SEDMIKRÁSKA OBECNÁ - Bellis perennis L.

16.04.2021

 Čeleď: Asteraceae Bercht et. J. Presl - hvězdicovité

Sedmikráska je vytrvalá bylina, vysoká kolem 15 cm, původem z jižní a střední Evropy, jižní části Velké Británie, na východ spadá do Malé a Přední Asie. Dnes ji najdeme mnohem dál, například ve Skandinávii, Rusku, na Ukrajině, v Severní Americe nebo třeba na Novém Zélandu. Roste v okolí lidských sídel, upřednostňuje slunná stanoviště a mírně vlhké půdy. Pokud je mírná zima, kvete po celý rok.

Historie

Sedmikráska je lidově nazývána chudobka, matečník menší, cikánka, zapomenutka nebo kakuška.

Mathioli popisuje sedmikrásku v kapitole nazvané Matečník. Matečníky podle něj mírně zahřívají a suší. Doporučuje ji do salátů k očistě, zevně jej doporučuje při chromých údech v koupeli s dalšími bylinami, omývání na horké rány, neštovice, zlomeniny a dokonce i na proraženou lebku. Radí bylinu využít při výrobě mastí a náplastí. Jiné využití - jako klystýr doporučuje při zánětech střev a při zimnici.


"Pití odvaru matečníku a zvláště menšího, t. j. sedmikrásy ve vodě, uzdravuje vnitřní rány; pojídání matečníku, dokud jest mladiství, se solí, octem a dřevěným olejem na způsob salátu pomáhá na stolici. Může se také jeho listí vařiti v masové polévce a pití, což také obměkčuje tvrdý život."

Pietro Andrea Gregorio Mattioli, Herbář neboli bylinář


"Mladé listy upravené jako salát nebo s jinými bylinami do polévky zavařené podporují stolici. Odvaru natě užívá se ke klystýrům při zánětu střevním; dříve bylo oblíbeným lékem při souchotinách. Rozmačkané čerstvé listy přikládají se na horké otoky, naběhliny a p."

Profesor František Dlouhý, Herbář (cca 1900)


Sběr

Sbíráme především květ s krátkou stopkou - Flos bellidis perennis, někdy se sbírá i kvetoucí nať - Herba bellinis perennis. Nejvhodnější doba sběru je kolem pravého poledne. Nejhodnotnější drogu poskytuje jarní sběr - březen - duben. Sušíme nejlépe přirozeně, v maximální vrstvě 2 cm.

Sedmikrásky se často konzumují čerstvé v salátech nebo také v dezertech. Často se pěstují jako okrasné rostliny v zahradách. Tyto plnokvěté formy ale nesbíráme. Předmětem sběru je pouze sedmikráska obecná.


Obsahové látky

Droga obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, silice, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, polysacharid inulin a další látky.


Využití

Jejím hlavním účinkem je podpora vykašlávání. Působí však také protizánětlivě a svíravě. Používá se v tzv. prsních směsích, do kloktadel a zevně na omývání či koupele při kožních chorobách, jako jsou lišeje, exémy, lupénka, akné a jiné, nebo na rány. Pomáhá také při zánětu močových cest a při léčbě glomerulonefritidy*. Může pomoci i při některých druzích migrény.

*glomerulonefritida - zánětlivé onemocnění ledvin postihující především glomerulus. Existuje větší počet typů g., jejich přesné rozlišení dává biopsie ledvin. Zdroj: https://lekarske.slovniky.cz/pojem/glomerulonefritida

Pro vnitřní užití připravujeme nejčastěji nálev, zevně nálev s vyšší koncentrací nebo odvar. Málokdy se používá sedmikráska samostatně. Nejčastěji ji najdeme ve směsích. Je to proto, že samostatná droga má mírné účinky. Dalším důvodem, proč se přidává do směsí je to, že vylepšuje vzhled směsi.


Sedmikráskový med:

  • 700 květů sedmikrásek
  • 1 l vody
  • 1 kg cukru
  • 1 citrón

(Je možné přidat i trochu jitrocele na podporu účinku.) Nasbírané květy propláchneme pod tekoucí vodou a poté je zalejeme 1 litrem vroucí vody. Přidáme citron a necháme zakryté den macerovat. Druhý den směs povaříme, necháme vychladnout a scedíme. Do roztoku přidáme cukr, mícháme a zvolna vaříme, až směs začne houstnout. Užívají se 2 až 4 lžíce denně při kašli a nachlazení.

Recept z knihy: Herbář aneb od anděliky k žindavě, J. Bednářová


Vedlejší účinky a kontraindikace

Žádné vedlejší účinky ani kontraindikace nejsou známy.