KONTRYHEL - Alchemilla L.

18.09.2020

Čeleď: Rosaceae L. - růžovité

Kontryhel je vytrvalá bylina. Kontryhel obecný - Alchemilla vulgaris L. roste na loukách a pastvinách, na půdách dobře zásobených živinami až do 1400 m. n. m. Kontryhel žlutozelený - Alchemilla xanthochlora Rothm. Roste na vlhkých stanovištích, mokřadních a vlhkých loukách, u potoků, v příkopech nebo podél cest. Oba je možné použít.

(Při četbě starších herbářů můžete narazit na další druhy, které jsou více či méně doporučované, ale záleží na tom, jak dalece byl botanický výzkum v té době rozvinutý, jména rostlin se neustále mění, jsou zařazovány jako jiný druh, podruh, ... na základě fylogenetických dat. Nejčastěji však zmiňují právě kontryhel obecný, dnes také kontryhel ostrolaločný.)

Když jej v 18. století Carl Linné pojmenoval, neměl tušení, že se rozmnožuje apomikticky*, a všechny navzájem si podobné druhy evropských kontryhelů nazýval kontryhel obecný - Alchemilla vulgaris L. Dnes toto označení nese rostlina, která se dříve jmenovala Alchemilla acutiloba.

Janča a Zentrich popisují kontryhel žlutozelený - Alchemilla xanthochlora Rothm., který je rozeznatelný díky lysé svrchní části listu, ale výrazným ochlupením na straně spodní a ochlupením na řapíku a spodní části lodyh.

*apomixie - jedná o způsob nepohlavního rozmnožování rostlin. Rostliny mají květy i plody, ale semena jsou identická jako je matka - nedochází k oplození, tzn. že díky tomuto způsobu rozmnožování si nové rostliny drží téměř identickou genetickou informaci a potomci jsou stejné jako matka. Linné si myslel, že díky pohlavnímu rozmnožování by kontryhel mohl částečně měnit některé své znaky, ale každou rostlinu s výraznější odchylkou je v tomto případě možné brát jako samostatný druh.

Historie

V antice kontryhel nejspíš nebyl znám jako léčivá rostlina, první dochované dokumenty, které jej zmiňují, jsou až ze středověku. Hildegarda z Bingenu jej doporučuje proti vředům hrdla. Klášterní léčitelství jej klasifikovalo jako rostlinu silně hřejivou a vysušující, a doporučovalo jej k ošetřování ran a při potížích zažívacího traktu.


"Vezmi kontryhel, žanykl a písečník, vař je v dešťové vodě, potom vezmi dlouhou žížalu a rozmačkej ji a tekutinu tu prolij plátnem a vmíchej do vroucí vody. To pij; zastavuje krvácení ze všech ran na těle, ať jsou jakéhokoliv původu. A zevně přilož nať na rány jako náčinek, tak se rána dobře zahojí."

Zahrada zdraví v překladu v knize Bylinky z klášterní lékárny, J. G. Mayer


Lonicerus kontryhel v 16. století doporučoval na všechny krvácející rány, vředy a otoky.


"Osláblé, ochablé a svislé prsy súžuje a upevňuje odvar husí nožky v obyčejné vodě, když přikládají se na prsy šátky namočené v tomto odvaru, zvláště když se přidá a spolu svaří přeslička, růže, Hypocistis."

P. A. G. Mattioli, Herbář neboli bylinář, v překladu z knihy Herbář, aneb od anděliky k žindavě, J, Bednářová


Povahu této rostliny vystihují lidové názvy - husí nožka, alchemilka a rosička - dokumentují jak podobu, tak chování této rostliny. Jiné české názvy jsou pláštíček Panny Marie, ženský plášť a další. Německý název Marienmäntele, znamenající Mariin plášť, se odvolává na Marii jako na ochranitelku žen a gynekologické působení kontryhele. Jiný lidový název je Milchkraut, který odkazuje na užívání v šestinedělí.

Zvláště zajímavý název je bylina alchymistů. Kontryhel je jednou z rostlin, které se vyznačují tzv. gutací. Gutace je "slzení rostlin", vypouští tak větší množství vody, ve které jsou rozpuštěné minerální látky, například uhličitan vápenatý, chlorid draselný, chlorid hořečnatý, chlorid sodný a další. Rostliny gutují v přírodě ve vlhkém prostředí, nejčastěji nad ránem. To je důvod názvů jako "rosička". Této tekutině se říkalo "věčná voda" nebo "nebeská voda" a alchymisté ji považovali za vzácnou tekutinu, která měla napomoci ve výrobě kamene mudrců - elixír nesmrtelnost a elixír měnící obyčejné kovy na zlato. Ženy dříve věřily, že když si tímto "elixírem" potřou intimní partie, zkrásní.


Zajímavé je užití v Herbáři F. Dlouhého (okolo roku 1900):

"Upotřebení: Hořce a svraštivě chutnajícího odvaru listů a oddenku užívá se při průjmu, úplavici, krvetoku a hlenotoku; také při otravě námelem. Čerstvé rozmačkané listy neb odvar sušených přikládají se na rány a vředy. Sušeným listím nakuřují se venkované při reumatických bolestech hlavy."


Sběr

Sbíráme kvetoucí nať - Herba alchemillae - nebo jen listy - Folium alchemillae. Nejlepší doba sběru je od května do září kolem 9 hodin dopoledne. Sušíme běžným způsobem do 40°C ve slabých vrstvách ve stínu. Droga je náchylná k zapaření. Konečná droga je bez zápachu se svíravou nahořklou chutí. Dobře nasušená droga si uchovává zelenou barvu a nedrolí se. Sesychací poměr je 5:1.


Obsahové látky

Sušená droga obsahuje především 6 - 8 % hydrolyzovatelných tříslovin, hořčiny, malé množství kyseliny salicylové, silice, organické kyseliny a minerální látky.

Účinek

Kontryhel má účinek protizánětlivý, stahující, staví krvácení, působí antisepticky, snižuje teplotu těla. Někde se uvádí i sedativní účinek.

Jedná se především o gynekologickou rostlinu, tlumí krvácení (nejen menstruační), a současně tlumí i bolesti s menstruací spojené. Příznivě ovlivňuje psychiku při menstruaci, PMS, ale i v klimakteriu. Působí močopudně, prohlubuje spánek, uklidňuje křečovité bolesti a pomáhá při krvácení z nosu. Pomáhá ženám zpevnit podbřišek, čímž může napomoci při náchylnosti k potratům a výhřezům dělohy.

Pokud bychom jeho působení převedli do emoční roviny, mohli bychom konstatovat, že pomáhá vyrovnaněji reagovat, lépe vymezit vaše hranice, méně se rozptylovat, více se prosazovat, a hojí staré rány na duši. Nejeden zdroj uvádí, že rostlina má schopnost v jisté míře odstraňovat traumata vzniklá nejen v oblasti sexuálních prožitků. Celkově je rostlina hodně uznávaná jako všeobecně prospěšná ženám, například podle starých léčitelek umí kontryhel uživatelku navádět, aby přijala svoji ženskou roli, pomáhá jí, aby se měla ráda apod.


Někdy je kontryhel doporučován i jako bylina pro udržení těhotenství. Já jsem ovšem zastáncem toho, že pokud v těhotenství nemusíte nic užívat, včetně léčivých rostlin, neužívejte nic! V případě užívání nejen kontryhele v těhotenství se určitě poraďte s odborníkem!


Můžeme aplikovat i zevně jako sedací koupel nebo výplach - na bílý výtok, hemeroidy, proti svědění sliznic v oblasti pánve.

Využít jej můžeme i jako kloktadlo nebo klyzma, například při zánětu tlustého střeva.

Běžně podáváme nálev. Pro zevní užití nebo kloktadlo, klyzma volíme formu odvaru.

Nálev se připravuje ze 2 - 4 lžiček sušené nati na 250 ml vody. Podáváme při průjmech, bolestivé, silné menstruaci nebo při pomoci v přechodu 2x denně.

Kontryhel je vhodný také ve směsích - jako sedativum ve směsi s kozlíkem, chmelem, prvosenkou nebo vřesem, pro gynekologické využití s řebříčkem, měsíčkem nebo kokoškou, jako hemostatikum s kopřivou, přesličkou nebo černohlávkem. Při využití proti průjmovým onemocněním jsou vhodné kombinace s mochnou nátržníkem, s listy i plodem borůvky, s dubovou kůrou, s natí třezalky nebo s řepíkem.

Nelze od kontryhele ale očekávat vyléčení vážných gynekologických onemocnění, nebo takových, které vyžadují odbornou pomoc. V takovém případě se o užívání poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Nejsou známy, je vhodný v menším dávkování i pro dlouhodobější užívání.