Třezalka tečkovaná - Hypericum perforatum L.

25.06.2020

Třezalka tečkovaná

Hypericum perforatum L.

Čeleď: Hypericaceae Juss. - třezalkovité

Vytrvalá bylina. Sbíráme nať rostliny v květu - květen až září. Nejlépe ráno, když na rostlinách uschne rosa. Rostlina má elipsovitou lodyhu. Jiný druh třezalky má lodyhu čtyřhrannou. Ta má méně biologicky účinných látek. Byla využívána i jako barvířská rostlina (žlutá a oranžová barva).

Historie

Název třezalka vznikl podle staroslověnského trjezati - rozdrásat, rozpíchat. To se váže k listům třezalky, které vypadají jako rozpíchané. Je to také významná magická bylina. Díky červenému barvivu se jí říká krev Svatého Jana. Legenda říká, že krev Jana Křtitele stekla právě na žluté květy této rostliny, proto když se květy rozedmou v prstech, pouští červenou barvu, připomínající krev. Podle jiné legendy: když přinesli hlavu Jana Křtitele zlé Hérodiané na podnose, v záchvatu zuřivosti mu propíchala jazyk za to, že neutajil její zlé skutky. Krev stekla na zem a na místě, kam dopadly kapky, vyrostla rostlina, která má listy děravé jako propíchaný jazyk.

Dioscorides ve svém díle Materia Medica píše, že je dobré ji používat při popáleninách a ischiasu. Ale podle starších autorů (L. Baťa - Užitkové rostliny starověku), měli v Antice několik třezalek, ale ani jedna z nich nebyla ta naše třezalka tečkovaná. Dioscorides psal o "hypereikon" . Hypericum crispum, druh, který hojně roste na řeckých rovinách a "koris" - Hypericum coris, "trgion" - Hypericum hircinum. O poslední jmenované mluví Plinius, že roste jen na Krétě a hojí rány. Poslední je "androsaimon" - Hypericum perfoliatum.

Ve středověku Loršský lékopis doporučuje třezalku používat proti melancholii, což odpovídá dnešnímu nejvýznamnějšímu užití - deprese. Na přelomu středověku a novověku byla používána i jako rostlina k vyhánění ďábla, jako rekvizita exorcistů - fuga daemonum.

John Gerard v 16. století ji nazval výtečným lékem na hluboké rány a při močových kamenech. V 17. století o ní také píše Nicholas Culpeper, mimo jiné doporučuje ji svařit ve víně a popíjet při vnitřních poraněních a při vykašlávání krve - tuberkulóza.

Obsahové látky a účinky

Hlavní složkou je antrachinonový pigment - hypericin. Podle Evropského lékopisu využíváme nať - Hyperici herba. Ta je bohatá na biologicky aktivní látky: anthranoidy - hypericin, flavonoidy - hyparin a rutin, prenylované benzochinony - adhyperforin, hyperforin, silice, třísloviny. Dále obsahuje také pryskyřici, organické kyseliny, provitamin A a vitamin C.

Hlavním účinkem je účinek antidepresivní. Bude tedy první rostlinou, po které bychom měli sáhnout v případě depresí, úzkostí, psychickém vypětí, neurastenii - nervová slabost vyskytující se u různých duševních a tělesných poruch, nebo například panickém syndromu. V těchto případech se první výsledky léčby objeví až po 10ti dnech užívání.

Má také účinek antibiotický, podporuje látkovou výměnu, má silné protizánětlivé účinky, léčí exémy včetně těžších forem. U kožních problémů se účinky mohou dostavit později, po 6 - 8 týdnech léčby. Pomáhá po úrazech léčit poškozenou tkáň, odstraňuje otoky, v kombinaci s pelyňkem černobýlem léčí plíce, slinivku břišní a mírně pomáhá i při léčbě jater. Můžeme ji využít v léčbě žaludku, žaludeční neurózy, dvanáctníku, vředů a zánětů. Při vnějším i vnitřním užití můžeme léčit hemeroidy, při horším průběhu i za pomocí klystýrů. Působí také jako kardiotonikum - léčivo upravující srdeční činnost. Dlouhodobou nepřerušovanou léčbou je možné léčit sklerózu multiplex. Zevně i vnitřně léčí různé rány, oděrky a popáleniny, tlumí vnitřní krvácení a zpevňuje cévní stěny.
Běžnou formou je nálev, který podáváme v menších dávkách, asi 125 ml, 2 - 4x denně. Užíváme samostatně i ve směsích. Účinnější je tinktura, která se podává v dávkách od 10ti do 40ti kapek v závislosti na potřebné dávce, kterou ovlivňuje stav nemoci, vnímavost k léku a hmotnost léčeného.
Macerací v kvalitním, nejlépe olivovém oleji získáme dobrý masážní olej a lék na rány, vyrážky a popáleniny. Při průjmech a virózách můžeme připravit bílý vinný odvar, který se podává po lžičkách.


Nejlepší čaj na nervy podle Janči a Zentricha, podáván dle potřeby několikrát denně:

Nať dobromysly 100g

Nať třezalky 50g

List vrbovky úzkolisté 50g

Květ vřesu 25gKvět měsíčku 25g

Užíváme 3 týdny až 3 měsíce. Kratší léčba než 3 týdny je bezvýznamná.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Nedoporučuje se užívání při metastazujícím nádorovém onemocnění, velmi nízký krevní tlak, pylová alergie a těžká forma cukrovky. Třezalka by se měla, až na výjimky - roztroušená skleróza, používat maximálně 4 týdny v kuse. Pak je třeba léčbu přerušit.
Známým vedlejším účinkem je přecitlivělost na UV záření, a to zevně i vnitřně. Fotosenzitivita se projevila hlavně u dobytka, který konzumoval třezalku ve větším množství, přesto je to jedno z častých upozornění i pro lidi. Při vnějším i vnitřním užívání se doporučuje nepobývat dlouho na přímém slunci. Vnitřní užití může v ojedinělých případech způsobit průjmy a vnitřní krvácení.
Její užívání se nedoporučuje ani v případě užívání například cyklosporinu, který pomáhá snížit riziko transplantovaného orgánu. Třezalka ovlivňuje jeho působení. Stejně tak se nedoporučuje ji užívat společně s předepsanými antidepresivy, anebo společně s antikoncepcí - mohla by vyrušit účinek.


Obecně je třezalka léčivkou, která má mnoho kontraindikací se syntetickými léčivy, proto je vhodné se o jejím užívání poradit s ošetřujícím lékařem!