Zásady sběru léčivých rostlin

03.07.2020

1. Sbíranou rostlinu musíme dobře znát!

Nesbíráme rostliny, pokud si nejsme jisti, o jakou rostlinu se jedná. Jak rostliny určit jsem popsala zde.

2. Nikdy neprozraďte místa, kam chodíte sbírat. A tím spíš ne na sociálních sítích.

Po předchozích incidentech je lépe držet sběrná místa v tajnosti. Jak by takové místo vypadalo, kdyby na něj chodily desítky lidí sbírat ty samé rostliny, které tam chodíte sbírat vy? Chráníte tím nejen svůj zájem, ale i přírodu.

3. Sbíráme pouze zdravé, houbami a mikroorganismy nenapadené rostliny.

U napadených rostlin může být rozličná intenzita léčivého efektu. Ten může být nižší, ale i vyšší. Účinnou látkou v rostlinách jsou sekundární metabolity. Může stát, že napadená rostlina, která se produkcí sekundárních metabolitů brání před "útočníkem" - mikroorganismem, houbou, hmyzem - bude ve stavu obrany, kdy se těchto obranných látek tvoří více. Nebo i ve stavu jistého vyčerpání, kdy je tomu právě naopak a výsledná droga by byla téměř neúčinná.

Platí to i u pěstovaných rostlin. Tam dbáme také na správné hnojení. Nedoživené rostliny mají větší problém se patogenům ubránit.

4. Sbíráme jeden druh rostlin. Dbáme na čistotu.

Čistotou je zde myšlena čistota výsledné drogy. Nesbíráme v rychlosti několik rostlin současně, protože se nám může stát, že posbíráme i jiné rostliny, aniž bychom si toho pak ve větším množství všimli. V nasušeném stavu už odlišnosti nemusí být zřejmé. V případě výroby tinktury, oleje a dalších produktů přímo z čerstvých rostlin jsme obzvláště opatrní. Jednou takovou rostlinou, která se ráda "přimotá" ke sběru je například svlačec, který může působit toxicky.

5. Rostliny při sběru nepoškozujeme.

Například pokud budeme sbírat listy ze stromů, trháme jednotlivé listy. Nelámeme větve, nesmíme listy sdrhnout, tím poškodíme pupeny. Pokud nechceme sbírat i kořeny, je dobré trhat jen nadzemní část. Pokud se špatně trhá, použijeme ostrý předmět. Snažíme se nepoškodit kořenový systém, oddenky nebo cibulky.

6. Nesbíráme zákonem chráněné rostliny a nesbíráme ani všechny jedince nechráněných rostlin na stejném místě.

Pokud nevíme, o jakou rostlinu se jedná, případně si nejsme jisti, zda nepatří na seznam ohrožených druhů, nesbíráme ji. Je možné ji nafotit a doma identifikovat. Návod k nafocení pro identifikaci je zde.

Na místě, kde sbíráme, necháme větší část rostlin jednoho druhu netknutých, abychom tyto rostliny našli na stejném místě i za rok a abychom příliš nenarušili biodiverzitu místa.

7. Nesbíráme na znečištěných místech.

Například okolí továren, polí, kde se používají chemické postřiky, ve městech, u rušných komunikací apod.

8. Sbíráme části rostlin v době, kdy mají nejvíce obsahových látek.

Obecně platí, že nadzemní části sbíráme v době růstu listů, před kvetením - listy. Předpokladem je, že listy z jara mají více obsahových látek než na podzim, ale můžeme je sbírat i celoročně, když se smíříme s tím, že hladina obsahových látek kolísá v průběhu roku. V době kvetení - nať a květ. Některé se musí sbírat před květem, protože nasbírané v plném květu při sušení tzv. zpápěří (zlatobýl, podběl, ...).

Kořeny a kůry se sbírají v době vegetačního klidu, po zatažení, zavadnutí natě na podzim nebo před růstem prvních listů na jaře. Kořeny trvalek sbíráme nejlépe po několika letech růstu. To bývá napsané u každé rostliny zvlášť, jak stará rostlina je vhodná ke sběru. Obecně je to 2. - 3. rok. Pokud nelze sbírat kořen na jaře nebo na podzim, je doporučeno ho sbírat za ústupu Měsíce a v noci.

Cibulky se sbírají po odkvětu nebo až po zavadnutí natě. Hlízy se naopak sbírají v květu, ráno nebo navečer. Siličnaté rostliny vyžadují hodně tepla a sbírají se za plného slunce. Plody a semena se sbírají po dozrání nebo se nechají dozrát v suchu a teple.

V některých případech je sběr závislý i na denní době nebo na měsíční fázi, o tom hovoří ve své knize De Historia Naturalis Plinius Starší. Tyto údaje jsou psány u jednotlivých rostlin. Některá doporučení pramenící z lidové moudrosti dnes nejsou vědecky prokázána, proto rozhodnutí, zda budete sbírat rostliny o půlnoci za novoluní nebo na Svatého Jana nechám jen na vás.

9. Rostliny na sušení neumýváme pod vodou!

Ne nadarmo se doporučuje sbírat za suchého a slunečného počasí. Rostliny si mytím znehodnotíte, budou se špatně sušit. Tam, kde jsou rostliny špinavé, například zaprášené u cesty, raději nesbírejte. Výjimkou jsou kořeny a některé plody.

10. Nesbíráme do plastů!

Největší nebezpečí hrozí v teplých slunných dnech, kdy se rostliny začnou okamžitě pařit. Pak je nemožné je správně usušit a zachovat tak kvalitu.

11. Rostliny jedovaté sbíráme zvlášť a používáme ochranné pomůcky.

Nejíme během sběru jedovatých rostlin. Používáme nejlépe rukavice. Rostlinné části ukládáme do jiné nádoby než ostatní léčivé rostliny. Nedovolujeme sběr jedovatých rostlin dětem. Doma je zpracováváme také zvlášť a vše po zpracování dobře umyjeme.

12. Než vyrazíme na sběr, ujasněme si, co s rostlinou zamýšlíme.

Z vlastní zkušenosti vím, že spoustu času dokážu strávit v přírodě sběrem a vracím se až k večeru. Potom už mně nezbývá příliš energie ke zpracování rostlin. Můžete si to představit i na sběru hub, 2 hodiny sbíráte houby a 10 hodin je krájíte a hledáte místo, kam byste je ještě mohli dát sušit. 

Nejlépe si doma přichystat vše, co budeme potřebovat. Rostliny je třeba zpracovat co nejrychleji, proto pokud budeme sušit, je třeba si nachystat místo na sušení. V případě tinktury si nachystejte sklo a alkohol apod. Příprava vám ušetří mnoho energie a nervů. Nenechávejte rostliny do druhého dne v nádobě, do které jste je nasbírali, mohou se zapařit a výsledná droga bude znehodnocena.