SVÍZEL SYŘIŠŤOVÝ - Galium verum L.

04.08.2020

Čeleď: Rubiaceae Juss. - mořenovité

Svízel syřišťový je vytrvalá bylina, která kvete od června do srpna. Hojně roste na suchých pastvinách a lukách, podél cest, lemuje lesy od nížin do hor. V lidovém léčitelství se jako náhražka svízele syřišťového sbírá také svízel bílý - Galium album Mill. (dříve svízel povázka - Galium mollugo L.), svízel přítula - Galium aparine L. nebo nať svízele lesního - Galium sylvaticum L. Svízel syřišťový kvete žlutě, ostatní jmenované druhy bíle. V antickém Řecku měl pojmenování "galion" a užíval se jako syřidlo. Jeho hlavní využití bylo při výrobě sýrů. V tradiční výrobě sýrů se používá i dnes. Využívá se enzymů, které sráží mléčnou bílkovinu Název je odvozen od řeckého "gala" - mléko.

Sběr a obsahové látky

Sbíráme kvetoucí nať - Herba galii veri, která obsahuje glykosid galiosin, rubiadinglykosid, asperulosid, stopy silice a enzym.

Účinky

Využíváme jej především v urologii, má značné močopudné a antiseptické účinky, a v boji proti nadváze, protože snižuje chuť k jídlu. Čerstvá nať se žvýká při zánětu v dutině ústní. Má silné protirevmatické působení. Užíváme zevně i vnitřně. Kaši aplikujeme na otoky kloubů, na furunkly (absces - hnisavý zánět vlasového folikulu nebo kožních žlázek), na vředy, na nehojící se rány, na kožní záněty a popáleniny. Při nočních křečích v nohách užíváme vnitřně.

Užíváme jako nálev nebo krátce povařený odvar, nejlépe ve směsi. V urologii je doporučována kombinace svízele syřišťového, zlatobýlu celíku a hluchavky žluté (ta se u nás dá nahradit hluchavkou purpurovou). Můžeme také použít čerstvou šťávu z natě smíšenou s horkou vodou. Nálev z květů užíváme při hysterii, závratích a nervových potížích. Nálev užijeme také pro zlepšení prokrvení a krevního oběhu.

K zevnímu užití můžeme použít koupelí, čerstvé šťávy, kaše nebo masti.

Maria Treben doporučuje užívat svízel (a tím myslí jak syřišťový, tak přítulu i svízel bílý) na očištění od choroboplodných látek ledvin, jater, slinivky břišní a sleziny. Člověk, který trpí potížemi s lymfatickými žlázami, by měl pít šálek každý den. Působí proti chudokrevnosti, vodnatelnosti a bolestech (píchání) v boku. Nálev užívaný vnitřně působí mimo výše zmíněné také na uhrovitost. Dále ji doporučuje při léčbě epilepsie, hysterie, tanci sv. Víta, při léčbě nervových chorob, při zadržování moči, tvorbě písku a kaménků v močovém ústrojí.

Pro někoho má droga nepříjemný zápach, a ve vyšších dávkách může vyvolávat až pocit na dávení. Jiné vedlejší účinky ani kontraindikace nejsou známé.