KŘÍDLATKA JAPONSKÁ - Reynoutria japonica Houtt.

30.09.2020

Čeleď: Polygonaceae Juss. - rdesnovité

Jedná se o statnou a vytrvalou rostlinu, která bývá pěstována jako okrasná v zahradách a odtud zplaňuje. Dnes je to silně invazivní druh, který se rychle šíří především kolem potoků, kolem cest a na rumištích. Jejím původním areálem je Jihovýchodní Asie - Čína, Korea, Japonsko. Do Evropy byla zavlečena v 19. století. Říká se jí také opletka japonská. Dorůstá do výšky přes 2 m a kvete od července do září.

Při fytochemickém průzkumu bylo zjištěno, že obsahuje mnoho bioaktivních chemikálií pro farmaceutický průmysl. Takové zjištění znamená, že je vhodná pro izolaci aktivních sloučenin nejen pro farmaceutický ale i potravinářský průmysl. Díky jejímu rychlému růstu je i levným zdrojem mnoha zajímavých surovin.

Díky rychlému růstu biomasy je jednou z rostlin, která má potencionální využití jako energetická plodina - obnovitelný zdroj alternativní energie. (Respektive zbytek, který zůstane po izolaci bioaktivních látek.)

Křídlatka japonská má schopnost poutat těžké kovy z půdy (např. olovo, chróm, kobalt, arsen, rtuť či mangan).. Další možností využití je tedy pěstovat ji pro její biosorbční schopnost k čištění kontaminovaných zemin a vod.

Dnes není legislativně vyřešeno, jak s křídlatkou japonskou nakládat, přestože je považována za jednu z nejobtížnějších invazních rostlin v Evropě. Zákon pouze ustanovuje, že záměrné šíření geograficky nepůvodního druhu rostliny nebo živočicha je možné jen s povolením orgánu ochrany přírody. Různé země Evropy s ní nakládají individuálně.

Sběr

Pro léčebné účely se sbírá kořen na podzim, nejlépe v listopadu, někdy jsou sbírané také listy a stonky. Z kořene se dělá odvar nebo tinktura, z listů si můžeme připravit nálev, a ze stonků odvar nebo tinkturu.

Obsahové látky

V kořenech obsahuje až 20 % (E)-resveratrolu - derivát stilbenu, který byl nedávno zařazen do Evropského lékopisu. Dále obsahuje polyfenoly, fenolické kyseliny, flavonoidy a další.

V Polsku byly studovány tři druhy křídlatky - japonská, sachalinská a hybrid. Tento výzkum odhalil 171 sloučenin, mimo jiné stilbeny, uhlohydráty, procyanidiny, flavan-3-oly, antrachinony, fenylpropanoidy, ligninové oligomery a naftaleny. Dále byly identifikovány dianthronové glykosidy a estery fenylpropanoidových disacharidů a četné deriváty kyseliny hydroxyskořicové.

Deriváty 1,4-naftochinoni, které byly také nalezeny v křídlatce japonské, jsou v rostlinné říši rozšířené bioaktivní látky. Nově byly nalezeny také deriváty juglonu, které vykazují antibakteriální aktivitu, konkrétně 2-methoxy-6-acetyl-7-methyl-juglon, 2-ethoxy-6-acetyl-7-methyl-juglon, 2-methoxy-7-acetonyl-juglon a 3-acetyl-7-methoxy-2-methyl-juglon. Juglon je přírodní látkou, která je účinným herbicidem - alelopatická látka. Je také významným barvivem pro tkaniny, kosmetiku nebo potravinářství, a vyrábí se z něj inkousty. Juglon je látka, kterou všichni dobře známe z listů a oplodí ořešáku - proto máme při sběru ořechů vždy tak zabarvené ruce.

Účinky

Běžně používaný oddenek je tradiční bylinou Hu Zhang, kterou využívají ve východní Asii při zánětlivých onemocněních, infekcích, kožních chorobách nebo při hyperlipidémii - snižuje hladinu krevního cholesterolu. Má antioxidační vlastnosti, což je spojováno s vysokým obsahem derivátů stilbenu. Posiluje slinivku břišní, užívá se tedy i při cukrovce - antidiabetikum. Brání tvorbě krevních sraženin a současně pomáhá zastavit vnitřní krvácení - hemostatikum.

Droga podporuje správnou funkci jater a žlučníku, pomáhá při potížích dýchacích cest, zánětu průdušek, astmatu a borelióze. Působí jako laxativum - při průjmech.

antibakteriální účinek, například v boji proti Helicobacter pylori nebo dokonce, podle některých zdrojů, je díky obsahu látky emodin účinná i proti zlatému stafylokokovi - Staphylococcus aureus.

Obsahuje protykin - látku, která ovlivňuje cévy a srdce, a může tak snížit riziko srdečního infarktu. Působí také jako fytoestrogen a pomáhá ženám v klimakteriu - zmírňuje návaly, pocení a změny nálad. Pomáhá také při vynechání menstruace nebo při výtoku. U mužů může pomoci při problémech s prostatou.

Zevně ji můžeme použít na špatně se hojící rány, má stahující účinky, při kožních onemocněních způsobených plísněmi nebo bakteriemi nebo k ošetření popálenin, vředů, hemeroidů či při pokousání od zvířete - desinfekční a antibakteriální účinky.

Křídlatka japonská je jednou z rostlin, která je studována v souvislosti s léčbou a prevencí rakoviny. Je možné dohledat mnoho odborných studií. V tradiční čínské medicíně je používána samostatně nebo v kombinaci s chemoterapií při léčbě rakoviny a jako prevence rakoviny - může zpomalovat růst rakoviny - má antineoplastický (působící proti neoplaziím, nádorům) a antimutagenní účinek.

Mladé výhonky rostliny můžeme použít jako zeleninu. Chutná lehce nakysle a křupavě. Doporučuje se ale tepelná úprava nebo kvašení - obsahuje kyselinu šťavelovou. Chutný může být také koláč, který by měl připomínat chuť rebarborového koláče.

Využít můžeme výluh ve vodě z listů rostliny, který nám pomůže v zahradě zbavit se plísní.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Rostlina je stále hojně studována a je tedy možné, že kontraindikace a vedlejší účinky se ještě objeví. Prozatím není rostlina doporučována těhotným ženám a malým dětem. Při léčbě a užívání léků její užívání konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.