TURANKA KANADSKÁ - Conyza canadensis (L.) Cronq.

10.08.2020

Čeleď: Asteraceae Bercht. Et J. Presl - hvězdicovité

Vědecká synonyma: Erigeron canadensis, E. setifer, Trimorpha canadensis

Jedná se o jednoletou bylinu. Původem pochází ze Severní Ameriky a Kanady. Je to stará indiánská rostlina. V Evropě je méně známá a také méně užívaná. V Evropě je zdomácnělým neofytem.

U nás už úplně zdomácněla, roste od nížin do podhorských oblastí. Podle rostlinolékařského portálu byl k nám (respektive do Francie, kde byl vyset v botanické zahradě) druh z Kanady dovezen 1655. Už za 45 let, tedy v roce 1700, byl ve Francii běžným plevelem.

Jiný zdroj uvádí rok 1473, taktéž uvádí francouzskou bylinářskou/botanickou zahradu.

Turanka má obrovskou reprodukční schopnost. Jedná se o obtížný plevel. Rostlinu nepěstujeme! Ráda roste kolem sadů, vinohradů, polí, v okolí cest apod. Nesbíráme ji na místech, kde jsou aplikovány pesticidy. Má odolnost i proti herbicidům na bázi glyfosátů.

Turanka kanadská je podobná turanu ostrému (Erogeron arcis L.), který má podobné obsahové látky, podává se například při pálení žáhy.

Historie

Indiáni z kmene Siouxů používali náplast z kaše na pohmožděniny, záněty a otoky kůže. Kaši připravíme tak, že čerstvě utrženou rostlinu podrtíme, pomeleme - zpracujeme třeba válečkem na těsto - a smícháme s měsíčkovou mastí, alkoholem, vaječným bílkem a moukou. Vypracujeme vláčnou hmotu, kterou v silné vrstvě naneseme na postižené místo a překryjeme obalovým materiálem (například plátno a froté ručník). Obklad se dává hlavně na noc.

Jinak turanku používali jako nálev při úplavici a macerovanou v oleji proti blechám. Slovo "conyza" je odvozeno z řeckého "konops", což znamená blecha. Při odpuzování blech, ale třeba i švábů hraje roli linalool, což je terpenický alkohol, který se přirozeně vyskytuje v rostlinách a je vyhledávaný například v kosmetice, protože voní po citrusech. Využívá se také jako insekticid.

Indiáni z kmene Zuni si turanku vkládali no nosních dírek, aby vyvolali kýchání a tím vyléčili rýmu. Turanka se používala hlavně jako prostředek pro srážení krve, k léčbě revma a dny.

Sběr a obsahové látky

Sbíráme kvetoucí nať - Herba conyzae canadensis (Herba erigeroni, syn. Herba erigerontis). Doba sběru je od května do října. Sbíráme při rozkvětu, aby nám při sušení droga nevytvořila chmýří. Sušíme do 40 °C ve stínu a na dobře odvětrávaném místě. Turanka se suší rychle. Sušená droga obsahuje silici (1,2 % až 1,7 %), ve které je hlavní složkou limonen, dipenten, terpinol a jeho methylacetát. Po přivonění může připomínat vůni kmínu. Dále obsahuje třísloviny, flavonoidy, cholin, betasitosterol, linalool pryskyřičné látky, kyseliny gallovou, tříslovou, vanillovou, jantarovou a kávovou.

Účinky

Působí především jako diuretikum - močopudný prostředek, který málo dráždí ledviny. Výrazně pomáhá s vylučováním kyseliny močové - antirevmatikum a proti dně. Umí tlumit vnitřní krvácení, průjmy. Jako účinný lék se užívá také při bronchitidě. Příznivě ovlivňuje látkovou výměnu (využití především při kožních chorobách). Působí regulačně při tvorbě bílých krvinek. Pomáhá při krvácení z nosu a dásní. Další zdroje uvádí také účinek jako antidiarhoikum (protiprůjmové léčivo), anthelmintikum (působí proti parazitickým helmintům) a hemostyptikum (léčivo zastavující krvácení).

Jako léková forma se užívá odvar. Jednu čajovou lžičku turanky na ¼ l vody vaříme 2 - 3 minuty. Užíváme 3x denně. Nejvíce 5 kávových lžiček na šálek vody se používá jako odvar k sedacím koupelím (hemeroidy), k omývání nebo výplachům. Podává se samostatně nebo ve směsích. Nejčastěji se kombinuje s rostlinami: rdesno ptačí, březový list, kořen jehlice trnité nebo oddenek pýru.

Tinkturu užívají ženy při krvácení mimo cyklus nebo při silné menstruaci. Vyrábí se z vrcholíků kvetoucí rostliny, které se naloží do vysokoprocentního alkoholu v poměru 1:2 u čerstvé byliny a 1:5 u sušené. Maceruje se 14 dní. Každý den protřepeme. Po 14 dnech tinkturu scedíme a uložíme na tmavé místo. Obecné užívání tinktury je 20 kapek 3x denně.

Nejsou známé žádné kontraindikace ani vedlejší účinky. Lze ji podávat i během těhotenství a kojení. Malým dětem se užívání nedoporučuje. Výborné výsledky se objevují v geriatrii.