SILENKA NADMUTÁ - Silene vulgaris (Moench) Garcke

24.07.2020

Čeleď: Caryophyllaceae Juss. - hvozdíkovité

"Mékonhérakleia" Takto nazýval silenku nadmutou Dioscorides. Jedná se o trvalku, která je proměnlivým druhem. Vnitrodruhové taxony jsou málo vědecky prozkoumány, proto v bylinářství nejsou příliš rozlišovány. Roste běžně na loukách, pastvinách, na světlých mezích a okolo lesů. Dle Janči a Zentricha jsme empirické znalosti o léčivých účincích silenky převzali z běloruského léčitelství.

Na našem území, zejména na jižní Moravě a v teplých oblastech Čech roste také poddruh silenka nadmutá obrovská (Silene vulgaris subsp. antelopum). Vyznačuje se statným růstem a velmi širokými listy, které mají na okraji chrupavčitý lem a na ploše čepele jsou mírně drsné. Je zařazena mezi nedostatečně prostudované taxony.

Sbíráme kvetoucí nať - Herba sileneae. Sbírá se od června do září, mezi druhou a šestou hodinou odpolední. Droga obsahuje především saponiny, třísloviny, menší množství pryskyřic, minerální látky a málo prozkoumaný glykosid.

V lidovém léčitelství je využívána jako osvědčené diuretikum - močopudný prostředek. Jako doplněk se přidává do směsí proti průjmu nebo úplavici. Zevně se užívá ve formě kaše. Kašovité obklady přikládáme na nehojící se rány a různé kožní infekce nebo při popáleninách. Koupele jsou vhodné pro léčbu revmatických onemocnění, koupele rukou, nohou a exémů.

Podáváme ji ve formě odvaru, povaříme asi 2 minuty. Tento odvar je vhodný pro vnitřní i vnější použití. Kaše se připravuje pomletím čerstvé byliny nebo spařením nasušené drogy.

Samostatně ji užíváme hlavně pro vnější užití. Při vnitřním použití je vhodná do směsí, například v urologii ji kombinujeme se zlatobýlem, kořenem jehlice, svízelem syřišťovým a mateřídouškou, při průjmech s kořenem nátržníku, s kořenem krvavce totenu a dalšími adstringens - léčivo se stahujícím účinkem.

Při užívání silenky nadmuté nebyly pozorovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace, ale protože rostlina není dostatečně testována, neužíváme ji v těhotenství a při kojení. Vyhýbáme se dlouhodobému užívání a vysokým dávkám, hlavně kvůli obsahu glykosidu a saponinů.