polostinných polohách smíšených lesů, v příkopech, na železničních náspech, na zdech apod. Vyhledává vlhčí polohy. Kvete od května do října.


Albertus Magnus napsal:

"Nasbírej ve skalních puklinách či starých zdech, tedy ne v lese, fialovočerveně rostoucí kakost. Svaž čerstvou bylinu do několika malých svazečků, ty dej do malého, čistého, lněného váčku a ten nos na hrudi holého těla. Když svazečky uschnou, sejmi je a vhoď do tekoucí vody (nutno dodržet). Pak přilož stejným způsobem pár svazečků (obvykle 3 až 5) dalších. Tato léčba posiluje nervy, tlumí výtoky, zbystřuje zrak a zjasňuje sluch."

Albertus Magnus (1193-1280) - německý teolog, dominikán, profesor pařížské Sorbonny, učitel sv. Tomáše Akvinského - překlad z knihy Herbář léčivých rostlin, J. Janča, J. A. Zentrich, 2. díl


Sběr

Sbírá se kvetoucí nať - Herba geranii robertiani. Některé starší herbáře uvádějí nať i s kořeny. Sušením droga ztrácí velkou část biologicky aktivních a prospěšných látek, dáváme tedy přednost čerstvé bylině před sušenou. Pokud sušíme, sušíme do 40 °C. Nasušená droga má nevýrazný pach a chutná svíravě hořce.

Obsahové látky

Obsahuje třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, pryskyřice, geraniovou červeň a silici. Obsahuje také fenol s tlumivými účinky na životní pochody mikroorganismů.

Účinky

Kakost smrdutý má účinky antioxidační, protizánětlivé, protikrvácivé a adstringentní. Používá se při hematurii (krev v moči), proti zevnímu i vnitřnímu krvácení a proti krvácivému průjmu. Dále se používá při močovém písku nebo kaméncích, revma, dně, chorobách ledvin, vykašlávání krve, při chronických zánětech střev a jako kloktadlo. Zevně čerstvá rozdrcená nať léčí ušní záněty, otoky v obličeji, zubní problémy, akné, záněty nervů (např. trojklaný nebo sedací nerv). Starší herbáře uvádějí také léčebný účinek při cirhóze jater. Kakostový "čaj" se doporučuje pít také při neplodnosti.

Kašovitý obklad z čerstvé byliny můžeme přikládat v oblasti otoku kdekoliv na těle. Kombinací vnitřní a zevní léčby léčíme exémy. Obklady přikládáme na hnisavé rány, krevní podlitiny, zarudnutí kůže nebo při oparech.

Doporučuje se drogu neužívat dlouhodobě a používat jen malé dávky!

Macerát připravíme ze dvou lžic sušené drogy a 5 dcl vody, macerujeme 8 hodin, pijeme po doušcích přes celý den. Používáme při žaludečních a střevních katarech, trávicích těžkostech, průjmech a při kožních onemocněních. Zevně užíváme na omývání a kloktání. Pokud chceme zvýšit adstringentní účinky (stahující) vyrobíme si silnější odvar, vaříme 6 minut na mírném ohni pro zevní užití, a vnitřně užíváme zápar, který necháme louhovat 20 minut. Zápar popíjíme během dne 150 ml, 2 - 3x denně. Pro kloktání necháme zápar stát o něco déle.

Podle Herbáře F. Dlouhého nať kakostu smrdutého zapuzuje štěnice.


Další významné kakosty:

Kakost hlíznatý - Geranium tuberosum L. byl v Řecku považován za dobrý posilující prostředek. Obrázek zde.

Kakost oddenkatý - Geranium macrorrhizum L. je vytrvalá bylina. Jedná se o mírně aromatický druh, patřící mezi tradiční rostlinná léčiva. U nás se vyskytuje jen zřídka. Obrázek zde.

Kakost skvrnitý - Geranium dielsianum R. Knuth je dnes běžně nabízen na českém trhu. Nejedná se však o naši původní rostlinu. Jedinou oblastí, kde tato rostlina roste, jsou jihoamerické Andy, ve výšce zhruba 3000 m. n. m. Původní obyvatelé používali kořen této rostliny. Jiný název zní "pasuchaca". Obsahuje bioflavonoidy, tříslovinypolysacharidyglykosidy, saponiny, silice a další látky. Je antioxidant a antibiotikum. Má hypoglykemické působení, snižuje cukr v krvi. Pomáhá při průjmech, nadýmání, špatném zažívání a žaludečních vředech. Zevně se užívá při poranění. Jako kloktadlo pomáhá při bolestech dásní, zubů nebo krku.