Šeřík obecný - Syringa vulgaris L.

10.05.2023

Čeleď: Oleaceae Hoffmanns. et Link – olivovníkovité

Šeřík je keř strom nízkého vzrůstu. Dorůstá do výšky 5 až 7 metrů. Je rozšířen v jihovýchodní Evropě, od západní Ukrajiny do Řecka a až k Černému moři. Zavlečena je do Severní Ameriky i západní Evropy. V ČR je dřevina nepůvodní. Najdeme ji u nás pěstovanou v zahradách i zplanělou zvláště v teplejších oblastech, v kamenitých stráních a na okraji lesů a remízků. Kvete v květnu.

Šeřík obecný má šedavou a dlouze vláknitou borku, široce vejčité, zašpičatělé, vstřícné listy, čepel je dlouhá až 12 cm a široká až 9 cm. Čepel je u báze srdčitá až klínovitá, celokrajná a má až 4 cm dlouhý řapík. Květy jsou uspořádány v latách, které jsou až 20 cm dlouhé. Kalich je velký asi jen 2 mm, koruna je bílá, častěji fialová a aromatická, s až 15 mm dlouhou trubkou. Kvete v květnu. Plody jsou dvoupouzdré tobolky, jedna tobolka má v sobě dvě křídlatá semena. Šeřík je zcela mrazuvzdornou rostlinou, která je i odolná vůči suchu a imisím. Nesnese zamokření a silně kyselou půdu. Šeříky jsou velmi oblíbené okrasné keře, proto byl často šlechtěn a existuje nepřeberné množství kultivarů.

Historie

Název Syringa vznikl z řeckého výrazu pro potrubí – syrinx, podobnost s dutým stonkem. U nás se předpokládá, že dostal jméno šeřík proto, že se rozvoní navečer, když se zešeří.

Dříve se rostlina užívala na horečku ve formě obkladů. Výtažek z květů se uplatnil při léčbě bolesti v krku.

"Thé upravuje se takto: Vezmi štipec a vlij na ně půl litru vody vařící, nech to čtvrt hodiny přikryté státi a potom pij vždy šálek toho. Prospívá výborně, když má někdo bolení v krku, proti naběhlým žlázám a chrapotu."

Český herbář, dr. V. K., z roku 1899 – přepis z knihy Jaroslavy Bednářové, Herbář aneb stromy a keře

Šeřík odhání zlo. Květy šeříku se používají nejen jako výzdoba interiéru, ale májí v domě odpuzovat zlé duchy. Vysazením šeříku před dům svůj dům ochráníte. Jeho vůně měla údajně přivolat jasnožřivé sny a otevírat brány alternativních světů.

Sběr

Sbíráme v květnu květenství.


Obsahové látky

Šeřík obsahuje glykosidy, vitamíny B a C, alkaloidy, lignany, kumariny, éterické oleje, třísloviny, fenolové kyseliny (kyselina kávová, chlorogenová), flavonoidy (rutin, kvercetin, quercitrin) a glykosid fenol. Silice obsahují mimo jiné geranylacetát, acetofenon, benzaldehyd, borneol, kamfen, linalool, alfa-terpineol, hexyl benzoát a 1,4-dimethoxybenzen.

Syringin je nejvýznamnější obsahovou látkou šeříku, která se nachází v listech, plodech, kůře i kořenech rostliny. Jedná se o dráždivou látku - rekombinantní alergen, který se označuje jako t215.


Využití

Šeřík je protizánětlivý, je to diuretikum, antitusikum – čistí dýchací cesty, anthelmintikum - vypuzuje červy, antipyretikum – proti horečce, karminativum – proti nadýmání, užívá se při dně, revmatu, pomáhá při bolestech hlavy, podporuje imunitu, trávení, pomáhá při průjmu, při škytavce, přidává se do ústní vody, proti zánětu ústní dutiny, je také tonikum a stimulans – povzbuzující prostředek. Dokonce se udává, že je vhodným prostředkem podporující redukci váhy, protože má vliv na rychlost metabolismu.

Šeřík působí také jako silný antioxidant, pomáhá bojovat proti volným radikálům v těle a zpomaluje proces stárnutí. Na kůži má desinfekční, protizánětlivé a zklidňující účinky a obsahuje přirozené UVA a UVB ochranné látky. (Určitě nedoporučuji používat namísto účinného UV faktoru. Ochrana, kterou poskytuje šeřík, není dostatečná.)

Lidové léčitelství doporučuje namáčet květy do vína nebo do octa. Takový obklad se používá proti bolestem hlavy. Odvar z květů pomáhá kloktat při chrapotu a bolestech v krku. Při léčení horečky připravíme nálev z 3 lžíce čerstvých nebo 2 lžíce sušených květů a cca 250 ml vody. Luhujeme minimálně 10 minut, můžeme osladit medem. Popíjíme třikrát denně po dobu 10ti dnů.

V aromaterapii se používá šeřík jako prostředek ke zklidnění a ke zmírnění bolesti hlavy.

Dalším možným prostředkem je tinktura na dnu. Tinkturu užíváme vnitřně i zevně – potíráme postižená místa. Tinkturu vyrobíme z 1 dílu květů a 10 dílů minimálně 40% alkoholu. Necháme uležet 14 dní a denně protřepáváme. Užíváme 3x denně 20 kapek před jídlem. Doba celkové léčby by neměla být delší, jak 2 měsíce vkuse.

Vůně šeříku pomáhá navodit dobrou náladu, pomáhá proti mírným bolestem hlavy, zmírňuje vnitřní napětí a ztuhlost svalů. Jeho vůně je také považována za afrodisiakum. Květová silice se využívá při výrobě parfémů. Využívá se však pouze šeřík obecný!


Šeříkový sirup

- 2 hrnky cukru

- 2 hrnky vody

- 2 hrnky květů šeříku

- šťávu z 1 citrónu

Smícháme vodu a cukr a v hrnci přivedeme k varu. Do vroucí vody vsypeme květy šeříku a vše společně vaříme cca 10 minut. Nakonec přidáme vodu z citronu a přecedíme přes plátýnko. Za tepla rozlijeme sirup do čistých sklenic. Necháme otevřené vychladnout a po té uzavřeme. Skladujeme v lednici.


Mimo kosmetický a farmaceutický průmysl je šeřík využíván pro dřevo a na barvení textilií., květy na dobarvení vína a šťáva z listů k barvení kůže.


Nežádoucí účinky a kontraindikace

Syringin může u některých jedinců vyvolat i silnou alergickou reakci při styku s pokožkou, po požití dráždí sliznice, alergen t215 je látkou způsobující pylové alergie v době kvetení.