Pěstování heřmánku římského (rmenec sličný)

10.08.2021

Chamaemelum nobile (L.) All., syn: Anthemis nobilis L.

Čeleď: Asteraceae Martinov. - hvězdicovité


Botanický popis

Jedná se o krátce vytrvalou aromatickou rostlinu. Její oddenek je tenký a bohatě větvený, s četnými listovými růžicemi. Lodyhy jsou vystoupavé, dlouhé od 10 do 50 cm. Listy jsou střídavé, 2 - 3x peřenosečné, úkrojky čárkovité, špičaté. Kvete od května do září. Květy jsou v úborech velkých až 30 mm, zákrov je zelený, lůžko vyplněné dření. Jazykovité samičí květy jsou bílé. Trubkovité květy mají žlutou barvu, jsou obojaké a tvoří semena. Plodem jsou drobné nažky různého tvaru. V ČR můžeme najít pěstovanou plnokvětou formu "florepleno".

Rostlina poskytuje květní úbory - Flos chamomillae romanae.

Více o účincích rmence zde.


Pěstování

Na jednom stanovišti je možné jej pěstovat 3 - 4 roky. Má rád slunné polohy, půdu středně těžkou, bohatou na humus a nezaplevelenou. Vyhovuje mu vlhčí stanoviště. Upřednostňuje hlinitopísčité půdy, které jsou dobře zásobené živinami. Spon rostlin je vhodný kolem 40x20 - 30 cm, můžeme vysazovat také do záhonů širokých až 1,5 m.

Nesnese sucho, písčité a těžké půdy!


Množení a vegetace

Pokud množíme kultivar generativním způsobem, tedy semenem, potomstvo se rozpadá na typy s jednoduchým květenstvím! Můžeme množit vegetativně dělením starých trsů. Množit můžeme ale postupně až do začátku září, lépe v březnu a dubnu. Před výsadbou půdu válcujeme. Při jarní výsadbě je důležitá zálivka. Trsy se vysazují do řádků 40 cm vzdálených a v řádcích od sebe 30 cm. Na 1 ar je třeba 1000 sazenic. Trsy se vsazují do 5 cm hlubokých jamek. Plečkujeme každé 2 - 3 týdny. Každý rok je možné přihnojovat superfosfátem, draselnou solí a Cereritem.


Sklizeň

Nejoptimálnější je průběžná sklizeň, dle rozkvétání. Sklízíme jednotlivá květenství od května do září. Během vegetace se sklizeň může opakovat 8x i více. Sušíme ve stínu do 40 °C. Sesychací poměr je 5:1. Droga je hygroskopická. Výnos je 20 - 50 kg na 100 m2.


Škůdci

Mšice maková - Aphis fabae, vrtalka kopretinová - Chtomatomyia syngenasiae a kukléřka heřmánková - Cucullia chamomillae.


Choroby

Perenospora leptospermae, Perenospora radii, Aleternaria sp. Všechny se ale vyskytují zřídka.