VESNOVKA OBECNÁ - Lepidium draba L.

11.05.2023

dříve: Cardaria draba (L.) Desv.

Čeleď: Brassicaceae Burnet. – brukvovité

Jedná se o vytrvalou bylinu, která pochází původem ze Středomoří, ze západní Sibiře a Přední i Střední Asie. Dnes je druh rozšířen téměř po celém světě. U nás ji najdeme hlavně v teplejších polohách v příkopech, u cest, na železničních náspech, rumištích, v lomech, hojně ji nalézáme ve městech a podobně. Má ráda vysychavé půdy, bohaté na dusík a humus a snáší i zasolení půdy. Je to významný plevel. Kvete od dubna do července. Někdy se jí také říká divoká brokolice.

Historie

Semena vesnovky obsahují hořčičný olej a chutnají ostře, dříve se tak používala jako náhrada pepře, který býval nedostatkovým zbožím nebo byl velmi drahý.

Sběr

Sbíráme poupata i listy. Poupata jemně ulamujeme s kouskem stonku. Stonek je u poupěte dužnatý, níže dřevnatí.

Poupata můžeme skladovat v lednici, podobně jako brokolici. Doporučuje se zabalit do vlhké utěrky.

Obsahové látky

Rostlina obsahuje škroby, vitamíny B, C, D, K, kyselinu listovou, glykosidy, selen, karoten, hořčiny a minerální látky.


Využití

Její využití najdeme především v kulinářství, v divoké kuchyni. Poupata se používají jako náhrada brokolice. Jejich chuť je ostřejší, podobně jako u ředkvičky. Ostrosti se lze zbavit tepelnou úpravou – krátce dusíme na másle, lze ji kombinovat s rýží, bramborami, vhodná je také do jarních zeleninových polévek, do omelet nebo nádivek. Mladé listy jsou také jedlé, ale jsou velmi hořké.

Kromě náhrady pepře lze ze semen vesnovky připravit také divokou hořčici. Někomu mohou semena i nepříjemně vonět, hlavně po rozedmutí v prstech.

Vesnovka má také léčebné účinky protizánětlivé, antibiotické, antivirové a dokonce se uvádí i účinky protirakovinné (zevní užití při rakovině kůže). Rostlina čistí krev, udržuje v rovnováze hladinu krevního cukru a pomáhá čistit plíce, játra, ledviny a střeva. Chrání kůži proti účinku UV záření.

Nálev z vesnovky lze použít při cukrovce a při čištění plic, jater, ledvin i střev. Jednu lžičku listů na hrnek přelijeme vroucí vodou a necháme cca 10 minut luhovat. Po té přecedíme a popíjíme třikrát denně. Lze užívat i dlouhodobě.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Nejsou známé žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky. Jakékoliv léčebné využití však konzultujte s lékařem.