RMENEC SLIČNÝ / HEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ - Chamaemelum nobile (L.) All.,

10.08.2021

syn: Anthemis nobilis L.

Čeleď: Asteraceae Martinov. - hvězdicovité

Rmenec sličný je krátce vytrvalá a výrazně aromatická bylina. Pochází ze Středozemí, v zemích střední a západní Evropy, kde je pěstován, může zdomácnět.

V Evropě je také rozšířen heřmánek terčový - Matricaria discoidea DC., který je původem ze Severní Ameriky a severní Asie. Rostlina je silnější a bohatěji větvená. Má plné lůžko a nemá paprsčité bílé květy. Obsahuje hodně silic, ale neobsahuje azulen, proto nemá takový protizánětlivý účinek.


Historie

Už ve starém Egyptě se rmenec používal proti vysokým teplotám a prudce rostoucí horečce. Římané ho využívali proti hadímu uštknutí. Řekové jej nazývali "plazivým jablkem", protože se plazil podél plotů a základů domů a voněl po jablku.

Ve středověku byl používán k léčení například žloutenky, nemoci jater nebo bolestem hlavy. Ve Francii bylo doporučováno připravovat z květů rmence spolu s pomerančovou kůrou vodu k omývání rukou na hostinách.

Historie heřmánku pravého a rmence se prolíná, v některých případech se nedá jednoznačně stanovit, o který druh šlo.


Sběr

Předmětem sběru je květ - květní úbory - Chamamomillae romanae flos nebo Flos chamomillae romanae. Sbíráme na počátku kvetení, případně před rozkvětem, postupně od května do září. Sušíme ve stínu do teploty 40 °C. Výsledná droga má příjemnou nahořkle kořenitou chuť a kořenitou vůni.


Obsahové látky

Droga obsahuje silice s chamazulenem stejně jako heřmánek pravý, na rozdíl však od něj má nižší obsah chamazulenu. Dále obsahuje glykosidy, hořčiny, kumariny, cholin, inonsit, kyselinu kávovou a její deriváty, flavonoidy (apigenin) aj.


Využití

Rmenec má účinky spasmolytické - uvolňuje křeče hladkého svalstva, antiflogistické - protizánětlivé působení, sedativní - pomáhá při stresu a napětí. Hojí rány, čistí organismus, léčí záněty v dutině ústní a záněty uší.

Celkově jsou účinky římského heřmánku podobné účinkům heřmánku pravého, ale nejsou zcela totožné. Římský účinněji zasahuje u dyspepsií charakteristických velkou plynatostí, nedostatkem trávících šťáv v žaludku, případně i v střevech a při mikrobiální kontaminaci. Využít jej můžeme také při žlučníkových potížích. Příznivě působí také při menstruačních potížích. Využít jej můžeme také při enzymatických poruchách funkce slinivky, při průjmech nebo při poruchách trávení psychogenního původu. Jeho účinnost se ukázala také při migrénách, neuralgiích a bolestech zánětu nervů.

V porovnání s heřmánkem pravým má rmenec silnější spasmolytický účinek a heřmánek pravý zase silnější protizánětlivý účinek.

Je možné jej možné jej využít do směsí, ale nesnáší se příliš s tříslovinami, s ořešákem (listem ani s oplodím) a nemá rád ani kombinaci s chininem. Proto by se během léčby rmencem sličným by se neměl konzumovat například tonik.

Nejčastěji se podává ve formě nálevu nebo prášku. Terapeutické dávky jsou obvykle stanoveny 4x denně šálek nebo 4y denně prášek na špičku kulatého nože.


Čaj na žaludeční neurózu:

  • 5 dílků nati dobromysli
  • 3 dílky květu rmence
  • 2 dílky listu vachty trojlisté

Podáváme jako běžný nálev při obtížích.


Rmenec se využívá také k výrobě likérů, bylinného piva a kosmetiky.


Vedlejší účinky a kontraindikace

Předávkování může způsobit nevolnost zvracení. Ve správném dávkování je droga vhodná i v pediatrii nebo geriatrii. Je vhodné jej využít v případě, že dotyčný nesnese heřmánek pravý. Člověk s alergií na heřmánek pravý nemusí mít alergii i na rmenec, ale i rmenec může být alergen.