TOPOLOVKA RŮŽOVÁ - Alcea rosea L.

22.08.2021

Čeleď: Malvaceae Juss. - slézovité

Topolovka je dvouletá, krátce vytrvalá bylina. V 1. roce tvoří pouze listovou růžici a až v následujícím roce vykvétá. Může dorůstat až do 2 m výšky. Kvete od července do září.

Její výskyt na čistě přírodním stanovišti není znám, její původ tedy neznáme. V Evropě se pěstuje už od pozdního středověku. J. S. Presl prohlásil, že pochází z Levantu - východní Mediterán. Čínská literatura zase tvrdí, že pochází z jihozápadní Číny. Zdroj


Historie

Je nazývána také topolová růže, zahradní sléz nebo také proskurník (to je ale chybné označení). Již Plinius se zmiňoval o rostlině, která by mohla být topolovka. Píše o jakémsi druhu hyacintu, který se používá jako červené barvivo. Je možné, že měl na mysli právě červenokvětou formu topolovky.


Sběr

Sbíráme květ s kalichem - Flos malvae arboreae cum calyce, nebo bez kalichu - Flos malvae arboreae sine calyce. Květ s kalichem se sbírá krátce před rozvitím a květ bez kalichu v době dokvétání. Nejkvalitnější drogu poskytuje černofialový květ, růžové květy mají menší obsah účinných látek. Sbíráme nejlépe odpoledne za slunného počasí. Je možné mírné dosoušení květů i na slunci. Běžně ale sušíme ve stínu do teploty 40 °C.


Obsahové látky

Droga topolovky obsahuje sliz, třísloviny, barviva - anthokyanové glykosidy - delfinidinový glykosid a malvidinový glykosid alteinu ve variantě "nigra".


Využití

Díky obsahu slizů je droga vhodná především tam, kde je třeba tlumit podrážděné sliznice - ústní dutina, žaludek, střeva a dýchací cesty (suchý kašel nebo zánět sliznic). Má jemné působení, proto je vhodná i v pediatrii a geriatrii. Topolovka také vykazuje estrogenní aktivitu - vyvolává menses a zesiluje slabou menstruaci. Zevně se užívá při ekzémech.

Nejpoužívanější lékovou formou je macerát, který je možné si mírně přihřát. Možné je využít také bylinný balzám. Podávaná dávka při obtížích je 125 ml 4x denně.

Drogu můžeme využít také jako kloktadlo. Zde budeme volit silnější koncentraci.

Je vhodná i do směsí. V kombinaci s tříslovinými drogami lze zrychlit terapeutický účinek. Můžeme využít list vlašského ořechu, šalvěj nebo kořen mochny nátržníku. Velmi účinnou kombinací je květ topolovky a květ růže. Jako dámské afrodisiakum lze použít směs topolovky, růže, mateřídoušky, třezalky, měsíčku, chmelu a vřesu. Všechno smíchané stejným dílem.


Vedlejší účinky a kontraindikace

Droga nemá zaznamenané vedlejší účinky ani kontraindikace a je vhodné ji použít v těhotenství nebo při kojení.