Pěstování dobromysli

15.03.2021

Origanum vulgare L.

Čeleď: Lamiaceae Martinov. - hluchavkovité

Dobromysl obecná je Euroasijský druh, roste po celé Evropě mimo Island, Skandinávii a Finsko. Na jihu roste až po Azory, Kanárské ostrovy a do severní Afriky, Malé Asie, na východ přes Kavkaz, Blízký východ, Írán, v nejnižších polohách Himalájí, do jižní Číny a na Tchaj-wan.

U nás můžeme najít dva poddruhy - Origanum vulgare subsp. vulgare - dobromysl obecná pravá (syn. Origanum vulgare subsp. genuinum Gaud.), která má lichoklasy kulovité a je rozšířená v ČR v teplejších oblastech celého státu a okrajově proniká i do horských oblastí; Origanum vulgare subsp. prismaticum (Gaud.) Arcangeli - dobromysl obecná klasnatá (syn. Origanum vulgare var. prismaticum Gaud., Origanum vulgare var. megastachvum Koch), která má lichoklasy prodloužené, válcovité. Vzácně roste na Jižní Moravě, kde je pravděpodobné i původní.

Botanický popis

Jedná se o trvalku, která dorůstá až 60 nebo i 90 cm. Má dřevnatící horizontální oddenky. Lodyha je čtyřhranná, chlupatá a přímá. Větví se až v horní části, někdy najdeme níže krátké sterilní větévky v paždí dolních listů. Polokulovité tmavé přisedlé lesklé žlázky, které vylučují silice, jsou na listech, listenech i na kalichu. Listy jsou řapíkaté, mají vejčitou čepel, která je dlouhá 1 - 4 cm a široká až 2,5 cm na bázi klínovitá, celokrajná, oboustranně přitiskle chlupatá.

Na vrcholu lodyhy a horních větví jsou květy uspořádané v lichoklasy a hlávky. Květy jsou oboupohlavné, vzácně se zakrnělými tyčinkami, přisedlé se zvonkovitě trubkovitým kalichem, který je dlouhý až 4,5 mm, je chlupatý a pěticípý. Koruna je růžová až do fialova, 4 - 7 mm dlouhá, dvoupyská a chlupatá. Zadní tyčinky jsou delší než přední a všechny z trubky vynikají. Rostlina kvete od června do září. Plodem jsou tvrdky podlouhlé a vejcovité, až 1,3 mm dlouhé, hladké a hnědé. Jedná se o variabilní druh.

Pěstování

Je to světlomilná rostlina, která přirozeně roste u lesa, v řidších křovinách, na slunných stráních, na pasekách, ve světlých listnatých lesích apod. Rostlina má ráda mělké i hlubší půdy, sušší, hlinité, bohaté na živiny se slabě kyselou půdní reakcí. V osevním postupu je rostlinou druhé tratě.

Dobromysl vyžaduje slunečnou a teplou polohu. Přednost dává jižním svahům. Pro pěstování volíme půdu spíše sušší, písčitohlinitou. Nesnáší nedostatek vláhy a nemá ráda zaplevelený pozemek.

Výsev/Výsadba

Půdu připravujeme na podzim - je třeba, aby měla jemnou strukturu a na jaře byla dobře ulehlá. Semena vyséváme začátkem dubna, do řádků vzdálených 30 cm. Semeno je velmi jemné, je vhodné jej při setí smísit s pilinami nebo krupicí.

Druhou možností je pěstovat jej z předpěstované sadby. Sazenice vysazujeme na záhon ve sponu 20 x 30 cm (podle druhu a kultivaru, často je potřeba větší spon). Je možné sazenice jednou přepíchat před výsadbou.

Matečními rostlinami pro oficiální drogu Origani herba je Origanum onites nebo Origanum vulgare subsp. hirtum.

Možností je i vegetativní množení pomocí dělení trsů na jaře, v březnu nebo na podzim, v září až říjnu. Poslední možností je řízkování.

Vegetace

Během vegetace pozemek plejeme a okopáváme. Na jednom stanovišti dobromysl vydrží až 7 let.

Sklizeň

Sbírá se kvetoucí nať - Herba origani nebo Origani herba, nejlépe před polednem, v červnu až v srpnu. Nezdřevnatělá 3 cm tlustá nať se seřezává asi 5 cm nad zemí. V příznivějších podmínkách můžeme mít i dvě sklizně, v půlce července a pak v polovině září. V prvním roce bude výnos malý, ve druhém roce můžeme sklízet 2x až 3x při vlhčím počasí. První sběr je bohatý na květy a další na listy.

Zpracování

Sušíme v tenké vrstvě, bez obracení. Droga se drobí a lehce se zapaří. Sušení probíhá ve stínu, na větraném místě do teploty 35 °C.

Sesychací poměr je 4-5 : 1.


Pěstování v květináči

Zeminu volíme lehčí sušší, jak je zmiňováno výše. V bytě najdeme rostlině slunné místečko. Rostlina potřebuje stále příjem vody, ale pozor na přelití, může uhnít, Zaléváme do podmisky. Jednou za 14 dní je třeba přihnojovat. Rostlinu pravidelně zaštipujeme, bude se lépe větvit. Kvetení rostlinu hodně vyčerpá, stříháním zabráníme kvetení.

Na zimu rostlinu uložíme do chladnější ale světelné místnosti - cca 10 °C, Omezíme zálivku a nehnojíme. Před zimou rostlinu stříháme na třetinu. Na jeře ji pročistíme od suchých větviček a případně prosvětlíme. 


Škůdci

Pidikřísek polní - Eupteryx atropunctata

Vlnovník - Eriophyes origami

Plodomorka - Asphondylia hornigi

Choroby

Houbouvá choroba, která napadá zejména stonky - Lophiostoma origami

Puccinia ruebsamen - houbová choroba, která způsobuje novotvary na květenstvích; deformuje celé květy;