V kategorii "Poznáváme rostliny" jsou umístěny fotografie květin, keřů, stromů ... ale také například hmyzu, který se na rostlinách běžně vyskytuje. U každé fotografie je aktuální název rostliny a krátký popis. Pojďme spolu poznávat rostliny a hmyz v přírodě, ve městě i jinde.

Potřebujete poradit s určováním rostlin?

Můžete mě kontaktovat na e-mail nebo na FB ve skupině Z Hnízda - o léčivých rostlinách.

Prosím, čtěte dál!

Jednou z možností je rostlinu utrhnout i s kořenem a pak ji nafotit/natočit. Já ovšem dávám přednost nafocení rostliny na jejím stanovišti a tak ji nechat dál růst. Pokud nevíme, o jakou rostlinu se jedná, může to být také druh chráněný zákonem. Některé rostliny jsou jedovaté a některé dokáží reagovat i při dotyku s kůží (zarudnutí, puchýře, fotosenzitivní reakce ...).


K určení rostlin je potřeba rostlinu detailně nafotit - list, květ, plod, případně spodní listovou růžici, kůru stromu apod. Jednoduše všechno, co by při určování mohlo být důležité. U jednotlivých druhů může hrát roli také takový detail jako je například odlišná barva spodní strany listů, "ochlupení", řapík listu a další.


Neméně důležitá je lokalita, kde se rostlina vyskytuje, například v lese, u potoka, ale také určení místa na mapě. Může se jednat o endemit - rostlina roste jen v jedné (někdy i více) omezených oblastech. Nikde jinde ji přirozeně růst nenajdeme.


Pokud nejsou fotografie aktuální, prosím, připojte také měsíc, kdy jste je pořídili, případně alespoň v jakém ročním období.


Poslední možností určení je vůně. V případě aromatických rostlin je to jeden z prvních znaků, kterým věnujte pozornost. Pokud chcete pomoci s určením rostliny a ta má výraznou vůni, zkuste ji popsat (např. odporně zapáchající, páchnoucí myšinou, zatuchlá vůně, příjemná, "něco" připomínající vůně ...).V případě, že je rostlina zakoupená, může se jednat o kultivar, který má odlišné vlastnosti od základního druhu. Platí to také v zahradách, v parcích, při určování pokojových rostlin a podobně. Potom, prosím, připojte i tuto informaci.


Směle do toho, budu se těšit na vaše dotazy.