MOCHNA HUSÍ - Potentilla anserina L.

28.08.2020

Čeleď: Rosaceae Juss. - růžovité

Mochna husí je vytrvalá bylina, která roste na záplavových loukách, u břehů na pastvinách, všude, kde je vysoká vlhkost. Kvete od června do srpna. Lidové názvy rostliny zní: stříbrník, stříbrníček nebo husí mýdlo.

Historie

Ve středověku se mochnou husí klášterní léčitelství zajímalo jen málo. Hildegarda z Bingenu je toho názoru, že rostlina je jen plevelem a nemá žádné léčebné využití. Později se využívala zevně proti zánětům a bolestem kloubů a zubů, vnitřně při krvácení a průjmech.

Zmínku najdeme také v knize Gert der Gesunheit (Zahrada zdraví), kterou vydal v roce 1485 Peter Schöffer v Mohuči:

"Mistři praví, že tato bylina, jež na místech vlhkých ráda roste, bylina ta Tanacetu, vratiči, velice se podobá ... šťáva byliny této s vínem vypitá odnímá hryzení břicha, jež z chladu pochází."

Článek o Grensingu neboli Protentille, Zahrada zdraví, v překladu z knihy Bylinky z klášterní zahrady, J. G. Mayer


"Někteří praví, že stříbrník zastavuje měkkost břicha i stolice, když se jím potírá řiť, anebo když se chodí po bylině, vložené do obuvi. Přikládáním rozmačkané byliny polehčuje bolení kloubů. Bylina stříbrníková, utlučená se solí a růžovým octem a na způsob náplastě chladná přivázaná ze spodu na nohy a na dlaně rukou, velmi mocně táhne horkost z hlavy a z celého těla a jest to vyzkoušený lék v horečnatých bolestech hlavy a též v palčivých zimnicích."

P. A. Mathioli, Herbář neboli bylinář, Praha 1562, překlad z knihy Herbář aneb od anděliky k žindavě, J. Bednářová


Podle Herbáře Františka Dlouhého (cca 1900) užíváme při křečích žaludku, záduše a průjmu mléčný odvar ze sušeného listí (toto tvrzení podporuje i Herbář od Janči a Zentricha). Ten pijeme 3x denně horký. Pokud chceme zvýšit jeho účinnost, přidáme ještě fenykl. Odvar mochny a pelyňku se užíval při žaludečních bolestech a proti hlístům. Spařené listy přikládáme při průjmech a křečích také na břicho.

Kořen mochny husí byl různě upravován a konzumován jako běžná součást potravy zejména v severní Evropě.

Sběr

Sbíráme kvetoucí nať. (Jiné herbáře hovoří namísto natě o sběru listů v červnu.) Sušíme ve stínu do 40 °C. Droga nemá výrazný zápach a chutná svíravě hořce. Někdy se sbírá také kořen. Ten má chuť mírně nasládlou. Kořen sbíráme v září až říjnu. Sušíme pozvolna, nejlépe umělým teplem.

Obsahové látky

Nať obsahuje třísloviny - až 2 %, tormentol, cholin, hořčiny, kyselinu L-askorbovou, organické kyseliny, sliz a flavony (například kvercetin). Z prvků obsahuje značné množství lithia. V oddenku byly nalezeny mastné kyseliny, minerální látky a také tormentol.

Účinek

Oficiálně mochna husí působí jako spasmolytikum, stomachikum (žaludeční lék podporující chuť k jídlu) a cholagogum (látka zvyšující vylučování žluči nebo urychlující vyprazdňování žlučníku). Sušená droga působí na hladké svalstvo a uvolňuje křeče. Dále má protizánětlivý účinek. Užíváme hlavně při průjmech s doprovodnými křečemi, při žaludečním nebo střevním zánětu, při kolice a bolestivé menstruaci, případně přidáváme do dalších gynekologických směsí.

Jako stomachikum můžeme mochnu kombinovat do směsí se zeměžlučí, mátou - peprnou nebo polejí, meduňkou, řepíkem nebo s řebříčkem. Jako spasmolytikum se kombinuje s vlaštovičníkem, řebříčkem, meduňkou majoránkou nebo heřmánkem. A jako cholagogum kombinujeme s mátou, krušinou, jablečníkem, zemědýmem, vlaštovičníkem, kořenem pampelišky, s kořenem omanu a s čekankou.

Užíváme vnitřně v podobě nálevu - 2 čajové lžičky sušené drogy na šálek vody (cca 250 ml) 2 - 3x denně. Nebo kořen v prášku 3 - 4x denně na špičku nože do čaje nebo do červeného vína.

Zevně používáme ve formě koupelí při nehojících se a mokvajících ranách.

Při svalových bolestech podle Janči a Zentricha pomáhá: 1 díl vepřového sádla, ½ čerstvé pomačkané nati mochny husí a 2 díly čerstvě nastrouhaného kořene kostivalu. Vše prohřejeme a přikládáme na postižená místa.


Čaj na bolestivou menstruaci:

  • 25 g mochny husí
  • 25 g kontryhele
  • 15 g chmelu
  • 15 g meduňky
  • 10 g měsíčku
  • 10 g kokošky

Dvě čajové lžičky směsi přelijeme 200 ml vroucí vody, přikryjeme a necháme louhovat 10 - 15 minut. Užíváme 2 - 3x denně v předstihu, nejlépe 3 nebo 4 dny před očekávanou menstruací.

Místo mochny husí lze použít i mochnu plazivou - Potentilla reptans L. Obrázek zde. Mají totožný účinek. Doporučeno jako náhrada ve více herbářích.

Podle Jančí a Zentricha má dobrý vliv na střevní systém (od střevní koliky až po Crohnovu chorobu) příbuzná mochna stříbrná - Potentilla argentea L. Používá se ale také při žlučníkových potížích, chorobách ledvin a močového systému. Má obdobné chemické složení jako ostatní mochny. Sbírá se nať - Herba potentilla argentaei, nejlépe mezi 13 - 14 hodinou odpolední. Dříve se sbíral také kořen.

Jako velice dobře účinkující mochnu zmiňují ve svém Herbáři Janča a Zentrich mochnu zlatou - Potentilla aurea L. Obrázek zde. Ta je ovšem chráněna zákonem a vyskytuje se pouze na pár místech, například v Beskydech a Krkonoších. Navrhují ji přenést do pěstované kultury.