MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ - Calendula officinalis L.

16.08.2021

Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl - hvězdicovité

Jedná se o jednoletou bylinu vysokou od 15 - 60 cm. Kvete od června až do zámrazu. Původ je nejistý, předpokládá se, že tento druh byl vyšlechtěn z některého mediteránního druhu. Pěstuje se po celém světě a zplaňuje.


Historie

Název rostliny se odvozuje od latinského "calendae", což znamená měsíce. Buď se to vztahuje k době kvetení, která trvá několik měsíců, nebo k vlastnosti ukazovat v průběhu roku východ a západ slunce.


"A kdo na hlavě má příškvar, nechť vezme květy a listy měsíčku a vymačká z nich šťávu a potom udělá touto šťávou a trochou vody a se strouhankou či žitnou moukou těsto. Potom nechť nechá celou hlavu látkou a čepicí ovázanou, dokud se nezahřeje a dokud se těsto nerozlomí, potom jej dá pryč."

Hildegarda z Bingenu, v přepisu z knihy Bylinky z klášterní lékarny, J. G. Mayer


V antice zřejmě měsíček nevyužívali. Prvním dílem kde se objevil, byla Physica od Hildegardy z Bingenu (12. století). Ta jej doporučovala na zažívací problémy a exémy. Dalším autorem, který měsíček zmínil, byl Albert Veliký, který jej doporučuje užívat vnitřně na potíže se slezinou a játry. Oba měsíček označují za chladivý a vlhký prostředek, proto byl oběma doporučován na popáleniny.


"Prach byliny v bavlně obinutý a k zubuom přičiněný bolest pokojí zubuov. V chřípě vložená červa, který jest v zubu, umořuje. Kuří řit na noze shlazuje svým obkládáním. Bradavice sráží vodnatost přiložená, protož slove bradavičné kořenie."

Jan Černý, Knihe lékařská, kteráž slove herbář aneb zelinář


Příprava měsíčkové masti od Marie Treben - Zdraví z Boží lékarny:

"Dvě vrchovaté dvouhrstě květů, stonků a listů se nadrobno posekají, 500 g sádla ze střev vepře krmeného přirozeným způsobem, nebo dobré vepřové sádlo se ohřeje na takovou teplotu, jako když se smaží řízek. Do této vřelé masti nasypeme posekané části měsíčku, necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Vše necháme stát přikryté jeden den. Druhý den směs slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes lněné plátno do připravené čisté nádoby."


Sběr

Předmětem sběru je květ - obvodové okvětní jazýčky - Flos calendulae sine calice, nebo s kalichem - Flos calendulae cum calice. V lékopise je uvedena droga Calendulae flos. Žádány jsou především tmavě oranžové květy. Sbíráme je od poloviny června do konce srpna nebo do počátku září. Nejkvalitnější drogu poskytuje sběr červencový a srpnový. Nejlepší denní dobou pro sběr je krátce před polednem. Po usušení celých květů vydrhneme/vytrháme jazykovité květy. Nejlepší je sběr za sucha dopoledne mezi 10 až 11 hodinou. Můžeme sušit přirozeně ve stínu nebo umělou teplotou až do teploty 60 nebo i 70 °C. Výsledná droga je hydroskopická.


Obsahové látky

Droga obsahuje karotenoidy, silice, triterpenové saponiny, flavonoidové glykosidy, hořčinu calenden, kyselinu salicylovou, vitamín C, pryskyřice, sliz, flavonoidy aj.


Využití

Při vnitřním užívání příznivě ovlivňuje funkci jater a žlučníku. Má antibiotické účinky. Uplatňuje se při léčbě astmatu, kašle, při bušení srdce, pomáhá upravovat menstruaci, snižovat příznaky klimakteria, tlumí gynekologické záněty, hojí vnitřní záněty, pomáhá při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku, při zánětu střev, Crohnově chorobě a ulcerózní kolitidě. Měsíček má také mírné sedativní působení. Pomáhá zlepšovat práci srdce při poklesu krevního tlaku. Vykazuje karcerostatický efekt v oblasti trávicího ústrojí a ženských orgánů.

Můžeme připravit tinkturu, nálev nebo odvar, kdy jej povaříme maximálně 2 minuty.

Zevně hojí ušní a oční záněty, připravují se z ní klyzma, výplachy pochvy, kloktadla, oleje nebo masti. Na křečové žíly lze použít obklad z nadrcené (musí pustit šťávu) rostliny. Obklad se dává na noc a výsledek by měl být patrný už po jednom týdnu.

Drogu lze bez problému přimíchat do směsí.


Čaj proti bolestem hlavy (J. Bednářová - Herbář, aneb od anděliky k žindavě)

  • 2 polévkové lžíce kořene kozlíku
  • 1 polévková lžíce routy
  • 1 polévková lžíce natě řebříčku
  • 1 polévková lžíce květu měsíčku
  • 1 polévková lžíce natě pelyňku
  • ¼ l vody

Spaříme vodou a necháme pod pokličkou luhovat 2 hodiny. Scedíme a pijeme 2x denně sklenku (200 ml). Nálev do vypití uchováváme v lednici. Nejpozději po 3 dnech je třeba udělat nový nálev. Nálev pomáhá při bolestech hlavy nervového původu a při silných bolestech cévního původu.


Kontraindikace a vedlejší účinky

Nejsou známy žádné vedlejší účinky ani kontraindikace.