Pěstování brutnáku

28.01.2022

Brutnák lékařský - Borago officinalis L.

Čeleď: Boraginaceae Juss. - brutnákovité

Původem je ze Středozemí, druhotně je rozšířen na sever Evropy. U nás zplaňuje především v teplejších oblastech. Najdeme ho růst na úhorech, u cest, na okraji polí nebo na rumištích.


Botanický popis

Brutnák je jednoletá bylina, většinou dorůstající 20 až 40 cm, v úrodnějších půdách až 60 cm (někde se uvádí i 80 cm). Lodyha je přímá, chudě větvená nebo jednoduchá, chlupatá. Listy jsou celokrajné, také chlupaté, se zvlněným okrajem. Přízemní listy jsou řapíkaté, kopinaté nebo vejčité, lodyžní listy jsou přisedlé a menší. Kvete od května do září. Květy jsou uspořádány v řídkém vijanu na nicích stopkách, koruna je kolovitá, v průměru 15 až 20 mm. Barva květů je většinou modrá, ale může být i bílá. Plodem je tvrdka.


Pěstování

Nejvhodnější půda pro pěstování brutnáku je hlinito-písčitá, vápenitá a výživná. Rostlina snese ale i půdy těžké a polostín.

Brutnák můžeme pěstovat z přímého výsevu na podzim nebo na jaře v dubnu nebo z předpěstovaných sazenic. Sazenice vysazujeme do záhonu v dubnu. Během vegetace porost plejeme a okopáváme.


Sklizeň a zpracování

Sbírá se celá nať na počátku kvetení od června do září. Rostliny odřezáváme u země. Jinde se doporučuje sbírat jen listy a květy, protože lodyhy se špatně suší a při delším sušení mohou zhnědnout. Někdy se sbírají jen květy a listy pro použití v čerstvém stavu, jako jedlé květy - ozdoba pokrmů, listy jako zelenina. Listy se v takovém případě sbírají od února. Sbíráme jen zdravé, nenapadené a nezaschlé listy. Přízemní listy se nesbírají.

Sušíme do 40 °C v tenkých vrstvách, nesušíme na slunci. Při manipulaci s drogou pracujeme v rukavicích, droga je pichlavá a může způsobovat vyrážky. Usušená droga voní po okurkách.

Sesychací poměr je 4 - 5:1.