Přírodní ochrana proti klíšťatům

10.07.2020

Klíště obecné (Ixodes ricinus Linné, 1758) je roztoč, který se živí sáním krve na savcích, ptácích i plazech. Důvod proč předcházet přisátí klíštěte je ten, že jsou to významní přenašeči infekčních onemocnění, například lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

Nejúčinnější látka proti klíšťatům

Jednou z nejúčinnějších syntetických látek, kterou obsahují běžně dostupné repelenty, je DEET (N, N - diethyl - m - toluamid). Existují ovšem jisté pochybnosti o jeho zdravotní nezávadnosti. Při nesprávné aplikaci, při pozření, vdechnutí nebo zásahu očí hrozí vznik onemocnění centrální nervové soustavy, kardiovaskulární onemocnění nebo dermatologické potíže. Ve vztahu k životnímu prostředí: DEET má dlouhý poločas rozpadu a je kontaminantem, zejména ve vodním prostředí.

Alternativa z léčivých rostlin

Za alternativu DEET jsou dnes považovány silice aromatických rostlin (éterické/esenciální oleje), tedy aromatické a těkavé sekundární metabolity rostlin. A právě tři tyto esenciální oleje a DEET byly společně testovány v ochraně proti klíšťatům. Předpokladem je, že účinnou látkou je terpen limonen. Silice mají nižší a mnohem kratší účinnost než výše zmíněná složka. Přesto jsou výbornou alternativou, která má daleko méně vedlejších účinků, a nejsou hrozbou pro životní prostředí. Takovou alternativu ocení především lidé s citlivou kůží a rodiče pro své děti.

Nejúčinnější ze všech je silice levandule, druhá testovaná silice byla z eukalyptu a poslední, nejméně účinná silice pomerančová, která byla už po 15 minutách neúčinná. Účinnost postupně klesala u všech tří testovaných silic. Podle jiné studie byla pomerančová silice stejně účinná jako eukalyptová. Ovšem DEET účinkoval stejně po celou dobu a odradil 98,3 % klíšťat. Pro srovnání levandule odradila 73,3 % klíšťat, eukalypt 39,2 % a pomeranč pouze 10,8 %.

Při zpracování problematiky přírodních repelentů, a zejména ochrany před klíštětem, jsem našla mnoho dalších tipů, například - fenykl, tea tree, vlaštovičník, šťáva z petržele, máta, rozmarýn, cedr, tymián, hřebíček, skořice a vratič. Dalším oblíbeným repelentním přípravkem je esenciální olej z voňatky citronové (citronová tráva). Jeho účinnost je až 4 hodiny. Závěr je ale zcela jasný, nejúčinnější v boji proti klíšťatům je levandule!

Jak si připravit repelent doma?

Repelent z esenciálních olejů

Asi 10 - 15 kapek vybraného esenciálního oleje, nebo i směsi olejů, smícháte s 30 ml rostlinného oleje. Nanášíme na odhalená místa, kotníky, zápěstí apod.


Rozmarýnovo-levandulový repelent

  • hrst rozmarýnu
  • hrst levandule
  • 1 lžíce octu (vinný nebo jablečný nejlépe)
  • 1 litr vody

Vodu přivedeme k varu, přisypeme levanduli a rozmarýn. Necháme vychladnout. Scedíme a přidáme lžíci octa. Směsí můžeme naplnit rozprašovač a aplikujeme minimálně každé 2 hodiny pobytu v přírodě. Trvanlivost tohoto přípravku je jedna sezóna, neschovávejte ji na další rok. Skladujte pokud možno v lednici a před použitím vizuálně překontrolujte kvalitu, hlavně kvůli plísním.


Hřebíčkovo-skořicový repelent

  • 100 ml francovky
  • 30 ks hřebíčku
  • 1 celá skořice

Smícháme a necháme macerovat. Potíráme odhalená místa na těle.


Vlaštovičníkový olej

Svazek vlaštovičníku nastříháme nebo natrháme na menší kousky. Ty umístíme do čisté sklenice a zalejeme rostlinným olejem tak, aby byl vlaštovičník zcela ponořen. Nádobu zakryjeme a necháme macerovat 2 - 3 týdny. Poté scedíme a vlaštovičník pořádně vymačkáme. Opět potíráme odhalená místa na těle.


Přestože jsou tyto domácí repelenty považovány za bezpečné, pokud je používáte poprvé je vhodné je otestovat nejprve na zápěstí, protože mohou obsahovat zvýšenou koncentraci alergenů.


Odkazy:

https://is.muni.cz/th/ki6v6/DP_final_verze.pdf

https://www.szu.cz/uploads/documents/CeM/Zpravy_EM/25_2016/01_leden/024_repelenty.pdf

https://www.szu.cz/uploads/documents/CeM/Zpravy_EM/26_2017/09_zari/330_repelent.pdf