PÍSKAVICE ŘECKÉ SENO - Trigonella foenum-graceum L.

23.02.2021

Čeleď: Fabaceae Lindl. - bobovité

Pískavice řecké seno je jednoletá aromatická bylina. Rozemletá semena jsou součástí kořenících směsí, hlavně v Indii nebo v Americe - chutney nebo curry a celá rostlina slouží jako potrava pro dobytek. Odedávna je pěstována pro semena, která se používají jako koření. Původ této rostliny není přesně znám, předpokládá se však, že pochází z Malé Asie a Blízkého východu. Často se pěstuje ve Středozemí a na Blízkém východě a může zplaňovat. Vyžaduje teplé klima s teplým a suchým létem a vlhčí zimou.

Historie

Už staří Egypťané pískavici využívali při balzamování těl. V Antice byla doporučována na ženské potíže, při horečce nebo potížích dýchacích a střevních.


"Ten, kdo má denně horečku, v důsledku níž se hodně potí a nemá chuť k jídlu, ať užívá pískavici řecké seno i se semeny, ohřeje ji ve víně a na lačno ji často pije. Brzy mu bude lépe."

Hildegarda z Bingenu; citace z knihy Bylinářství svaté Hildegardy z Bingenu, P. Pukownik


Ve středověku byla semena předepisována na horečku, prsní a jaterní onemocnění, jako projímadlo, prostředek proti kašli nebo k ošetření vředů. Albert Veliký ve svém rostlináři ve 13. století píše o pískavici toto:

"Jest hřejivé a vysušující, a přesto není prosto přebytečné vlhkosti. Jeho síla jest stravující a mírnící. Díky své slizkosti pomáhá při natržení a abscesech; řecké seno způsobuje dobrou barvu a dobrý dech úst, dělá však zlý pot na hlavě. Uvolňuje tvrdé slizovité abscesy, mírní je a nechává je zrát; čistí od lupů na hlavě, když člověk se jím myje. Jest dobré pro ty, kdož trpí zlatou žílou."

Překlad z knihy Bylinky z klášterní lékarny, J. G. Meyer


Listy i semena této rostliny mají silný povzbuzující účinek. Používala se k usnadnění porodu (posiluje stahy dělohy) a k léčbě gynekologických potíží - infekcí, zánětu močových cest a pohlavních orgánů.

Ženy v Indii jedly semena řeckého sena na podporu laktace, arabské ženy zase když chtěly přibrat a mít větší ňadra.


"Přirozenosti jest horké na druhém a suché na prvním stupni. Má moc obměkčovati, rozháněti a krotiti bolesti; proto však neslouží dobře tam, kde je veliká horkost, jelikož ještě více zapaluje, zato však velice prospěšně působí v studenosti nebo malé horkosti... Odvar z řeckého sena v medové vodě obměkčuje vnitřní otoky a krotí bolesti. Nápoj připravený z mouky utlučené z řeckého sena a z medu, hojí zjitřená prsa a odnímá zastaralý kašel."

Pietro Andrea Gregorio Mattioli, Herbář čili bylinář


"Svařeniny sliznaté ze semen potřebuje se co do prostředku obměkčujícího. Mouka ze semen urobená slouží k dělání obkladů a k napařování, aby otoky změkly nebo uzrály. Klystéry k vyplachování střev též hojně se dělají. Semeno vzchází v rozličné masti a flastry."

Jan Svatopluk Presl, O prřirozenosti rostlin aneb Rostlinář, 1820 - 1835; přepis z knihy Herbář aneb od anděliky k žindavě, J. Bednářová


Sběr

Rostlina poskytuje lusky s 6 - 20 hnědými nebo červenohnědými semeny - Trigonellae foenugraei semen nebo Semen foeni-graeci. Semena se sbírají zralá v červenci a srpnu. Vyloupou se z lusků, poté se suší nebo praží.

Obsahové látky

Obsahuje netoxický alkaloid trigonelin, dusíkatý cholin, menší množství silice, lecitin, hořčiny, flavonoidy, vitamín PP (nazývaný též vitamín B3 nebo niacin) a stopové prvky. Dále obsahuje steroidní saponiny, monogalaktanový sliz, hodnotné bílkoviny a oleje. Jedna z objevených látek je také diosgenin, který je důležitý při aplikaci orálních antikoncepčních prostředků s léky obsahujícími pohlavní hormony.

Účinky

Pískavice povzbuzuje trávení, podporuje chuť k jídlu, pomáhá při kašli, nadýmání nebo při průjmech. Působí celkově jako tonikum, hlavně v geriatrii snižuje hladinu krevního cukru a mírně i krevní tlak. Dříve byla používána i jako ženské afrodisiakum a podporuje tvorbu mateřského mléka.

Vnitřně se droga užívá ve formě prášku 4x denně na špičku nože nebo formou nálevu z hrubě nadrcených semen. 

Zevně se užívá kaše z mletého řeckého sena, která vytahuje z rány hnis, změkčuje zatvrdlé svaly a šlachy po úrazech a pomáhá při otocích. Díky obsahu vitamínu PP pomáhá hojivým procesům, zlepšuje látkovou výměnu a průtok krve. Přikládá se při bolestech kloubů a při artróze. Lze využít také při přípravě klyzmat a kloktadel.

Zevně připravujeme především kašovitý obklad - povaříme prášek ve vodě tak, aby vznikla kaše. Přidáme ke kaši trošku octa a hustou kaši natřeme na plátno a použijeme jako obvaz.


Droga je vhodná spíše pro samostatné podávání než ve směsi. Ve směsi je však vhodná jako kloktadlo proti bolestem zubů v důsledku bolavých a hnisavých zánětů. K pískavici se v tomto případě přidává heřmánek, šalvěj, kořen proskurníku vše stejným dílem. Tuto směs připravíme jako odvar z jedné lžíce směsi na 0,5 l vody, chvíli povaříme, 10 minut necháme přikryté luhovat, poté scedíme.

V Ájurvédě je pískavice řecké seno hodnocena jako bylina hořká, ostrá, sladká a prohřívající. Je doporučována jako potrava v době rekonvalescence a při stavech vyčerpanosti, zejména nervové, respirační nebo rozmnožovací soustavy. V podobě řidší kaše podporuje tvorbu mléka a růst vlasů. Lze připravit pastu, která se používá na nežity, vředy a nehojící se poranění. Společně s kozlíkem lékařským se používá jako účinné tonikum. Výhonky se pojídají při indigesci - trávicích potížích, při snížení funkce jater anebo při oslabení spermatu. Jako posilující lék ji Ájurvéda doporučuje používat denně lžičku prášku za semen do šálku zahřátého mléka.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Žádné výrazné vedlejší účinky nebyly hlášeny. Pokud se s něčím léčíte nebo užíváte léky, poraďte se o vhodnosti užívání pískavice s lékařem, především při vnitřním užívání.