Pěstování puškvorce

21.06.2023

Acorus calamus L.

Čeleď: Acoraceae Martinov - puškvorcovité

Botanický popis

Puškvorec obecný je mohutná, vytrvalá bylina, která dosahuje výšky až 120, výjimečně až 150 cm. Vyrůstá z vodorovného, plazivého a hustě kroužkovaného oddenku. Oddenek má žlutozelenou barvu, na lomu je bílý a houbovitý. Má silně aromatickou vůni. Z oddenku vyrůstají trojhranné, listům podobné načervenalé stvoly a více než metr vysoké mečovité listy. Stvoly jsou zakončeny květní palicí, která je nejprve zelená, později světle hnědá. Plody u nás nedozrávají. Puškvorec se u nás může rozmnožovat pouze vegetativně.

Pravlastí puškvorce je jižní Čína a Západní Indie. U nás zdomácněl a roste hlavně v rybnících, bažinách a ve vlhkých příkopech. Puškvorec nepatří mezi běžně pěstované léčivé rostliny. Prozatím jej bylo dost v přírodě a užívalo se jen malé množství. Dnes je jeho užívání jen okrajové.

Pěstování

Jeho pěstování není náročné a lze si ho jednoduše pěstovat u sebe na zahradě. V zahradnictvích lze sehnat sazenice. Pokud nemáte jezírko a chcete si jej napěstovat a přemnožit pro vlastní spotřebu, tady je jednoduchý návod, jak na to.

Na suchý pozemek na jaře vysadíme řízky oddenku puškvorce obecného. Oddenky by měly být dlouhé asi 5 - 10 cm. Vsadíme je do hloubky asi 10 cm a necháme mezi rostlinami vzdálenost (spon) asi 20 cm. Takto před chystaný terén zavodníme do výšky 15 cm. Je možné jej pěstovat i bez zavodnění, ovšem s vydatnou zálivkou.

Sběr v přírodě

Nejvhodnější doba pro sběr oddenků je na podzim při výlovu rybníků, kdy se rybníky vypouští. Sbírat je ale možné po celý rok. Sebrané oddenky se očistí, zbaví se zbytků kořínků a listů a větší kousky se podélně nařežou.

Zpracování

Očištěné a případně rozřezané oddenky necháme nejprve zavadnout na slunci a pak je dosušíme nejlépe umělým teplem při teplotách do 40 °C (jinde je uvedeno, že sušíme pouze do 35 °C). Sušíme do vrstvy 5 cm. Dokonale sušené oddenky se při ohnutí lámou a neztratí svůj typický pach. Na lomu je droga bílá a zrnitě porézní. Loupáním se však ztrácí silice. Sušená droga rychle navlhne. Nezapařuje se, ale při dlouhém ležení může oddenek zrůžovět. Protože má puškvorec velmi výrazné aroma, doporučuje se sušit samostatně.

Sesychací poměr drogy je 5 : 1.

Výnos může být při intenzivním pěstování 200 až 1200 gramů čerstvé drogy na 1 m2. Za 1 hodinu práce lze sklidit přibližně 3 až 6 kg oddenků.