Pěstování levandule

13.07.2020

Levandule je teplomilná rostlina, která pochází původem ze Středomoří. Nejvhodnější jsou lehké suché a vápenité půdy. Chráněné polohy v teplejších oblastech, chráníme před severním větrem. Nejlepší je pěstovat levanduli na jižních svazích, kde je chráněná před vymrznutím.

Množíme nejlépe na jaře řízky z výhonků jednoletých rostlin. Můžeme množit i semenem. Levandule má 80% klíčivost a klíčí velmi pomalu. Pokud vyséváme přímo na stanoviště, sejeme do hloubky 0,5 cm do vyhnojené půdy, nejlépe organickým hnojivem - chlévský hnůj. Po výsevu povrch převálcujeme a uchováváme ho vlhký. Semena nesmí vyschnout. Můžeme přesypat pařeništní zeminou nebo rašelinou. Při udržení teploty 15 - 18°C semeno klíčí za 3 - 5 týdnů. Druhou možností je předpěstování v pařeništi.

Předpěstované sazeničky vysazujeme na záhon v následujícím roce na jaře v dubnu, když rostlinky dosáhnou cca 10 cm. Vysazujeme ve sponu 45 x 45 cm. Po výsadbě zalijeme. Na podzim nevysazujeme ani nevyséváme, hrozí vymrznutí. Od výsevu může levandule kvést až ve třetím roce. Při řízkování kvete už v prvním roce.

Pokud chceme z rostliny napěstovat pěkný okrasný keřík, v prvním roce květy odstraníme a soustředíme sílu rostliny na růst listové plochy. Kulturu přihnojujeme každý rok na jaře. Pokud je půda velmi úrodná, hodně zásobena živinami, rostlina vytváří více listů na úkor květů. K bohatému kvetení je třeba rostlinu každoročně zastřihávat a udržovat celou kulturu v čistotě.

Na zimu můžeme levanduli přikrývat, aby při silnějších mrazech nevymrzly kořeny.

Sklízíme v období červen - srpen při nadpolovičním rozkvětu všech květů. Sušíme do 35°C na stinném vzdušném místě.

Kultura se po 5 - 7 letech vyměňuje.

Sesychací poměr pro nať i květ: 4 - 5:1

Výnos: 4 - 5 kg/100 m2