MOCHNA NÁTRŽNÍK - Potentila erecta (L.) Räuschel

31.08.2020

Čeleď: Rosaeae Juss. - růžovité

Mochna nátržník je vytrvalá poléhavá bylina. Najdeme ji u nás běžně na loukách, na mezích, ve světlých lesích, na vřesovištích apod. Má ráda kyselejší a vlhčí půdy. Kvete od července do srpna. Lidově je nazývána tržné koření, krevník, přetržník, galgan nebo jen nátržník. Rodový název potentilla je zdrobnělinou latinského slova "potens", které znamená mocný nebo silný. Název tak ukazuje na silné léčebné účinky. Mochna nátržník se dá mimo jiné poznat podle čtyř korunních plátků. Většina ostatních mochen jich má pět.

Historie

Ve středověku byly v herbářích popisovány různé druhy mochny pod jedním označením. Byly jim připisovány schopnosti zastavit krvácení - podle nauky o charakteristických znameních na to poukazuje krvavě červený oddenek. Hildegarda z Bingenu tuto rostlinu doporučuje proti průjmu a proti nemocem, které pochází ze zkaženého jídla.

Lipská nauka srovnává mochnu nátržník s galgánem a zázvorem a nazývá ji "bistorta".


"Proti chrlení, jež z některé nemoci nebo z horkosti cholery pochází: Připrav směs z prášku bistorty a bílku jednoho vejce, vař to na horké cihle a dej to nemocnému."

Překlad z knihy Bylinky z klášterní zahrady, J. G. Mayer


Dle F. Dlouhého (cca 1900) se užívá odvar nebo prášek z oddenku při průjmech, střídavce (střídavá horečka (přenos hmyzem), v naší oblasti jen výjimečně malárie), žloutence, kašli nebo chrlení krve. Nazývá ji mochna lesní. Užíváme 10 - 20 g a 200 ml vody. Prášek se užívá v množství na špičku nože 3 - 4x denně. Náčinky (léčivý obklad), které se máčí v odvaru z nátržníku, účinkují na boule, nádory a vředy. Obměňujeme je 3 - 4x denně. Jako kloktadlo se užívá při zanícených dásních a mandlích. Jako tinktura (extrakt) - nadrobno nakrájený oddenek přelitý silným lihem - se užívá 8 - 15 kapek na lžíci vody pro posílení žaludku. Při úplavici je dávka o něco vyšší: 10 - 15 kapek 3 - 5x denně.


"Oddenek (kořen), hořce chutnající a za čerstva vonící slabě růžemi, obsahuje mnoho tříslovin, proto možno upotřebiti ho v koželužství a k barvení na červeno; musí se však tomu cíli sbírati na jaře, dokud rostlina ještě nekvete. Druhdy užívalo se ho proti průjmu, odkudž i latinské a německé jméno této byliny; a dosud jej venkované v některých krajích sbírají a nakládají do kořalky, jíž pak užívají při bolení břicha."

František Polívka, Názorná květena zemí koruny české, obsahující též rostliny cizozemské, pěstované u nás pro užitek a okrasu, 1899 - 1904, přepis z knihy Herbář aneb od anděliky k žindavě, J. Bednářová


Sběr

Oddenky zbavené nadzemní části a kořenů - Radix tormentilae. Vykopáváme opatrně, abychom je nepoškodili. Doba sběru je v březnu nebo dubnu před rašením listů nebo až na podzim nejdříve v září a říjnu. Očištěný oddenek se rozřeže na menší části a suší se do 40 °C nejlépe umělým teplem, nebo alespoň umělým teplem předsušit.

Obsahové látky

Oddenek obsahuje třísloviny, zejména katechinové, kterých může být až 20 %. Dále obsahuje triterpenické alkoholy, glykosidy, pryskyřice a další látky. Nevhodným nebo příliš dlouhým skladováním se mění účinné třísloviny na neúčinné tříslovinné červeně - flobafény.

Účinky

Droga působí silně svíravě, proto se užívá především proti průjmům, žaludečním potížím, při úplavici a proti vnitřnímu krvácení různého druhu. Využívá se také při silné menstruaci. Dále působí protizánětlivě a baktericidně.

Připravit si můžeme tinkturu, která bývala dříve oficiálně součástí přípravku Tormentan, který se používal proti průjmovým onemocněním.

Doma si můžeme připravit také odvar: 1 čajová lžička se povaří ve ¼ l vody. Užíváme několikrát denně. Odvar můžeme použít také jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní, při krvácení dásní, po vytržení zubu nebo při angíně. Obklad z odvaru použijeme při dně a revmatizmu.

Dalším doporučením je prášek, dávkovaný na špičce nože, přidaný do lihového extraktu: 20 g drogy do 100 ml lihu. Týden louhujeme a používáme několikrát denně po 10 kapkách do lžíce vody.

Při popraskané kůži na rukou, nohou nebo rtech (především působením nepříznivého počasí) se používá mast: 5 g drogy 5 minut povaříme v másle a za tepla scedíme.

Mochna nátržník má i technické využití, a to k vyčinění kůží a jejich barvení na červeno.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Protože droga obsahuje velké množství tříslovin, může při užití většího množství, u citlivějších lidí vyvolat dávení. Proto se doporučuje využívat spíše ve směsích.