Pěstování šalvěje lékařské

27.07.2020

Šalvěj lékařská je polokeř, který může dorůst výšky až 80 cm. K dostání je mnoho kultivarů, včetně panašované varianty.

Rostlina je teplomilná, vyžaduje sušší, hlinitopísčité, vápenaté a živné půdy. Roste i ve vyšších polohách, do 1800 m. n. m. Poloha musí být slunečná a chráněná. Nesnese přímé hnojení chlévským hnojem! Hnojíme kompostem. Na jaře šalvěj okopáváme a můžeme přidat dusíkaté hnojivo na list.

Doporučené hnojení na 100 m2: 2 kg dusíkatého hnojiva, 2 kg superfosfátu a 2 kg draselné soli.

Množíme přímým výsevem od dubna do poloviny května do řádků vzdálených 40 - 60 cm, dle odrůdy. Jednotíme, když jsou rostliny vysoké 10 - 12 cm. Hloubka setí - uložení semen - je 3 - 4 cm. Na 1 ar je potřeba 80 - 100 g semen. Při předpěstování je spotřeba semen 25 g na 1 ar. Spotřeba sazenic na 1 ar je 450 - 600 kusů.

Pro domácí a zahrádkářské pěstování můžeme rostlinky předpěstovat na okně. Vyséváme na podzim nebo lépe na jaře na začátku března. Sejeme stejně hluboko, 3 - 4 cm. Semena klíčí cca po 8 - 14 dnech. Na záhon vysazujeme nejdříve, když mají sazenice 3 - 4 listy a asi 10 cm, ve sponu min 40 x 40 cm. Po výsadbě zaléváme vlažnou vodou a pravidelně plejeme, později okopáváme a přihnojujeme, viz výše.

Šalvěj je možné také množit dělením trsů na podzim. Chráníme je před vymrznutím nakopčením zeminy. Z tohoto způsobu množení však nebudou tak pěkné rostliny a úroda bude v prvním roce nižší.

Na zimu se doporučuje zastlání porostu listím, a na jaře seřezání starých stonků, aby nám vyrostlo co nejvíce nových listů. Po zhruba 4 - 5 letech je vhodné kulturu přesadit na nový pozemek.