ZIMOSTRÁZ VŽDYZELENÝ - Buxus sempervirens L.

14.12.2021

Čeleď: Buxaceae Dumort - zimostrázovité

Zimostráz vždyzelený, lidovým názvem "krušpánek", je jednodomý, vždyzelený, hustý keř nebo nízký strom. Dorůstá do výšky až 6 m, výjimečně i víc. Nejvíce se uvádí až 16 m. Průměr kmene může být až 20 cm, při vyšším vzrůstu i 45 cm. Kvete v březnu až dubnu a plody dozrávají na začátku podzimu, v srpnu - září. Zimostráz se může dožívat až 600 let. V dnešní době je ale velký problém se zavíječem zimostrázovýmCydalima perspectalis.

Zimostráz je hojně pěstovanou okrasnou rostlinou. Původní je v jižní Evropě. Najdeme jej v západní, střední a jižní Evropě, severní Africe, Malé Asii, hlavně v oblasti Mediteránu. Jedná se o tzv. třetihorní relikt. Roste ve smíšených lesích, v houštinách, křovinách, na skalnatých svazích i ve skalních puklinách. Převážně roste na vápencích. Snáší vysoké teploty, sucha, je odolný mrazu, dařit se mu bude na slunci i ve stínu. Z hlediska pěstování se jedná o nenáročnou dřevinu, výborně snáší tvarování.

Historie

V antice byly vychvalovány výborné vlastnosti zimostrázového dřeva, které se používalo k výrobě hřebenů nebo tabulek. Plinius o něm píše, že v ohni se rozžhaví jako železo, ale nehoří.

Zimostráz poskytuje vůbec nejhustší a nejtvrdší evropské dřevo. Je vhodný k výrobě dechových hudebních nástrojů - flétny a klarinety. Dřevo se uplatnilo také při výrobě dřevořezů nebo tkalcovských člunků.


"Přirozenosti jest svírající a vysušující... Pitý odvar drtin zimostrázového dřeva ve vodě staví výtoky břišní... Promývání hlavy odvarem zimostrázového listí v louhu dělá vlasy ryšavé (plavé). Některým platně pomáhá proti bolení zubů od studených hlenů vyplachování úst odvarem pušpánu (zimostrázu) v červeném víně..."

Pietro Andrea Gregorio Mattioli, Herbář neboli bylinář


Sběr

Předmětem sběru je list - Folium buxi. Sbírá se od dubna do června. Lze ho sbírat i mimo tyto měsíce, ale droga má pak výrazně menší účinnost.


Obsahové látky

Zimostráz vždyzelený obsahuje prchavý olej, hořčinu, pryskyřice, pektiny, kaučuk, alkaloidy - cyklobuxin, parabuxin, parabuxinidin, buxinamin, silici a tříslovinu.


Využití

Droga se využívá především jako antipyretikum - výrazně snižuje teploty. Dříve se využívaly listy jako náhražka chininu. Využití najde zejména při nemocech spojených se zimnicí a při horečnatých zánětech močových a žlučových cest. Dále je považován za laxativum (projímá), mírně snižuje krevní tlak, pomáhá při dně a revmatismu. V historii byl užíván také při epilepsii nebo při syfilis.

Lékovou formou je nálev nebo prášek. Tinktura se připravuje z čerstvých listů a má výrazné antibiotické účinky. Bohužel tinktura ze zimostrázu má také určitou toxicitu. Vnitřně se používá velmi ojediněle. Tinktura z kůry se používala dříve jako projímadlo, nebo jako listy - ke snižování horečky nebo při projevech dny a revmatismu.

Zevně ji lze využít jako lihovodný roztok - obklad, kloktadlo, při bolesti zubů, nebo koupel při kožních zánětech a při revma.


!!! Droga není v žádném případě určena k dlouhodobému užívání a je třeba ji přesně dávkovat. Užívání není doporučené laické veřejnosti. Taktéž není vhodné ji míchat do směsí !!!


Nálev proti vypadávání vlasů podle Janči a Zentricha:

50 g jemně nařezaných listů vložíme do studené vody a přivedeme k varu, pak vaříme pod pokličkou 15 minut. Poté scedíme a pravidelně s roztokem masírujeme vlasovou pokožku.


Toxicita

Při vyšších dávkách nebo dlouhodobém podávání se mohou projevit nežádoucí účinky - přetížení jater a ledvin. Otrava se projevuje zvracením, kolikovými bolestmi, průjmem, dušností a křečí. Požití velké dávky může vyvolat poruchy dýchání a překrvení plic. Konečně může nastat smrt zástavou dechu.