Lnice květel - Linaria vulgaris Mill.

01.07.2020

Lnice květel (obecná)

Linaria vulgaris Mill.

Čeleď: Plantaginaceae - jitrocelovité

Vytrvalá bylina, dorůstající i 50 cm, která kvete od června do září, někdy až do října. Její květ je nezaměnitelný. Květenstvím je hrozen, který postupně nakvétá a protahuje se. Jednotlivé květy mají sírově žlutou barvu a vyklenuté patro spodního pysku má oranžovou barvu. Z druhé strany květu lze vidět nápadnou ostruhu. U nás roste hojně.

V Antice lnici jakožto léčivou rostlinu pravděpodobně neznali. Poprvé se objevuje v 15. století, pomyslného vrcholu dosahuje v 17. - 18. století. Od té doby její sláva pomalu zase uhasíná. Dnes bych ji řadila mezi méně známé léčivé rostliny. Využívá se především v lidovém léčitelství.

Sbíranou částí je nať - Herba linariae. Nejlépe sbírat kolem 9 hodiny ráno. Seřezáváme ostrým předmětem, až 10 cm nad zemí. Nejvíce biologicky aktivních látek je v květech. Vyžaduje rychlé sušení, nejlépe ve větraných prostorách, kde se teplota pohybuje do 40°C. Droga si musí zachovat původní barvu.

Obsahuje flavonové glykosidy, například linarin, linaricin, pektolinarin a neolinarin, a alkaloid peganin. Ty jsou nejvíce zastoupeny právě v květech a díky nim má droga hořkou chuť. Dále obsahuje organické kyseliny - linarovou, antirinovou, oxyglutanovou, askorbovou, mravenčí, octovou aj., třísloviny, fytosteroly, minerální látky, pektin a sacharidy. Bylina není dostatečně vědecky prozkoumaná.

Je vynikajícím prostředkem při chorobách dýchacích cest. Byla doporučována při žloutence, svrabu, neštovicích a vředech. Nejvíce se však používala při léčbě jater, sleziny a ledvin, často spojené se zadržováním moči. Působí spasmolyticky - tlumí křeče při kolikách. Mast, která se používala, se jmenovala Unguentum linariae a měla protizánětlivý účinek. Nejčastěji pomáhala při hemeroidech, zánětech křečových žil, bércových vředech a při nejrůznějších vyrážkách. Odvar se ještě dnes užívá při katarech trávicího traktu, jako mírný projímavý prostředek - vhodný i pro děti při chronických zácpách, a jako mírný močopudný prostředek. Tinktura se užívá při zbytnění prostaty.

Užívá se zápar, 2 lžičky na sklenku vody. Louhujeme 15 min a pijeme 2x denně. Kašovitý obklad se připravuje z 20g drogy svařené v 0,5l mléka, přikládáme na postižené místo. Koupel z odvaru 2 lžiček drogy ve sklenici vody.

Osvědčený přípravek, který tlumí křeče, zejména v zažívacím ústrojí podle Janči a Zentricha:

100g řepíku

50g nati třezalky

50g nati lnice

25g podrceného fenyklu

25g nati tymiánu

Připravíme jako bylinářský čaj a podáváme během dne. Ten se připravuje tak, že večer drogu přelijeme studenou vodou a necháme ji pod pokličkou do rána macerovat. Ráno krátce povaříme, necháme asi 10 minut stát a scedíme. Ráno a večer pijeme před jídlem jednu sklenici. Přes den můžeme užívat po polévkové lžíci.

Vedlejší účinky

Tinktura z lnice mírně zvyšuje krevní tlak. Chutná opravdu hodně hořce, nedoporučuje se užívat samostatně. Jsou doporučené směsi například s měsíčkem lékařským, meduňkou, bazalkou, třezalkou nebo s řepíkem. Jedním z nepříjemných vedlejších účinků je také nauzea - pocit ošklivosti, nevolnosti. Lnice není vhodná k dlouhodobému užívání a nedoporučuje se, hlavně kvůli malé vědecké prověřenosti, užívání během těhotenství a při kojení.