Pěstování anděliky

29.09.2021

Angelica archangelica L.

Čeleď: Apiaceae - miříkovité

Rostlina je původem ze severovýchodní části Evropy, Skandinávie, Islandu, Grónska, Alp a z vysokých Karpat. V ČR je původní v Krkonoších, sekundárně roste například v Lužických horách, Orlických horách, Beskydech apod. Dává přednost vlhčímu stanovišti, především u břehů řek, potoků a v horských polohách.


Botanický popis

Andělika lékařská je statná rostlina dorůstající do výšky až 2 m. Lodyha je hladká a mírně rýhovaná, dutá, zbarvená do červena, větví se v horní polovině. Spodní lodyžní listy mají objímavou pochvu, čepel listů je velká 2 - 3x trojčetně zpeřená, dlouhá až 1 m. Okraje lístků jsou pilovité. Květenství má podobu půlkulovitých okolíků, které mohou mít v průměru až 20 cm a jsou složeny z malých okolíčků. Korunní lístky mají žlutozelenou barvu, dvounažky jsou široce elipsoidní, vejčité a na bocích křídlaté - smáčknutá nažka.

Více o léčivých účincích a obsahových látkách rostliny zde.


Pěstování

Rostlině vyhovuje písčitohlinitá půda bohatá na humus. Nevhodné jsou těžké půdy. Má ráda chladnější podnebí, v teplých oblastech je vhodné umístění na severní svah. Před výsadbou sazenic je vhodné pozemek vyhnojit kompostem. Hnojení chlévskou mrvou volíme u předplodiny. Z ostatních hnojiv můžeme použít 3 kg superfosfátu, 1,5 kg draselné soli a 2,5 kg dusíkatého hnojiva na 1 ar.


Výsev/vegetace

Andělika se nejčastěji pěstuje z předpěstovaných sazenic. Semene vyséváme do řádků 30 cm vzdálených. Sejeme do hloubky 3 - 4 cm. Vyséváme ihned po dozrání v srpnu nebo v září, protože rychle ztrácí klíčivost. Sazenice vysazujeme na jaře v příštím roce, v dubnu do sponu 50 x 60 cm. Spotřeba sazenic se pohybuje na 1 aru mezi 400 až 600 ks.

Můžeme však semena vysévat na pozemek i bez předpěstování sazenic. V dalším roce rostliny protrháme na požadovaný počet. Spotřeba semen při tomto způsobu je 100 g semen na 1 ar.


Sklizeň a zpracování

Semena se sklízí až ve druhém roce v době, kdy dozrává středový okolík, srpen až září. Odřezáváme celé souplodí nožem. Sklizené okolíky sušíme ve svazcích v dobře odvětrávané místnosti a po usušení se semeno vymlátí. Výnos je 2 - 8 kg na 100 m2.

Listy se sklízí během vegetace v květnu až červnu postupným protrháváním. Sušíme běžně jako ostatní listové drogy. Sesychací poměr pro list je 6:1.

Kořeny se sbírají před dozráním plodů v říjnu, začátkem listopadu nebo potom v příštím roce na jaře v březnu až dubnu. Po vykopání se odřežou stonky a odstraní se listy spolu s částí listové hlavice, properou se pod tekoucí vodou a podélně se rozpůlí, případně rozčtvrtí, aby dobře prosychaly. Při záměrném pěstování anděliky pro kořen se v druhém roce odstraňují květy. Při sběru ve špatnou dobu (pozdní sběr) mohou kořeny černat a hnít. Kořeny sušíme do teploty 35 °C a během sušení obracíme. Sesychací poměr pro kořen je 4 - 5:1. Výnos je běžně 15 - 20 kg na 100 m2.

Při sběru je třeba používat ochranné pomůcky - rukavice, protože obsažená silice může vyvolávat dermatitidy.


Škůdci

Sviluška chmelová - Tetranychus urticae, tvoří žlutavé skvrnky mezi nervaturou a naspodu listů najdeme jemné pavučinky s pomalu se pohybujícími roztoči. Dále na andělice škodí klopuška chlupatá - Lygus rugulipennis nebo mšice.