PRVOSENKA JARNÍ - PETRKLÍČ - Primula veris L.

03.04.2021

Čeleď: Primulaceae Batsch ex Borkh.

Tzv. petrklíč je vytrvalá bylina. Jedná se o Evropský druh, který se vyskytuje na téměř celém kontinentu. Prvosenka ráda roste v dubohabovřinách, šipákových doubravách, bučinách a suťových lesích. Poddruh Privula veris subsp. veris patří k vzácnějším rostlinám, které vyžadují další pozornost. Prvosenka jarní je živnou rostlinou housenek pestrobarevce petrklíčového (Hamearis lucina), který je ohroženým druhem. Kvete od dubna do května.

Prvosenka vyšší

Primula elatior (L.) Hill

Vytrvalá bylina, vyskytující se v západní, střední a jižní Evropě, střední a jihozápadní Asii. Roste na vlhčích loukách, v dubohabrovinách a v suťových lesích. Je to velmi variabilní druh. Kvete od března do dubna.


Historie

Prvosenka není známa v antické literatuře, byla to severská rostlina. Ve středověku ji zmiňuje až Hildegarda z Bingenu a to jen pro zevní použití.


"Bylina ta sílu svou hlavně od Slunce dostává. Proto melancholii v člověku potlačuje. Pokud totiž melancholie v člověku stoupá vzhůru, činí jej smutným a v chování neklidným a nechává jej vysloviti slova proti Bohu, což vidí duchové a k němu spěchají a našeptáváním často jej k šílenství dohánějí. Proto člověk ten nechť položí bylinu na maso a na své srdce, by se jí zahřálo."

Hildegarda z Bingenu, Physica, překlad z knihy Bylinky z klášterní lékárny, J. G. Saum


Mattioli prvosenku nazývá "bílá bukvice" a popisuje dva druhy, zjevně prvosenku jarní a vyšší. Podle něj jsou prvosenky přirozenosti horké a suché na druhém stupni a doporučuje ji na dnu zevně i vnitřně. Kořen doporučuje proti kamenům v ledvinách a v měchýři. Šťávu z listí na pohmožděniny. Popisuje také, jak si ženy potíraly tvář pálenou vodou proti akné, pihám, skvrnám nebo vráskám.


"Voda z bukvice vpuštěná do nosu sílí mozek a ostří zrak. Kvítí přikládá se také na uštknutí štírů, pavouků, sršňů, neboť snadno odhání otekliny; ba i utlučená celá bylina i s kořenem v obkladu hojí rány. Voda pálená z bíle bukvice velice pomáhá při omdlévání, neboť znamenitě posiluje srdce a krotí bolesti hlavy, když se přikládají na čelo šátky v ní namočené."

Pietro Andrea Gregorio Mattioli, Herbář neboli bylinář


V Zahradě zdraví je prvosenka doporučena na ochrnutí a při dně. Otto Brunfels ji ve svém díle - Bylinář nazval Herba paralysis, protože se používala po mrtvici a Arthica, protože se užívala i proti dně. Později v novověku ji mniši v klášterech užívali jako prostředek na posílení srdce, při nemocech z nachlazení, proti močový kamenům a k ošetření ran. Destilát z květů byl oblíbený jako pleťová voda.


"Zvláštnie moc nebe svými světly tuto dalo jí, aby nervy i východ jihch, i což se z nervuov skládá, jako muškuly, lacerty příhodně posilňovala. Šlak, němotou od šlaku nebo od dny povstávající zapuzuje. Bolest hlavy, réme z studenosti, pakostnici v rukú, v nohách, v klúbech, ve svazích razhánie, padúcí nemoc dostatečně hojí"

Jan Černý, Knieha lékařská, kteráž slove herbář aneb zelinář, reedice 1981


Sběr

Předmětem sběru je květ i s kalichem - Flos primulae. Sušíme rychle v tenké vrstvě do 35 %. Květy si musí uchovat původní žlutou barvu. Mají slabě medovou vůni a nasládle slizovitou chuť. Droga snadno vlhne, je třeba ji skladovat v dobře utěsněné nádobě.

Někdy je sbírán i list - Folium primulae.

Dříve se sbíral oddenek, ale ten je z důvodu ochrany a zachování druhu nedostupný.


Obsahové látky

Prvosenka obsahuje saponiny - především triterpenová primulová kyselina (tetrasacharidový glykosid protoprimulageninu A), primulasaponin a další acetylované deriváty. Obsah saponinů skladováním klesá. Dále obsahuje glykosidy, flavonoidy, vitamín C, kyselinu křemičitou a sacharidy.


Účinky

Prvosenky jsou především expektorans - přípravky na vykašlávání. Má ale také prokázané účinky močopudné a projímavé.

V lidovém léčitelství se využívá při kašli, zápalu plic, dně, závratím, revmatu, pro zvýšení potivosti, jako slabě močopudný prostředek a při migréně apod. Tlumí ledvinové i jiné záněty a přispívá k rozpadu močových kamenů. Zevně se užívá na zhmožděniny a podlitiny. Čistí pleť a odvarem se oplachovaly vlasy.

Jako lékové formy jsou doporučovány nálev i odvar. Nálev se připravuje ze 2 lžiček sušených květů a asi 250 ml vody.

Droga se využívá především ve směsích. Například v kombinaci s lékořicí, bazalkou, jitrocelem, proskurníkem, tymiánem, anýzem, podbělem, yzopem a diviznou. Používá se v protirevmatických směsích, pomáhá při nervovém třesu a při psychogenně podmíněných bolestech hlavy.

Prvosenkové víno, používá se bílé, je výborné jako kardiotonikum.


Jarní směs na pročištění krve od Marie Treben:

  • 50 g prvosenky jarní nebo vyšší
  • 50 g mladé výhonky bezu černého
  • 15 g listu kopřivy
  • 15 g kořene pampelišky lékařské

1 vrchovatou čajovou lžičku směsi na ¼ l vody. Spaříme a necháme stát 3 minuty. Poté scedíme. Denně popíjíme po doušcích2 šálky.


Vedlejší účinky a kontraindikace

Droga není toxická, ale vzhledem k vyššímu obsahu saponinů se musí dodržovat dávkování. Nejvíce saponinů obsahují kořeny - až 10 %. Při překročení dávky by mohlo dojít k dávení, průjmům a někdy i ke krvavým průjmům. Těhotné a kojící ženy by měly dávkování ještě snížit nebo neužívat. Existují i alergie na drogu a to především v čerstvé stavu, se sušením pravděpodobnost výskytu klesá.