HLUCHAVKY a PITULNÍK

21.04.2021

Čeleď: Lamiaceae Martinov - hluchavkovité

HLUCHAVKA BÍLÁ - Lamium album L.

Jedná se o trvalku. Nalezneme ji na celém území ČR a vůbec v celé Evropě. Roste na rumištích, skládkách, kompostech, na návsi i v zahradách. Kvete od dubna do listopadu.

Více k výskytu a botanickému popisu zde.

HLUCHAVKA NACHOVÁ - Lamium purpureum L.

Jednoletá nebo dvouletá bylina roste téměř po celé Evropě. Najdeme ji na trávnících, na polích nebo u polí, na rumištích a na místech, která byla ovlivněna člověkem. Kvete od května do září.

Více k výskytu a botanickému popisu zde.

HLUCHAVKA OBJÍMAVÁ - Lamium amlexicaule L.

Jedná se o jednoletou bylinu. Vyskytuje se také téměř po celé Evropě. Roste na polích, na úborech, kolem zahrad, a trávnících, rumištích nebo kamenitých stráních. Kvete od března do listopadu.

Více k výskytu a botanickému popisu zde.

HLUCHAVKA SKVRNITÁ - Lamium maculatum L.

Vytrvalá bylina s centrem rozšíření od střední, jižní a východní Evropy po Ural, na západě Evropy ji nalezneme jen vzácně. Roste v lužních lesích, ve vlhčích křovinách a na lesních lemech. Kvete od května do září.

Více k výskytu a botanickému popisu zde.

PITULNÍK ŽLUTÝ - Galeobdolon luteum Huds.

Jedná se o vytrvalou bylinu se žlutými květy. Nejdeme jej v Evropě po jihovýchodní Anglii, jižní Švédsko, jižní Finsko a Pobaltí. Rád roste v dubohabřinách, v suťových lesích nebo v bučinách. Vyžaduje hlinité nebo skeletovité půdy s dobrou zásobou živin. Kvete od dubna do května.

Více k výskytu a botanickému popisu zde.


Historie

Plinius ji doporučoval při silných průjmech nebo jako obecný protizánětlivý prostředek. Zevně doporučoval náplasti z nati hluchavky na popáleniny, řezné nebo bodné rány.


"Mrtvá Urtica má čtyřhranou lodyhu a bílý květ, tento vyvádí na libovolném místě své lodyhy, ale pod květem jsou vždy dva listy nebo i dvě větvičky ... má vysušující, stahující vůni, spíše do trpka."

Albert Veliký, De Vegetabilibus


"Jiní mají tu pověru, že výtok ze života zataví, když se vloží hluché kopřivy do střevíce. Prášek z hluché kopřivy jest dobrý na koňské otlačeniny a jest téže moci jako dlouhý podražec. Kořen hluché kopřivy vložený do louhu dělá žluté vlasy."

Pietro Andrea Gregorio Mattioli, Herbář neboli bylinář


Konrád z Megenbergu ji uvádí své Knize přírody dohromady s kopřivou bez vlastní oblasti lékařského použití. Hluchavky se více těšila zájmu lidu. V lidové medicíně si jí už tenkrát lidé vážili jako přípravku proti bělotoku u žen a chudokrevnosti. Používala se také na plicní nemoci a zevně na nečistou pleť nebo na omývání ran.


"Odvaru medovitě zavánějících květů upotřebuje se při kolice, úplavici. Krvetoku, krtičnatosti, zastavené čmýře, hlenotoku."

Prof. F. Dlouhý, Herbář (cca 1900)


"Známá svými vlastnostmi stahujícími, zvláště při bělotoku a krvetoku. Odvar z květů se užívá při zahlenění cest dýchacích. Nálev z rostliny prý též tiší nervy."

Léčivé byliny a jejich upotřebení, L. Špůrková-Vaňková, 1940


Sběr

Sbírají se především květy - Flos lamii albi. Sbíráme od jara až do konce léta nebo brzy na podzim. Sbíráme vždy za suchého a nejlépe slunného počasí. Herbáře uvádí, že k získání 1 kg květů hluchavky je třeba až 100 pracovních hodin. Kvalitní droga je krémově bílá s jemnou medovou vůní, zpočátku chutná slizovitě nasládle, potom nahořkle. Doporučuje se přirozené sušení, v sušičce teplota překročit 35 °C.

Celá nať - Herba lamii albi, se sbírá pro koupele. (Nať je možné použít i do čaje nebo jídla, je to jen otázka vaší chuti.) Využít můžeme i samostatně listy - lépe se sbírá a suší.

Pro výkup se sbírá pouze květ hluchavky bílé, ale pro vlastní potřebu můžeme sbírat i hluchavku nachovou nebo pitulník, které mají stejné účinky.


Obsahové látky

Květ hluchavky obsahuje katechinové třísloviny (až 10 %), slizy, cholin, alkaloid stachydrin, silice, flavonové glykosidy, isoquercitrin, biogenní aminy - histamin, tyramin a metylamin. Nať obsahuje stejné látky, ale v menším poměru, navíc obsahuje minerály a stopové prvky.


Využití

Droga hluchavky chrání sliznice, pomáhá vykašlávat při různých onemocněních horních cest dýchacích nebo chronické bronchitidě- expektorans, tlumí křečové bolesti a má protizánětlivý účinek. Pomáhá při ženských problémech - harmonizuje menstruaci, pomáhá při nepravidelné menstruaci, tlumí křeče a zabraňuje nadměrnému krvácení. Celkově zklidňuje a pomáhá při chudokrevnosti. V dětské lékařství se užívá při průjmech na podrážděné trávicí ústrojí. Nať můžeme využít vnitřně také například pro podporu látkové výměny.

Zevně se hluchavka užívá v koupelích při hemeroidech, prasklinách na konečníku, pro podporu hojení ran a popálenin. Sedací koupele pomáhají při svrašťování ledvin nebo při křečových bolestech dělohy.

Květ připravujeme jako nálev, nať jako odvar, vaříme krátce, asi 1 minutu. Čaj z květů má příjemnou chuť i vůni a zlatavou barvu. Připravíme ho tak, že 2 až 3 lžičky zalijeme hrnkem vroucí vody. Odvar z nati má více nepříjemnou chuť. Obě dvě drogy jsou vhodné do směsí.


Žlutý ledvinový čaj faráře Kűnzle:

  • 5 dílů celík zlatobýl
  • 3 díly svízele syřišťového
  • 2 díly květů hluchavky žluté

Užíváme při močových zánětech, kaméncích, při špatně činnosti ledvin nebo při zbytnělé prostatě 3 - 4x denně 300 ml nálevu.


Tinktura proti nespavosti:

  • 5 polévkových lžic sušených květů
  • ½ l 40 - 60 % alkoholu

Květy přelijeme alkoholem a necháme 10 - 14 dní stát v uzavřené láhvi. Občas protřepeme. Scedíme a uchováme v tmavé láhvi. Užívá se 10 - 20 kapek na noc.


Vedlejší účinky a kontraindikace

Hluchavka nemá žádné známé kontraindikace ani vedlejší účinky. Smí se podávat i těhotným a kojícím ženám nebo malým dětem.