LEVANDULE LÉKAŘSKÁ - Lavandula angustifolia Mill.

13.07.2020

Bolesti hlavy psychického původu, sedativum, rány, zlomeniny, revma, exémy, trávicí problémy, močopudný přípravek, proti nadýmání - karminativum, spasmolytikum - uvolňuje křeče ...


Čeleď: Lamiaceae Martinov - hluchavkovité

Dříve také Lavandula vera DC - levandule pravá, Lavandula spica L. - levandule klasnatá; můžeme se také setkat s doslovným překladem z latiny Lavandula angustifolia Mill. - levandule úzkolistá, nebo Lavandula officinalis Chaix - levandule lékařská. Všechny tyto názvy jsou synonymem. Jedná se o jeden druh levandule!

Historie

Levandule lékařská je vytrvalý polokeřík, který je původem ze Středomoří. Řekové ji nazývali "nard". Velké množství levandule totiž rostlo u města Nardus, na řece Eufrat. Její latinské jméno je odvozeno ze slova "lavare" - umývati. Byla považována za rostlinu, která čistí nejen tělo ale i mysl. Byla považována za antidepresivum. Římané si levanduli přidávali do koupelí.

Ve středověku sloužila jako afrodisiakum. Pokropení hlavy milované osoby nálevem z levandule mělo zajistit věrnost. Po levanduli byla velká poptávka, proto se bylináři rozhodli rozšířit mezi lidmi pověru, že se v levandulových keřících ukrývají jedovatí hadi. Lidé si tak rozmysleli, než si šli levanduli nasbírat, a bylináři mohli zvýšit na trhu její cenu.


"Ochrnutým lidem velmi pomáhá,

když jsou umýváni ve vodě s květy levandule

anebo je jim vtírán do kůže olej

připravený z olivového oleje a levandulových květů."

John Gerard, Herbal of General Historie of Plantes, 16. století

(překlad z knihy M. Castlemanna, Velká kniha léčivých rostlin)


Nicolas Culpeper doporučoval levanduli na všechen zármutek, na bolesti hlavy, k posílení žaludku a "lidem, kteří ztratili svůj hlas".

V Anglii farmáři nosili květy levandule, aby předešli bolestem hlavy a úžehu. Při nespavosti byla nasušená levandule vkládána do polštářů, a vkládala se do šatníků pro osvěžení a pro odpuzení molů. Tento zvyk se zachoval do dneška. Za 2. světové války byla používána jako nálev nebo tinktura k desinfekci ran.

Sběr a obsahové látky

Sbírá se převážně květ - Flos lavandulae, někdy také nať - Herba lavandulae. Květ se sbírá v červenci před plným rozvinutím. Sbíráme za suchého počasí v ranních nebo večerních hodinách. Sbíráme celé květonosné lodyhy. Sušíme nejlépe zavěšené ve svazcích, ve stínu, pokud je nutné sušit umělým teplem, tak pouze do 35°C, jinak dojde k výrazným ztrátám silice. Po usušení se květy sdrhnou.

Nať v době květu nejlépe v srpnu a ne lodyhy silnější než 5 mm. Nať obsahuje proti květům více tříslovin a méně silice. Další lékopisnou drogou je silice - Lavandulae etheroleum. Při sušení si droga musí zachovat stejné zbarvení. Droga má silnou kořenitou vůni a hořkou chuť. Sušenou drogu skladujeme v suchu, v uzavřené nádobě, mimo dosah denního světla. Sušením i skladováním drogy rychle ztrácí silici. K destilaci použijeme čerstvou nať.

Květy obsahují silici, 1 - 3 % - linalylacetát, linalol, borneol, isoborneol, cineol, geraniol, kafr a další terpeny, uvádí se více než 25 složek. Mezi dalšími látkami nalezneme třísloviny (asi 12%), anthokyany, pryskyřice, hořčiny a kumarin. Komplex látek působí fytoncidně - působí silně proti bakteriím, houbám a prvokům. Složení silic je vždy závislé na mnoha faktorech pěstování - odrůda, stanoviště, stáří rostlin, doba sběru, množství živin v půdě, s čímž souvisí otázka zavlažování.

Účinky a lékové formy

Levandule se používá především jako zklidňující prostředek. Uvolňuje křeče hladkého svalstva trávicího traktu a zlepšuje peristaltiku. Povzbuzuje slinivku břišní k tvorbě enzymů. Při užívání jako spasmolytika nebo karminativa ji kombinujeme s měsíčkem a heřmánkem. Můžeme přidat také zemědým, pampelišku, vlaštovičník nebo mátu.

Má mírný diuretický účinek - působí močopudně. Umí tlumit bolesti hlavy psychického původu.

Běžně se jako léková forma užívá nálev nebo tinktura (1 dávka 15 - 35 kapek). Můžeme užívat i čistou silici (2 - 10 kapek) hlavně jako sedativum, 2x denně. Zapíjíme vodou. Jako sedativum ji můžeme také kombinovat do nálevu s dalšími sedativními léčivými rostlinami - kozlíkem nebo meduňkou.

Do lázně používáme výhradně nať (5 lžic na 1 litr vody, spařit a 30 minut louhovat). Užíváme při revmatických potížích, exémech, pro doléčení zlomenin. I do lázně ji můžeme kombinovat do směsí, a to především s voňavými rostlinami jako je mateřídouška, rozmarýn nebo dobromysl. Levandule, i ve směsi, pomáhá taky při bolesti a únavě nohou. Pro koupel nohou ji necháme i s ostatními rostlinami přejít varem a 10 minut louhujeme.

Při senné rýmě můžeme vyzkoušet inhalaci (10g květů na 1 litr vody).

Silice levandule bývá obsažena také v ušních svíčkách a pomáhá při tinnitu - pískání v uších.

V aromaterapii je levandule považována za jeden z nejlepších přípravků při léčbě vzteku, úzkosti, nespavosti, podrážděnosti, depresí, špatného trávení, infekcí, popálenin, bolesti svalů a ran.

Nesmím opomenout ani její významné postavení v kosmetice.

Fotografie jsou pořízené na Levandulové farmě na Moravě, ve Starovičkách.