Léčivé rostliny a menopauza

09.06.2023

Menopauzou nazýváme období v životě ženy, kdy přichází o menstruaci. Je také označována termínem klimakterium. Tohle období je spojené se spoustou změn. Jedná se o přirozený stav, kdy se snižuje funkce vaječníků a s tím i tvorba hormonů estrogenu ₁ a progesteronu ₂. Žena není dále schopna otěhotnět. Délka období přechodu je uváděna cca 5 let. Existují samozřejmě výjimky. Období, které předchází menopauze, se nazývá premenopauza, přechod. Její nástup je ovlivněn geneticky, zdravotním stavem i stravovacími návyky. Nejčastěji se však uvádí období 45. do 55. roku.

Menopauza není nemoc! Jedná se o přirozenou změnu v životě ženy, která může být doprovázena spoustou nepříjemných obtíží. Některé obtíže je však potřeba řešit s lékařem, především řídnutí kostí - osteoporóza!

***

estrogen - ženský pohlavní hormon. Vzniká produkcí váčků ve vaječnících, ve žlutém tělísku, v placentě a malá část také v játrech, nadledvinách a v prsech. Estrogeny jsou důležité pro tvorbu sekundárních pohlavních znaků ženského těla - prsa a ovlivňují periodický vývoj děložní sliznice. Dalšími funkcemi jsou urychlení růstu do výšky u adolescentů, snižují množství svalové hmoty, urychlují spalování tuků, udržují stav cév a kůže, zvyšují obnovu kostí.

progesteron - steroidní pohlavní hormon, který je vytvářen především ve žlutém tělísku vaječníků, v malém množství se tvoří v kůře nadledvin. Jeho úkolem je navozovat sekreční fázi menstruačního cyklu a podporuje růst děložní sliznice po ovulaci. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, dochází k menstruaci, tvorba hormonu ustane. Pokud dojde k oplodnění vajíčka, progesteron zastavuje menzes, navozuje vývoj mléčné žlázy, zvýší množství hlenu v děložním hrdle - vytvoří ochranou zátku a tlumí předčasné kontrakce dělohy. Progesteron se podílí na ovlivnění psychiky na konci menstruačního cyklu - podílí se na PMS.

***


Část žen nepociťuje téměř žádné příznaky, jiné kvůli potížím musejí vyhledat lékařskou pomoc. Menopauza může být doprovázena nepříjemnými symptomy, jako jsou bušení srdce, návaly horka, nadměrné, především noční, pocení, poruchy spánku, podrážděnost, nervozita, únava, deprese a snížení libida. V důsledku úbytku estrogenu ubývá vody v kůži, dochází ke zrychlenému stárnutí kůže, tvoří se vrásky. V období přechodu však může docházet i k vážným zdravotním obtížím jako je osteoporóza, močová inkontinence, zvýšené riziko močových zánětů, vysoký tlak, zvýšené riziko nadváhy, zvýšené hodnoty cholesterolu, z toho plyne také zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Příchod tohoto období žena pozná tak, že se nejprve zkrátí časový interval mezi dvěma menstruacemi a později se výrazně prodlouží, až úplně vymizí. Většina žen prochází přechodem bez větších obtíží. Během přechodu se mohou objevit příznaky jako je usazování tuku v obličeji, na bocích, hýždích a na prsou, ochabuje kůže, tvoří se bradavice a pigmentové skvrny. Někdy se mohou objevit, při rychlém poklesu ženských pohlavních hormonů, svědění rodidel a vyrůstající vousy na horním rtu. I další průvodní jevy mohou být ženám velmi nepříjemné, jako jsou návaly krve do hlavy, bolesti zad, rukou a nohou, cyanóza palců, bušení srdce, závratě, bolesti hlavy a nespavost. Mohou se objevit i problémy se žaludkem, močovým měchýřem nebo se střevy, především může docházet k zácpě.

Ze strany duševních obtíží můžeme pozorovat různé fobie, zhoršení paměti, náladovost a deprese. Kromě prevence, která zahrnuje zdravou stravu a pohyb, je možné využít při konkrétních potížích i léčivé rostliny. Díky nim ženy mohou, v tomto citlivém období, napomoci organismu k lepšímu zvládání psychické i fyzické zátěže. Při návalech horka se jako nejlepší bylina doporučuje šalvěj lékařská.

Pozor! Šalvěj se nesmí užívat dlouhodobě. Šalvěj můžeme střídat s yzopem lékařským.

Dále je možné využít ploštičník ₃, drmek, ženšen nebo anděliku čínskou. Při poruchách spánku se doporučuje nálev z květů hlohu obecného, chmele otáčivého, z meduňky lékařské nebo z kůry šácholanu lékařského. Při problému zadržování vody jsou vhodné bylinky na odvodnění - kopřiva dvoudomá, jalovec obecný, petržel zahradní a bříza bílá.

ploštičník hroznovitý - Cimicifuga racemosa (L.) Nutt. - užívá se kořen, zmírňuje různé průvodní jevy menopauzy (návaly horka, bušení srdce, vysychání kůže a sliznic, výkyvy v krevním oběhu, androgenetické vypadávání vlasů, psychická nevyrovnanost, deprese, neklid, úzkosti, poruchy soustředění, závratě, poruchy spánku, řídnutí kostí. Umí také tišit bolest při revmatu


Na počátku, při výkyvech cyklu se doporučují bylinné napářky, kde velkou roli hraje kokoška pastuší tobolka nebo řebříček obecný. Dalšími léčivými rostlinami v takové napářce vhodné pro období klimakteria mohou být například měsíček lékařský, srdečník obecný, kontryhel obecný nebo opět šalvěj lékařská.

Po skončení menstruačního cyklu je doporučená včelí mateří kašička. Pro posílení nervů je vhodná mučenka nachová, třezalka tečkovaná, sporýš lékařský nebo kozlík lékařský. Z cizích rostlin je to šišák stranokvětý, maca prášek (řeřicha peruánská) nebo ašvaganda (vitánie snodárná) neboli indický ženšen.

Pro srovnání psychických potíží je výborný nálev ze směsi meduňky, třezalky, kontryhele a chmelu. Existují také léčivé rostliny, které mají hormonální působení, tzv. fytoestrogeny ₄. Jsou jimi drmek, smldlinec chlupatý, chmel otáčivý a jetel luční. Kotvičník zemní reguluje hormonální nerovnováhu, podporuje imunitu, fyzickou i psychickou kondici, zvyšuje libido, snižuje krevní tlak i cholesterol.

Fytoestrogeny jsou rostlinné látky, které jsou podobné ženským pohlavním hormonům, pomáhají k obnově hormonální rovnováhy. Jsou označované také jako izoflavony.


Kromě výše zmíněných léčivých rostlin, by ženy neměly v období menopauzy zapomenout ani na doplňování vitamínů a minerálů. Doporučuje se především hořčík a vitamín E, kvůli řídnutí kostí se doporučuje vitamín D, vápník, hořčík a zinek.


Nálev podle Janči a Zentricha:

-100 g natě kontryhele

- 50 g natě řebříčku

- 50 g květu měsíčku

- 30 g listů šalvěje

- 20 g hluchavky bílé

Nálev pijeme 2x až 4x denně.


Směs na klimakterium dle V. Grešíka:

- 3 díly natě kontryhel

- 2 díly natě dobromysli

- 1 díl kořenu anděliky

- 1 díl kořene kozlíku

- 2 díly plodu ovsa

- 1 díl květu hlohu

Nálev připravujeme z jedné polévkové lžíce směsi na hrnek horké vody a pijeme při potížích 2x denně.


Nálevy při potížích podle Dr. med. Fritz Geiger:


1. Nálev při potížích způsobené přechodem:

- 25 g mochna husí

- 25 g vlaštovičník

- 25 g řebříček

- 25 g prha chlumní


2. Nálev při potížích způsobené přechodem:

- 20 g meduňka

- 20 g heřmánek

- 20 g rozmarýn

- 20 g kontryhel

- 20 g přeslička rolní


3. Nálev při potížích spojené s bolestí hlavy:

- 50 g popenec

Postup je u všech směsí stejný. Tři čajové lžičky směsi přelejeme 1/2 l vařící vody a necháme lihovat 5 minut. Poté scedíme. Pijeme ráno a večer šálek