Pěstování bazalky pravé

20.02.2024

Bazalka pravá - Ocimum basilicum L.

Čeleď: Lamiaceae Lindl. – hluchavkovité

Teplomilná, až 40 cm vysoká bylina, jejíž původ je pravděpodobně v přední Indii.

Ve světě se využívají i jiné druhy, třeba O. sanctum L., O. gratissimum L.

Botanický popis

Bazalka pravá je jednoletá, velmi výrazně aromatická bylina. Pěstuje se v různých odrůdách. Lodyha je bohatě větvená, vysoká 20 až 80 cm, dle odrůdy. Je většinou lysá nebo krátce ochlupená, tupě čtyř hraná až oblá. Listy jsou vstřícné, celistvé, horní přecházející v listeny.

Řapík je dlouhý a listová čepel je eliptická až vejčitá, dlouhá dle odrůdy 0,5 až 8 cm, rovná nebo zvlněná, s okrajem celokrajným nebo řídce zubatým. Barva listů je zelená nebo karmínová (např. Opal). Květy jsou uspořádané do 6 až 10ti květnatých lichopřeslenů a ty jsou nahloučeny do terminálních lichoklasů. Kalich je dvoupyský, koruna je také dvoupyská asi 10 až 15 mm dlouhá, bílá. U některých odrůd může být fialová nebo růžová. Horní pysk koruny je mírně vyklenutý se 3 až 4 laloky, dolní je téměř plochý. Kvete od června do září.

Plodem jsou červenohnědé tvrdky.


Pěstování na zahrádce a ve smíšených kulturách

Bazalka vyžaduje teplé, slunné stanoviště, půdu ideálně písčitohlinitou, bohatou na humus a živiny. Je velmi citlivá na nízké teploty, vysazujeme ji ven na záhon až po 15. květnu a nejpozději v první polovině září ji dosklízíme, protože s nižší teplotou uhyne. Sazenice je třeba otužovat asi 14 dní před plánovanou výsadbou.

V záhoně se jí bude dařit u zelenin, především u okurek a rajčat. Tyto rostliny se totiž navzájem podporují v růstu a pozitivně ovlivňují i svoji výslednou chuť. Delší sezónu si zajistíme doma, kde ji lze pěstovat jako hrnkovou rostlinu v květináči nebo v truhlíku. Musíme ji však umístit tak, aby měla co nejvíce světla, nejlépe jižní okno.

Pěstování "na poli"

Půda

Rostlina vyžaduje hlubokou a velmi výživnou půdu. Organická hnojiva se aplikují k předplodině, nejlépe k okopaninám, bazalka tedy spadá do druhé tratě. Obecně má bazalka vysoké nároky na teplo a světlo.

Výsev a předpěstování

V teplejších oblastech je možné ji vyset přímo. Výsev se provádí v druhé polovině dubna začátkem května do dobře předpřipravené půdy, která se před výsevem válcuje. Semena jsou velmi drobná – 1000 semen váží asi 1,4 g. Semena klíčí asi 10 až 14, klíčivost se udává 60 až 80 %. Semena si uchovávají dobrou klíčivost až 5 let. Sejeme asi půl centimetru hluboko do řádků od sebe vzdálených 40 nebo 50 cm. Po výsevu je třeba zalít. Vzešlý porost jednotíme do hnízd, která jsou vzdálená 25 až 35 cm.

U nás se bazalka častěji pěstuje z předpěstované sadby. Předpěstovat můžeme v sadbovači, bedýnkách nebo v květináčích. Vyséváme v březnu nebo dubnu. Malé sazeničky přepichujeme běžně po 2 až 4 rostlinkách ve sponu 3x3 cm. Ven přesazujeme po 15. 5. Sazenice by měly mít velikost cca 8 až 10 cm. Na záhon se dávají ve sponu 20x40 cm nebo do řádků vzdálených 25 cm a v řádcích 20 cm od sebe. Sazenice je třeba otužovat asi 14 dní před plánovanou výsadbou.

Co během vegetace? Kdy a jak sklízíme?

Během vegetace plejeme a okopáváme. Hlídáme zálivku, rostlina se pěstuje na přímém slunci, proto je zálivka obzvláště důležitá. Správnou péčí lze docílit 2 i 3 sklizní.

Sklízíme na začátku kvetení, první sklizeň by měla vycházet přibližně na konec června. Rostliny seřezáváme 10 cm nad zemí. Sklizená nať je citlivá na mačkání, může tmavnout, hnědnout a zapařit se.

Sušíme ve stínu, do teploty 35 °C (max 40 °C) v tenoučké vrstvě. Droga je citlivá na sluneční záření, ztrácí barvu, je třeba ji uzavřít mimo denní světlo.

Sesychací poměr je 6:1, výnos se udává 8 až 12 kg na ar.

Škůdci

Mšice, svilušky nebo klopušky.

Klopušky způsobují škody sáním na listech a květnatých vrcholech.

Choroby

padlí čekankové (Erysiphe cichoraceum), hniloba výhonů (Phoma), plíseň šedá (Botrytis cinerea), skvrnitost listů (Phyllostica basilici), virová onemocnění jako bronzovitost rajčat (TSWV), mozaika okurky (CMV).

Při pěstování bazalky není povolené používat žádné přípravky na ochranu rostlin. Ochrana je tedy jen nepřímá, což znamená brát osivo od certifikovaných prodejců, stejně tak případné sazenice, pokud nepředpěstujeme sami. Dodržovat doporučené spony kvůli průchodu vzduchu je prevence houbových onemocnění. Virem nakažené rostliny okamžitě odebrat a spálit, stejně tak hodně napadené rostliny mšicemi nebo sviluškami. Z nemocných a napadených rostlin nebereme osivo.