SVĚTLÍK LÉKAŘSKÝ - Euphrasia officinalis L.

14.09.2021

Čeleď: Orobanchaceae Vent. - zárazovité

Jedná se o jednoletou hemiparazitickou (cizopasnou) rostlinu dorůstající do výšky až 30 cm. Světlík najdeme růst téměř po celé Evropě. U nás roste roztroušeně po celém území, od nížin po horské polohy. Kvete od května do října. Roste v nižších travinách, na loukách nebo na pastvinách. V Červeném seznamu najdeme horské rostliny E. officinalis subsp. picta a E. officinalis subsp. rostkoviana var. monticola, které jsou zařazeny ke kriticky ohroženým taxonům. Světlíky se vyznačují značnou proměnlivostí.


Historie

Lidově se mu přezdívá "ambrožka". V historii byl světlík ceněn jako rostlina, která pomáhá při léčbě očních chorob, což mohlo souviset s teorií signatur - část rostliny se podobá některé lidské části). V magické praxi byl světlík nošen za účelem posílení duševních sil a podle mýtů se jím dala vyvolat i jasnozřivost.


"Ambrožka je přirozenosti horké a suché na prvním stupni, jak se může vyrozuměti z jejích účinků a moci... také se připravuje na podzim při vinobraní ambrožkové víno tímto způsobem: Bylina ambrožková naloží se do moštu a ponechá se tam dlouho, až mošt uvedený vykyše a jest čistý. Tomuto vínu vzdává vysoce zkušený lékař Arnoldus de nova villa velikou chválu proti mrákotě očí, a píše o některých lidech, že dlouhý čas ničeho neviděli, avšak když pili toto víno as jeden rok, že zase nabyli svého zraku..."

Pietro Andrea Gregorio Mattioli, Herbář neboli bylinář


Albertus Magnus doporučoval světlíkový čaj k posílení paměti. Hildegarda z Bingenu si světlík také chválí a navazuje na starověké zkušenosti. Nicholas Culpeper v 17. století jej uznával jako výbornou bylinu pro posílení a léčbu očí.


"Ubotřebení: Odvar jest ode dávna velmi oblíbeným lékem pro bolavé oči. Nať se vaří asi 10 minut, procezeným a vychladlým odvarem se buď oči vymývají nebo se do něho máčejí plátěné náčinky a přikládají se na oči denně 2 - 3krát i na noc. Osvědčuje se zvláště při zánětu víček a při slabosti očí...

...dobrá vodička oční připraví se ze směsi 60 g odvaru světlíkového, 60 g růžové vody, 4 g jemně roztlučené aloe a 1 ¼ g cukru olověného. Každodenně večer kápne se několik kapek do očí.

Pro slzivé nebo krhavé oči doporučuje se vodička z hrsti natě světlíkové a jitrocelové, již rozmačkáme a polejeme 60 g vody fenyklové a 60 g vody růžové, po 2 dnech se kapalina zcedí. Večer nakape se jí do očí."

Prof. František Dlouhý, Herbář (cca 1900)


Sběr

Předmětem sběru je kvetoucí nať - Herba euphrasiae. Nať se sbírá v době květu, tedy od května do října.


Obsahové látky

Za hlavní obsahovou látku je považován iridoidní glykosid aucubin, dále obsahuje glukosylované lignany, třísloviny, kumarin, silici, oleje, flavonoidy, fenolové kyseliny, kyselinu kávovou a minerály, především soli mědi a hořčíku.


Využití

Droga má účinky stahující, svíravé a mírně protizánětlivé.

Světlík je proslaven zejména jako oční léčivo* - tlumí oční záněty (zánět spojivek, zánět očních víček nebo ječném zrnu), pomáhá při únavě očí, které jsou spojené se světloplachostí.

*Odborný postoj k této problematice je kritický. Dnes máme k dispozici spolehlivější a bezpečnější prostředky. Světlík kromě prospěšných látek obsahuje také látky pryskyřičného charakteru, vosk, soli, cukry, barviva ... což jsou látky balastní, které nemusí oční sliznice a tkáně dobře snášet, mohou je dráždit nebo dokonce alergizovat. Kriticky se odborná veřejnost staví také k proměnlivosti druhu. Vhodný je pouze světlík lékařský - Euphrasia officinalis L. a světlík tuhý - E. stricta J. P. Wolf. Ostatní se nedoporučuje používat hlavně z důvodu malé prozkoumanosti obsahových látek. Druhy jsou snadno zaměnitelné.

Dále jej můžeme využít ke snížení krevního tlaku, příznivě ovlivňuje trávení a bolesti žaludku nebo střev, tlumí suchý kašel a podává se jako posilující prostředek při přepracovanosti. Práškovaná bylina se používá při tvorbu žaludečních šťáv a při žloutence.

Zevně lze světlík využít ve formě obkladů na hnisavé rány a kožní infekce, jako výplach očí.

Je vhodný i do směsí, při očním výplachu zejména s heřmánkem, měsíčkem, chrpou nebo fenyklem. Při trávicích potížích je vhodná kombinace s benediktem nebo puškvorcem. Na suchý kašel lze zkombinovat světlík se slizovými drogami, například s proskurníkem. V čajových směsích na vykašlávaní, může světlík nahradit rosnatku nebo rozrazil. Vykašlávání podporuje glykosid aukubin. Jako prostředek při přepracovanosti, přetížení, je vhodná kombinace s úročníkem bolhojem, vřesem, se zeleným čajem nebo s rostlinami, které jsou ze skupiny adaptogenů a harmonizátorů.

Jako lékovou formu volíme odvar, povařený asi 2 minuty, prášek nebo tinkturu.


Kontraindikace a vedlejší účinky

Droga nevykazuje vedlejší účinky ani kontraindikace, je doporučena i v těhotenství nebo během laktace.