POPENEC OBECNÝ (břečťanovitý) - Glechoma hederacea L.

02.05.2021

Čeleď: Lamiaceae Martinov - hluchavkovité

Jedná se o vytrvalou aromatickou bylinu. Najdeme jej v mírném pásmu v Eurasie. U nás roste hojně, dává přednost vlhčímu stanovišti, pasekám, sadům, lužním lesům, vlhkým loukám, parkům apod. Kvete od března do července.


Historie

"Nať má příjemnou vůni a chuť; jest účinným lékem při neduzích sliznicovitých. Thé svařené z hrsti sušené natě s vodou na 5 až 6 šálků působí prospěšně na choré prsní ústroje. Lázně připravují se proti kamenu a podagrům. Tinktura upraví se takto: z rostliny kvetoucí vylisuje se šťáva, smíchá se s lihem a slije po 14 dnech. Prospívá při kašli, souchotích, krticích a kameně a ledvinách."

Dr. V. K., Český herbář, nakl. Alois Hynek, Praha 1899 (přepis z knihy Herbář aneb od anděliky k žindavě, J. Bednářová)


"Příjemně páchnoucí nať má slabě kořeněnou chuť. Sbírá se z jara a přidává s jinými bylinami do polévky. Ode dávna jest popenec oblíbeným domácím prostředkem při chrapotu, kašli, chrlení krve a bolestech prsních. Ubotřebuje se odvaru 15 g na litr vody. Šťáva z čerstvé natě vylisovaná a šňupaná mírní bolení hlavy a rýmu. Sušené a vřelou vodou polité listy slouží k obkladům na vředy a boule; obklady z rozmačkaného listí pomáhají prý od pakostnice (suchého lámání)."

Prof. F. Dlouhý, Herbář (cca 1900)


Sběr

Sbíráme kvetoucí nať - Herba hederae terrestris. Nať se sbírá v době květu (III. - VII.), nejlépe mezi 14 až 16 hodinou. Sušíme přirozeně ve stínu a do 35 °C. Drogu můžeme během sušení obracet.


Obsahové látky

Droga obsahuje především třísloviny (až 7 %), hořčinu glechomin, menší množství silice, pryskyřice, cholin, saponiny, organické kyseliny, vitamín C (cca 50 mg na 100 g čerstvé natě) a minerální soli, především draselné, ale také vápník, hořčík nebo železo.


Využití

Popenec má jemné svíravé účinky, tlumí průjmy, zlepšuje trávení a podporuje celkově látkovou výměnu. Pomáhá při problémech močového ústrojí, napomáhá rozpouštět kamínky a písek v ledvinách. Využít jej můžeme i při zánětu močového měchýře nebo močových cest. Má také silné protizánětlivé působení, hlavně v trávicím, vyměšovacím a dýchacím ústrojí. Pomáhá detoxikovat játra. Nejběžnější vnitřně užívanou formou je nálev, odvar volíme v případě, že chceme zvýšit působení tříslovin. Využít můžeme ale také tinkturu nebo bylinný balzám.

Zevně používáme jako obklad, koupel nebo i jako kloktadlo. Tlumí zánětlivá kožní onemocnění, pomáhá léčit rány a popáleniny.

Popenec je výbornou rostlinou do směsí. Dobře působí například s rozrazilem, podbělem, řebříčkem, puškvorcem nebo andělikou.

Na jaře se popenec přidává do jídel: omáček, nádivek, polévek nebo salátů.


Protirevmatický čaj - Janča a Zentrich:

  • 100 g nať popence
  • 50 g kořen jehlice
  • 50 g vrbová kůra
  • 25 g nať tymiánu
  • 25 g květ vřesu

Podává se jako bylinářský čaj v množství 0,75 l denně. Pijeme před jídlem.


Popencová mast proti křečovým žilám - na 1 hrst popence dáme 250 g sádla nebo 0,25 l oleje a necháme přes noc luhovat. Poté lehce ohřejeme, rozpustíme sádlo a scedíme. Lehounce mastí masírujeme křečové žíly.


Popencový med/sirup proti bronchitidě - 40 g sušené nati popence přivedeme k varu v 1 l vody, scedíme a necháme stát pod pokličkou ještě 15 minut. Jemně scedíme a smícháme se stejným množstvím medu a na mírném ohni svaříme na konzistenci sirupu. Podáváme 3 - 4 polévkové lžíce denně při kašli.


Vedlejší účinky a kontraindikace

V běžném dávkování se neuvádí žádné vedlejší účinky nebo kontraindikace. Z veterinární praxe je známa toxické působení na koně. Droga se nedoporučuje užívat dlouhodobě.