Lékové formy 2

22.10.2020

léčivý ocet, bylinný balzám, šťáva, mast, obklad nebo náplast, koupel, olej, sirup, klyzma, inhalace a prášek

Léčivý ocet

Léčivé rostliny, nebo jejich sušené drogy macerujeme ve víně, většinou v poměru 1:10, a přidáme 2 - 3 polévkové lžíce octa (8%). Užívají se zevně. Pro vnitřní užití volíme ocet jablečný nebo vinný.

Bylinný balzám

Mohou být také nazývány lektvary - elektuaria. Jsou to směsi léčivých rostlin s ředěným lihem a medem. Takto dosáhneme mimořádně dobrého léčebného efektu. Léčivé látky se lépe vstřebávají, a tím urychlíme nástup účinku. Přednost dáváme, jako u většiny lékových forem, čerstvým bylinám. (Nebo byliny upravené podle Filatova*.)

Vezmeme 70 g čerstvé rostliny (u sušené drogy je to stejné množství!) a přelijeme 175 ml lihu, který je alespoň 40%. Po 3 dnech se do výluhu vmíchá 200 g medu a vše se dobře promíchá. Další den můžeme balzám používat. Podáváme běžně 4x denně 1 čajovou lžičku směsi. Tuto lžičku směsi dáme na sítko a přepasírujeme (při přípravě se vyhněte kovovým nástrojům). Přes sítko přelijeme 125 ml převařené vody, promícháme a vypijeme.

Bylinný balzám představuje dobrý kompromis mezi léčivými formami, spojuje všechny jejich výhody.

*úprava podle Filatova - speciální úprava, která umocňuje účinnost bylin. Čerstvá rostlina se omyje studenou vodou, oklepe a zabalí do tmavého papíru nebo textilu. Pak se dá na 10 dní do ledničky (kolem 4°C). Při zavadnutí v rostlinách vznikají látky z hlediska rostliny obranné - sekundární metabolity, které rostlina jinak nemusí obsahovat, a které její účinek značně zvýší.

Šťáva

Získáme ji odšťavněním čerstvých částí rostlin. Můžeme použít odšťavňovač nebo šťávu vylisovat. Ideální je použití za studena. V lednici taková šťáva vydrží jen krátkou dobu - 2 - 3 dny. Používáme zevně i vnitřně. Při vnitřním použití striktně dodržujeme dávkování uvedené v receptu.

Mast

Při výrobě masti vmícháme jemně nakrájenou rostlinu do masťového základu nebo přidáváme tinkturu - za tepla, aby se odpařil líh. Masťovým základem může být máslo, sádlo nebo lékařská vazelína. Konzistenci můžeme upravit pomocí včelího vosku nebo roztavené pryskyřice. Výroba může být také velmi složitou a časově náročnou činností, záleží na receptuře.

Obklad nebo náplast

Většinou se jedná o obkladový materiál namočený v připraveném čaji z požadované směsi rostlin. Obkladovým materiálem může být bavlna, len nebo froté.

Jinou možností je použití roztlučeného nebo kašovitého rostlinného materiálu přímo na postižené místo a překrytí obkladovým materiálem a převázání například gázou. Materiály a pevnost úvazu volíme i na základě doby, po kterou má být náplast nebo obvaz ve styku s kůží.

Pokud je rostlinný materiál příliš řídký a špatně se přikládá, můžeme jej zahustit moukou nebo třeba škrobem.

V případě výroby náplasti ze sušené drogy, z drogy nejprve připravíme čaj, poté scedíme. Čaj vypijeme nebo vylejeme a namočenou drogu přikládáme a postupujeme stejně jako v případě čerstvé rostliny.

Při přípravě se řídíme receptem. Někdy se při přípravě léčivé masti mimo rostlinného materiálu používá například bílek nebo žloutek, med, droždí, mletá křída nebo jíl.

Koupel

Teplota vlastní lázně by měla být 36°C. Koupele se většinou praktikují společně s pitnou kůrou. Koupele by se měly aplikovat pouze 2x týdně, není-li předepsáno jinak. Koupele mají sice posilující a léčebný efekt, ale jsou i značně vyčerpávající, nejen léčivým účinkem, ale mohou i vysušovat pokožku. Doba koupele je různá, nejčastěji do 15 minut. Jedna kompletní kůra je pak 10 koupelí. Pokud i po této době je potřeba aplikovat další koupele, měla by být mezi kůrami pauza, a to 2 - 3 týdny.

Dílčí koupele se aplikují na nohy nebo ruce. Existují také tzv. sedací koupele, aplikované například při léčbě hemeroidů. Tyto jsou naopak horké, doba je stejná, cca 15 minut, a doba celkové kůry je také stejná jako u celkových koupelí, tedy 10 koupelí, může se ale mírně lišit, podle předpisu. U akutních případů je ale lze provádět častěji, i denně.

Byliny pro koupel vaříme v 5 l vody, po dobu od 15 - 30 minut. Množství drogy je různé, od 100 do 1000 mg na 5 l.

Koupele nejsou neškodné, proto je potřeba pacienty během koupele hlídat, obzvláště starší osoby, kterým se může udělat slabo a pak musí koupel okamžitě opustit. Celkově bych doporučila se o celkových koupelích poradit s odborníkem nebo ošetřujícím lékařem - aktivní látky z rostlin jsou zde přijímány celou plochou těla. Pokud se objeví po několika koupelích jakákoliv nechtěná reakce organismu, je třeba koupele přerušit.

Olej

Oleje připravujeme macerací nejlépe čerstvých bylin v oleji. Můžeme použít jakýkoliv potravinový olej od slunečnicového, řepkového, přes velmi doporučovaný olivový až k olejům arašídovým, mandlovým a dalším. I samotný olej může mít podpůrnou nebo léčivou funkci, například olej ricinový: podporuje růst vlasů a působí proti roztřepeným konečkům, pomáhá bránit tvorbě vrásek a tvorbě akné, zlepšuje funkci jater a zmírňuje zažívací potíže. Při vnitřním užití má ale silnější projímavé účinky. Volte tedy olej i s ohledem na to, jak jej chcete dále využívat, vnitřně/zevně, jak často apod.

Při výrobě si připravíme, není-li uvedeno jinak, 1 díl rostliny a 7 dílů oleje. Směs mírně prohříváme, nejlépe ve vodní lázni. Nalejeme do sklenice a dobře zavíčkujeme. Necháme stát při pokojové teplotě 5 - 7 dní. Nakonec dobře přefiltrujeme, aby v oleji nezůstaly ani menší segmenty, které by potom mohly dráždit kůži.

L0čivé oleje jsou něco jiného, něž výrobky zvané "éterické oleje", ta se získávají jinak a mají jiné, silnější účinky a ne všechny jsou doporučené k vnitřnímu užití.

Sirup

Prvním způsobem je příprava sirupu z čerstvé rostliny, kterou vyložíme vždy jedno patro ve sklenici a zasypeme ji krystalovým cukrem (třeba i třtinovým). Patra čerstvé byliny a cukru střídáme až do naplnění sklenice. Sklenici uložíme uzavřenou na cca 6 týdnů do místnosti se stabilní teplotou. Tato úprava se často používá při výrobě jitrocelového sirupu nebo při přípravě sirupu z mladých smrkových výhonků (zde se doporučuje nechat stát sklenici na slunci).

Druhým způsobem je příprava sirupu, kdy rozpustíme cukr ve vodě (640 g cukru na 360 ml vody) a do tohoto roztoku přiléváme bylinné extrakty (poměr 1:5).

Posledním způsobem je smíchat bylinnou šťávu (ne extrakt ale vymačkanou/vylisovanou šťávu) s cukrem a povařit.

Léčivé sirupy dávkujeme po lžičkách podle doporučení.

Klyzma

Klyzmatem nazýváme výplach/klystýr. Pomocí této metody zavádíme lék na sliznici tlustého střeva. Nejprve je však potřeba udělat očistné klyzma (1 - 2 l převařené vody o teplotě cca 38 °C). Po aplikaci je dobré provést nějaké cviky, aby se tekutina rovnoměrně dostala všude, kde je potřeba. Potom se vyprázdníme, můžeme se vyprazdňovat na 3x i vícekrát. Teprve po očištění zavádíme léčivé klyzma v množství 15 - 200 ml. Větší množství vyprovokuje vyprázdnění. Nejlépe by měl roztok ve střevech zůstat až do další běžné stolice. Využití bylinných klyzmat je dobré konzultovat s lékařem.

Inhalace

Nejpoužívanější je "vlhká inhalace" - páry přímo vdechujeme 10 - 20 minut. Taková inhalace může být pro někoho velmi nepříjemná.

Účinnější a příjemnější inhalací je inhalace inhalačních roztoků, zhotovených v lihu a rozpuštěných v procentuálním zastoupení ve vodě. Páry se mohou vést hadičkou přímo do dýchacích cest, teplota páry se reguluje délkou hadičky. Jedná se podle Janči a Zentricha o jeden z nejúčinnějších způsobů léčby vůbec.

Jiným způsobem inhalace je "aromaterapie". Nejlepší je aromaterapie v přírodě, kde člověk vdechuje účinné látky přímo v místě jejich přirozeného výskytu - například jehličiny v lese. 

Aromaterapii můžeme imitovat v uzavřené místnosti buď z živých hrnkovaných rostlin (bylinky v truhlíku) nebo většího množství čerstvých rostlin. Čerstvě utržené byliny můžeme pokropit vodou, pro rychlejší odpařování teplou vodou. Doporučuje se sedět nebo ležet, být v klidu nebo poslouchat hudbu.

Jinou možností jsou tzv. "éterické oleje" neboli "esenciální oleje". Správně bychom je měli nazývat silice! Tyto oleje se používají nejen k inhalaci, ale jsou součástí aroma masáží nebo koupelí. Při inhalaci můžeme použít dobře známé aromalampy a čajové svíčky. Existuje jich velké množství a v dnešní době nejsou všechny vyráběny pouze z přírodních surovin, existují i syntetické "éterické oleje". Nenechte se zlákat nízkou cenou těchto produktů a čtěte složení.

Prášek

Prášek připravíme tak, že dokonale nasušíme, rozemeleme/nadrtíme rostlinné části a ty potom utřeme v hmoždíři na prach. Užíváme přímo prášek v předepsaném dávkování (většinou se uvádí na špičku nože) nebo si dávky můžeme naplnit do tablet nebo při zevním použití do náplastí nebo obkladů. Při přípravě prášku dojde k minimální ztrátě účinnosti.